Spomienková slávnosť – P. Gajdoš

Nové Zámky

 Františkán otec Pankrác – skromný velikán

11. mája sa uskutočnila vo Veľkej Máni spomienková slávnosť na františkána otca Vševlada (Pankráca) Jozefa Gajdoša (nar. 15. mája 1907 vo Veľkej Máni, † 11. mája 1978 v Bratislave).

Program spomienkovej slávnosti sa začal pred sv. omšou pred budovou fary spevmi a položením venca k pamätnej tabuli na fare. Potom nasledovala sv. omša o 10,45 hod. v rím.-kat. kostole v Máni, ktorú viedol o. Peter Pružina. V homílii vychádzal z evanjelia o Dobrom pastierovi, spomenul život otca Vševlada a jeho prínos pre súčasnosť a pre františkánov na Slovenku.

Program pokračoval v kultúrnom dome, kde bolo privítanie všetkých hostí a prítomných. Z františkánov sa zúčastnili br. Mário (pochádzajúci z Veľkej Máni), Tomáš, Leopold, Izmael z Trnavy a br. Peter z Nových Zámkov. Po úvodných slovách bol premietnutý film o P. Gajdošovi, ktorý uviedol sám autor. Po ňom vystúpili osobnosti pán Hanakovič, bývalý pracovník SAV, ktorý vyzdvihol jeho objavy v slovenskom písomníctve – objavil niekoľko staroslovienskych pamiatok: glagolské pergameny, Medicejský kódex, spísal inkunábuly – prvotlače, spracoval mnohé biele miesta v knihovede. S uverejneným jeho prác to bolo ťažké, pretože v dobe komunistickej totality bolo zakázané už len citovať jeho práce a nie to ešte ich uverejňovať. Preskúmal a dal do poriadku Aponyiovskú knižnicu v Oponiciach a Zayovskú knižnicu z Uhrovca, preskúmal aj knižnice v Komárne a Topoľčiankach v rokoch 1956-1958 ako pracovník SAV. Vo vlastnom záujme preskúmal aj niekoľko farských knižníc: Veľká Máňa, Holíč, Radošovce, Jasová, Hontianske Trsťany, Michal nad Žitavou, Nové Zámky (kde objavil materiály od Bernoláka), Vieska nad Žitavou, Oponice a Tvrdošovce a preskúmal františkánske knižnice aj v Budapešti a Eisenstadte. Vyzdvihol ho ako mimoriadne erudovaného vedeckého pracovníka v knihovede. Ďalej vystúpil Andrej Valach – dekan, ktorý sa mu ako kaplán v Bratislave – Blumentáli venoval v posledných týždňoch života a po infarkte ho navštevoval v nemocnici „Klamáre“ – ako hovoril otec Gajdoš, a tiež bol pri organizovaní pohrebu otca Gajdoša. S príspevkom vystúpil i starosta obce Máňa p. Vojtech Gatyáš. Nasledovali vystúpenia jeho žiakov, ktorí hovorili o jeho osobnosti a spomínali i na jeho výklady v škole. Mal rád žiakov, vedel pútavo rozprávať a učil všetko z hlavy, pretože vtedy slovenské učebnice ešte neexistovali. Pán Javorský z Banskej Bystrice, jeho žiak ďalej ukazoval originál malého plagátu na podporu Jozefa Tisu. Podobne zhotovili i plagát na podporu Andreja Hlinku, ktorých spoluautorom bol otec Vševlad a za čo dostal 9 rokov väzenia.

Po ňom vystúpil pán Baranec, jeho bývalý miništrant a spomenul vtipnosť o. Vševlada. Raz po omši o. Vševlad rozprával miništrantom o Rastislavovi a sv. Cyrilovi a Metodovi. A potom, hovorí im – vás vyskúšam: Tak ako sa volal veľkomoravské knieža, ktorý pozval Cyrila a Metoda na Slovensko? S otázkami nikto nepočítal, boli zaskočení a o. Vševlad to videl. A tak sa pýta toho najmenšieho, 4-ročného Martinka Baranca. Tak čo mi povieš, ako sa volal? A malý Martin hovorí: Martinko Baranec. Neskôr otec Vševlad viackrát spomenul: Martinko ty si veľký človek, ty si pozval sv. Cyrila a Metoda na Slovensko.

Na spomienkovej slávnosti sa zúčastnil i predseda Matice Slovenskej, pán Jozef Markuš a ďalší. Všetci rečníci hovorili o veľkosti jeho osobnosti – o jeho vysokej vzdelanosti, odbornosti v oblasti knihovedy, ovládal viacero jazykov, túžil, aby sa rozšíril jazyk esperanto (v tomto jazyku si dopisoval s viacerými františkánmi po svete) a na druhej strane o jeho vystupovaní, kde bola na ňom zjavná františkánska pokora a skromnosť, mlčanlivosť o znášaní represárií zo strany komunistického režimu – pričom sa nikdy nesťažoval a nikoho neobviňoval, ďalej jeho veľkú pracovitosť i v neľudských podmienkach – hlavne, keď po prepustení z väzenia pracoval v SAV a v knižniciach i zimných mesiacoch, keď teplota v miestnosti ukazovala aj -5 °C a on bez rukavíc sa „prehrabával“ i 12 hodín v knihách, robil výpisky a poznámky na papier, pretože počítače ešte neboli. Ďalej ako v tichosti znášal i zdravotné problémy a bol pripravený ísť „domov“.

Program pokračoval na cintoríne kladením vencov k hrobu o. Vševlada Jozefa Gajdoša, OFM.

Zvlášť literárna činnosť pátra Vševlada bola bohatá a celá jeho činnosť ešte nie je preskúmaná.

Tento príspevok som napísal, pretože jeho život a činnosť ma veľmi zaujali.  

Peter Baptista