P. Celestín Alojz Lepáček

Pochádzal z roľníckej rodiny. Základnú školu a gymnaziálne vzdelanie získal v rodisku. Do františkánskej rehole vstúpil 27.08.1920 v Trnave. Vtedy prijal rehoľné meno Celestín, ktoré dôsledne užíval vo svojich literárnych prácach, no aj v iných súvislostiach. Príležitostne užíval aj poslovenčenú formu Nebešťan. Po jednoročnom noviciáte pokračoval na františkánskej humanitnej škole v Hlohovci (1921 – 1923). Gymnázium dokončil v Trnave r. 1926. Bohoslovie študoval na františkánskom učilišti v Žiline (1926 – 1929). Za kňaza bol vysvätený 29.06.1929 v Nitre. Potom študoval na univerzite v Bratislave slovenčinu a francúzštinu (1929 – 1934), z toho dva semestre na Sorbone v Paríži. Hodnosť doktora filozofie dosiahol na univerzite v Bratislave 24.01.1935.

Po doštudovaní pôsobil ako profesor na františkánskom gymnáziu v Malackách v rokoch 1934 – 1945. V rokoch 1940 – 1945, až do poštátnenia gymnázia, bol riaditeľom menovaného ústavu. Na provinciálnej kapitule františkánskej rehole bol v Žiline dňa 21.03.1946 zvolený za provinciálneho ministra Salvatoriánskej provincie na Slovensku so sídlom v Bratislave. V r. 1950 bol s inými rehoľníkmi internovaný v Pezinku. Po uvoľnení sa dostal za správcu farnosti v Doľanoch (Ompitál). Keď tam vážne ochorel, previezli ho do nemocnice v Trnave, kde umrel. Pochovaný je v spoločnom hrobe na cintoríne na Kamennej ceste v Trnave.

P. Celestín Lepáček sa počas svojho účinkovania v Malackách osvedčil nielen ako pedagóg, lež aj ako osvetový, kultúrny a literárny činiteľ. V Malackách nebolo vážnejšieho kultúrneho alebo osvetového podujatia, kde by Lepáček nebol mal aktívnu účasť prednáškami a slávnostnými prejavmi pri sviatočných príležitostiach v gymnáziu aj na verejnosti.

Už ako študent gymnázia písal náboženské príspevky do Serafínskeho sveta a literárne eseje v študentskom časopise Rozvoj. Svoju literárnu činnosť plne rozvinul až v Malackách. Už počas univerzitných štúdií ho na slovanskom seminári prof. Jozefa Hanuša zaujala literárna história. Jeho prvým literárnohistorickým životopisom je Život a dielo P. Hugolína Gavloviča, ktorý uverejňoval na pokračovanie vo výročných správach malackého gymnázia v šk. r. 1931/32-1936/37; prvý urobil rozbor mnohých novoobjavených Gavlovičových rukopisných prác. V Kalendári Slovenskej ligy uverejnil štúdiu: P. Pavlín Bajan, hudobný skladateľ a spisovateľ v 18. storočí (Bratislava 1935); Bernolákovej škole venoval pozornosť príspevkom Vojtech Šimko, básnik a spisovateľ Bernolákovej školy (revue Prameň, 1937) a tento príspevok rozpracoval do osobitnej monografie: Vojtech Šimko, spisovateľ Bernolákovej školy (Martin 1942); v akademickom časopise Litteraria historica slovaca uverejnil monografickú štúdiu Benignus Smrtník; život a dielo (Bratislava 1946-1947) s novými pohľadmi na jeho činnosť a prácu. Na základe rukopisných výskumov priniesol významné literárne poznatky zverejnením oslavnej rukopisnej básne Františkáni Rudnaymu (Literárne listy 1930) a v príspevku Františkáni v slovenskej literatúre pred Bernolákom (Kultúra, 1937), v ktorom venuje pozornosť B. Smrtníkovi, Jánovi Abrahamffymu, Damascénovi Charvátovi, Antonovi Preslovi, Antonovi Benčičovi, Serafínovi Bossányimu, Edmundovi Paschovi i Pavlínovi Bajanovi. Benčičovi venoval osobitnú publikáciu Benčičov preklad Pázmányovho Hodegusa (Martin 1944, matičná edícia Literárne príspevky); autorom literárneho “františkánskeho parnasu” venoval článok Slovenské národné povedomie u františkánov v XVIl. a XVIII. storočí (Kultúra, r.16, 1944).

Študoval tiež františkánske kancionály a pasionály a výsledky zverejňoval v r. 1931-1941 v pražskom Časopise katolíckeho duchovenstva, v Kultúre a vo výročnej správe malackého gymnázia. Štúdie: Františkánske pašionále, Františkánske kancionále, Kancionále a pašionále Edmunda Paschu, Redlov kancionál. Popri literárnych textoch venoval pozornosť i cirkevnej hudbe a ľudovej piesni: v Zborníku Matice slovenskej (1938- 1939) publikoval štúdiu Príspevok k dejinám slovenskej ľudovej piesne, v Kultúre (1942) Príspevky k dejinám cirkevnej hudby na Slovensku. Významná je štúdia v Kultúre (1944) Nitra, milá Nitra. Príspevok k dejinám tejto piesne, kde dokázal, že jej siedmu strofu zložil Vojtech Šimko, a tým aj starobylosť tejto piesne, a zároveň vyvrátil tvrdenie prof. Chaloupeckého, že išlo o podvrh Jána Kollára v Národných spievankách. V Almanachu Spolku záhorských akademikov (1938) uverejnil štúdiu Kultúrne poslanie a osvetová práca rádu sv. Františka v Malackách. Sociálne pomery na Slovensku v 17. a 18. storočí s ich ohlasom vo františkánskom písornníctve zobrazil v knihe Františkáni v borbe za práva slovenského ľudu (Prešov 1948). Z funkcie jeho duchovného povolania vznikol príspevok Historický vývin mariánskej úcty u františkánov v Československej republike uverejnený v zahraničí (Colectanea Franciscana slavica, Šibenik 1940). Odrazom učiteľského pôsobenia na gymnáziu je štúdia Pedagogické náhľady v “Gavlovičovej Valaskej škole” (Pedagogický zborník, 1940) a do oblasti knihovníctva zasiahol rozpravou Z dejín františkánskej knižnice v Bratislave (zborník Z bratislavských knižníc, Bratislava 1948). Okrem literárnej histórie sa druhou jeho veľkou záujmovou oblasťou stala francúzska literatúra: I v druhom ročníku revue Prameň (Trnava 1937) uverejnil psychologickú štúdiu Ernest Psichari, ktorá vyšla aj ako osobitný odtlačok (Trnava 1937); Psichariho i prekladal a knižne vydal jeho Hlasy na púšti. Zápisník z Afriky aj s úvodnou štúdiou (Trnava 1948). Zúčastňoval sa na pracovných poradách Ústavu slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied ako jeho externý spolupracovník. Pripravoval na vydanie doteraz neznáme, staré rukopisné slovenské drámy, najmä Drámu o stvorení človeka, objavil až tri jej varianty, ale skompletizovanie materiálu už nestačil uskutočniť. Spolu s T. Zúbekom vydal publikáciu Nanebevzatá (1947) z príležitosti vyhlásenia mariánskej dogmy Piom XII.

Objavovaním a sprístupňovaním diel slovenských františkánov, literátov a hudobníkov, Lepáček obohatil naše vedomosti o kultúrnom dianí na Slovensku pred stáročiami. Slovensko nebolo izolovanou krajinou od kultúrnych a umeleckých prúdov okolitého sveta. Pri štúdiu objavil aj kladný postoj františkánov v slovenskom národnom živote, ako sa to odráža v iných rukopisných i tlačených dielach. Odhalil historický prínos františkánov do slovenskej kultúry v najširších súvislostiach a tým obohatil aj naše celkové literárnohistorické poznanie najmä 17. a 18. storočia. Lepáčkove príspevky náboženského, poučného a historického obsahu vychádzali v časopisoch: Slovenské pohľady, Kultúra, Prameň, Serafínsky svet, Listy sv. Františka, Katolícke noviny a inde.

BIBLIOGRAFIA: Život a dielo P. Hugolína Gavloviča. Výročné správy františkánskeho gymnáziu v Malackách za škôl. roky 1931 – 32 – 1936 – 37. Vyšlo aj v separáte; Pedagogické náhľady v Gavlovičovej Valaskej škole. Pedagogický zborník 1940; Poznaj sám seba. Pamätnica Gavlovičovho študentského krúžku v Malackách 1931-1940. Zvolen 1941; Hugolín Gavlovič, praktický šíriteľ ľudovej osvety v XVIII. storočí. Národný pracovník 5, Bratislava 1944; Františkáni Rudnaymu. Literárne listy 1930; Františkáni v slovenskej literatúre pred Bernolákom. Kultúra 1937; Vojtech Šimko, básnik a spisovateľ Bernolákovej školy. Prameň 2, 1937; Vojtech Šimko, spisovateľ Bernolákovej školy. Turčiansky Sv. Martin 1942; Benčičov preklad Pázmányovho Hodegusa. Turčiansky Sv. Martin 1944; Benignus Smrtník, život a dielo. Litteraria historíca Slovaca I-II, Bratislava 1946 – 47; Františkánske pašionále. Časopis katolíckeho duchovenstva 72, Praha 1931; Františkánske kancionále. Časopis katolíckeho duchovenstva 73, Praha 1932; Kancionále a pašionále Edmunda Paschu. Kultúra 1932; V Kalendári Slovenskej ligy uverejnil štúdiu: P. Pavlín Bajan, hudobný skladateľ a spisovateľ v 18. storočí (Bratislava 1935); Paschov Prešovský pašionál. Sborník Matice slovenskej, Literárna história 19, Turčiansky Sv. Martin 1941; Príspevok k dejinám cirkevnej hudby na Slovensku. Kultúra 1942; Príspevky k dejinám slovenskej ľudovej piesne. Sborník Matice slovenskej 1938 – 39; Kultúrne poslanie a osvetová práca rádu sv. Františka v Malackách. Almanach Spolku záhorských akademikov, Brno 1938; Slovenské národné povedomie u františkánov v XVII. a XVIII. storočí. Kultúra 1944; Františkáni v borbe za práva slovenského ľudu. Prešov 1948; Nitra, milá Nitra. Príspevok k dejinám tejto piesne. Kultúra 1944; Medicína domestica v XVIII. storočí. Kultúra 1935; Nanebevzatá (spoluautor T. Zúbek). Prešov 1947; Ernest Psichari. Trnava 1937;Ernest Psichari: Hlasy na púšti. Preložil C. Lepáček. Trnava 1948. — Samozrejme, že tu sú uvedené len významnejšie práce Celestína Lepáčka, aj to v skracovanej forme. Niektoré svoje príspevky, najmä v populámo – náboženských časopisoch, podpisoval pseudonymom Krasomil Nebeský.

LITERATÚRA: L. Danišovič: Neznáme literárne osobnosti slovenské zo XVII. storočia. (K promócii P. Celestína Lepáčka doktorom filozofie.) Slovenský denník XVIII, 1935, č. 20; L. Danišovič: Prvý slovenský katolícky kňaz doktorom filozofie na bratislavskej univerzite. Ľudová politika XI, 1935, Č. 19; J. E. Bor: Chvíľočku s Dr. Lepáčkom, literárnym historikom. Slovenská pravda 9. júna 1940; Výročné správy františkánskeho gymnázia v Malackách počas jeho tamojšieho pôsobenia (1934 – 1946); I. Kotvan: Dr. Alojz Celestín Lepáček. (Nekrológ.) Slovenská literatúra m, Bratislava 1956,127 n; LKKOS str. 814-815 Spracovala: Eva Fordinalova. Malacké pohlady – spomienky

Nekrológy tento mesiac

02.03.

P. Rajmund František Motešéni (Motessényi) (1849)

P. Rajmund František Motešéni (Motessényi). Pochádzal z Trnavy. Zomrel v Bratislave vo veku 68 rokov. Bol kazateľom.

Čítať viac

P. Medard Jozef Tekeľ (1976)

P. Medard Jozef Tekeľ. Pochádzal z Vyšnej Šebastovej. Zomrel v Bratislave vo veku 61 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 45 rokov, ako kňaz 36 rokov. Pochovaný je vo Vyšnej Šebastovej

Čítať viac

P. Urban Edwin Pietrzyk (2009)

P. Urban Edwin Pietrzyk. Pochádzal z Poľska, z Krakovskej provincie. Vo veku 65 rokov prišiel vypomáhať na Slovensko do Trnavy, kde pôsobil 18 rokov. Dožil sa 83 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 59 rokov, ako kňaz 54 rokov. Pochovaný je v Krakove.

Čítať viac

04.03.

P. Mansvet Pavol Drobný (2002)

P. Mansvet Pavol Drobný. Pochádzal z Bošáce. Zomrel v Trenčíne v 84 roku života. Ako rehoľník slúžil Bohu 64 rokov, ako kňaz 58 rokov. Posledné roky života prežil v CHD v Beckove. Pochovaný je v Bošáci.

Čítať viac

05.03.

P. Klétus Andrej Šoška (1856)

P. Klétus Andrej Šoška. Pochádzal zo Žiliny. Bol profesor gymnázia a horlivý kazateľ. Zomrel v Žiline vo veku 71 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 52 rokov, ako kňaz 46 rokov. Pochovaný je v Žiline.

Čítať viac

06.03.

P. Protáz Andrej Štefunka (1937)

P. Protáz Andrej Štefunka. Pochádzal z Bardejova. Zomrel v Pruskom vo veku 77 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 61 rokov, ako kňaz 55 rokov. Pochovaný je v Pruskom.

Čítať viac

07.03.

Fr. Modest Ľudovít Berek (1990)

Fr. Modest Ľudovít Berek. Pochádzal zo Želiezoviec. Zomrel tam vo veku 81 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 55 rokov. Pochovaný je v Nýrovciach.

Čítať viac

08.03.

Fr. Leander Klement Bokor (1979)

Fr. Leander Klement Bokor. Pochádzal z Dvorníkov. Zomrel tamže vo veku 80 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 49 rokov. Pochovaný je v Dvorníkoch.

Čítať viac

10.03.

P. Edmund Juraj Beňovič (1705)

P. Edmund Juraj Beňovič. Pochádzal zo Závodu. Bol významný kazateľ, organista a hudobný skladateľ. Zomrel v Malackách vo veku 67 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 47 rokov, ako kňaz 42 rokov. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

P. Hieronym Jozef Kubiš (1942)

P. Hieronym Jozef Kubiš. Pochádzal zo Skalice, kde aj zomrel vo veku 85 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 68 rokov, ako kňaz 62 rokov. Pochovaný je v Skalici.

Čítať viac

P. Sixtus Ľudovít Mikuš (1947)

P. Sixtus Ľudovít Mikuš. Pochádzal z Viesky. Zomrel v Malackách vo veku 56 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 38 rokov, ako kňaz 31 rokov. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

11.03.

Fr. Jozef Zamkovský (2006)

Fr. Jozef Zamkovský. Narodil sa v Toporci. Zomrel v Čičmancoch vo veku 55 rokov počas duchovných cvičení. Ako rehoľník slúžil Bohu 28 rokov. Pochovaný je v Trnave, kde posledné roky pôsobil ako akolyta.

Čítať viac

13.03.

P. Albert Karol Ónody (1997)

P. Albert Karol Ónody. Pochádzal z Haliča. Zomrel v Lučenci vo veku 81 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 61 rokov, ako kňaz 53 rokov. Pochovaný je v Haliči.

Čítať viac

14.03.

P. Anzelm Štefan Pekarovič (1970)

P. Anzelm Štefan Pekarovič. Pochádzal z Horných Obdokoviec. Bol význačný ľudový misionár. Zomrel v Novom Meste nad Váhom vo veku 74 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 49 rokov, ako kňaz 45 rokov. Pochovaný je v Pobedíme.

Čítať viac

15.03.

P. Béda Filip Košík (1969)

P. Béda Filip Košík. Pochádzal zo Solčian. Bol zaslúžilý profesor náboženstva na gymnáziu v Malackách. Zomrel v Topoľčanoch vo veku 83 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 63 rokov, ako kňaz 58 rokov. Pochovaný je v Oponiciach.

Čítať viac

18.03.

P. Alfonz Pavol Krchňák (1816)

P. Alfonz Pavol Krchňák. Pochádzal z Bohdanoviec. Bol profesor filozofie a teológie. Zakladajúci člen Slovenského učeného tovarišstva (1792). Podporovateľ slovenskej literatúry za Bernoláka. Zomrel v Trnave vo veku 80 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 63 rokov, ako kňaz 58 rokov. Pochovaný je v Trnave.

Čítať viac

19.03.

P. Damascén Ján Charvát (1789)

P. Damascén Ján Charvát. Pochádzal zo Šardic na Morave. Bol významný kronikár a archivár. Zomrel v Uherskom Hradišti na Morave.

Čítať viac

21.03.

P. Anton Peter Broniš (1991)

P. Anton Peter Broniš. Pochádzal zo Žikavy. Profesor gymnázia. Preložil do slovenčiny Františkánsky misál, Liturgiu hodín OFM a Generálne konštitúcie OFM. Zomrel v Žikave vo veku 79 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 64 rokov, ako kňaz 58 rokov. Pochovaný je v Žikave.

Čítať viac

24.03.

Fr. Bertrand Ján Hója (1949)

Fr. Bertrand Ján Hója. Pochádzal z Trnavy. Zomrel v Bratislave vo veku 66 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 44 rokov. Pochovaný je v Bratislave.

Čítať viac

25.03.

Fr. Zefyrín Rudolf Horváth (1945)

Fr. Zefyrín Rudolf Horváth. Pochádzal z Bratislavy. Zomrel v Beckove vo veku 79 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 64 rokov. Pochovaný je v Beckove.

Čítať viac

26.03.

P. Aurél Štefan Gecík (1986)

P. Aurél Štefan Gecík. Narodil sa 17.08.1913 vo Veľkých Rastislaviciach, ordinovaný na kňaza bol 29.06.1937; kap. (1971) Dvory nad Žitavou. Zomrel v Prešove vo veku 73 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 57 rokov, ako kňaz 49 rokov. Pochovaný je v Nižnej Šebastovej.

Čítať viac

27.03.

P. Pantaleón Jozef Roškovský (1789)

P. Pantaleón Jozef Roškovský. Pochádzal zo Starej Ľubovne. Bol výborný hudobník a hudobný skladateľ, známy najmä svojou skladbou "Vesperae bacchanales". Zomrel v Pešti vo veku 55 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 34 rokov, ako kňaz 30 rokov. Pochovaný je v Pešti. Osobnosti NZ

Čítať viac

P. Alfonz František Broniš (1997)

P. Alfonz František Broniš. Pochádzal zo Žikavy. Narodil sa 30.11.1917 v Žikave, ord. 19.08.1945; r.d. Žilina, Ba, Nitra, Žilina; 1950 duchovný v sústredení rehoľníkov; 1951 ZVS; kap. 1954 Kláštor pod Znievom, 1955 Žarnovica, 1957 Detva, 1958 Brezno, 1959 Hriňová; adm. 1960 Zvolenská Slatina; sp.k. a gvardián 1991 Trnava-františkáni. Zomrel v Trnave vo veku 80 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 60 rokov, ako kňaz 52 rokov. Pochovaný je v Žikave. Fotky

Čítať viac

28.03.

P. Zefyrín Andrej Lašš (1933)

P. Zefyrín Andrej Lašš. Pochádzal zo Zakopaného. Zomrel v Trstenej vo veku 65 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 49 rokov, ako kňaz 41 rokov. Pochovaný je v Trstenej.

Čítať viac

29.03.

P. Peter Jozef Esterle (1977)

P. Peter Jozef Esterle. Pochádzal zo Zohora. Bol doktor filozofie, prvý riaditeľ gymnázia v Malackách. Zomrel v Beckove vo veku 87 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 70 rokov, ako kňaz 63 rokov. Pochovaný je v Beckove. Malacké pohľady

Čítať viac