P. Edmund Juraj Beňovič, OFM

Pochádzal zo Závodu. P.Edmund Beňovič, krstným menom Juraj František, sa narodil v roku 1638 v Závode otcovi Pavlovi Beňovičovi a matke Margite Haramia.V blízkych Malackách poznal činnosť františkánov, preto sa hlásil do františkánskej rehole. V Malackách vstúpil 11.12.1658 do noviciátu a prijal rehoľné meno Edmund. Filozofiu a teológiu študoval pravdepodobne v Trnave na františkánskom studiu generale. Za kňaza bol vysvätený v Malackách v roku 1663. Ako kazateľ a organista pôsobil vo viacerých kláštoroch (Trnava, Malacky a iní) Mariánskej provincie. V pôvodnom nekrológu o ňom poznamenali, že za horlivú dušpastiersku prácu bol poctený hodnosťou definítora (poradcu) provincie. Ďalej tam čítame, že bol výtečným kazateľom.

Z kazateľskej činnosti nemáme nijaké Beňovičove slovenské kázne. No zachovala sa latinská rukopisná knižka: Scutum fidei orthodoxae (Štít pravej viery). Je to obrana základných článkov katolíckej viery, proti evanjelíckym a kalvínskym kazateľom: obrana základných článkov katolícjej viery, obrana úcty k ostatkom svätých, obrazov svätých, učenie o očistci, Písmo, omša, prijímanie, slobodná vôľa, sviatosti, pôst, rehoľné sľuby a pod. Z toho možno vyvodiť, že Beňovič sa aktívne zúčastňoval rekatolizácie v miestach s protestantským obyvateľstvom.

Okrem kazateľskej činnosti Edmund Benovič bol aj organistom a hudobným skladateľom. Zachovali sa nám od neho dva hudobné zborníky. Liber Sacrorum chorálium…(Kniha chorálových omší…) s tridsiatimi latinskými chorálnymi omšami, ktoré už v 17. storočí spievali v chóroch františkánskych kláštorov na Slovensku. Beňovič tento zborník vyhotovil v roku 1691* pre františkánský kláštor v Trnave. Ide o najstaršiu zbierku tohto druhu u nás, ktorá bola vzorom pre ďalších františkánskych hudobných skladateľov. Druhý zborník nemá titulný list, preto ho nazveme prosto Beňovičov zborník. Obsahuje latinské introity, prózy, hymny, antifóny, omšu Requiem, a kapitolu teórie chorálneho spevu. Pôvod tohto zborníka je tiež v Trnave na konci 17. storočia.

  • S povolením vtedajšieho provinciála P.Félixa Miskeyho napísal P.Edmund Beňovič v roku 1691 Knihu chorálnych omší (LIBER SACRORUM CHORALIUM) pre chór františkánskeho kláštora v Trnave, kde bol vtedy gvardiánom P.Alexius Kostolány, pôvodným menom Michal Krinklovič, ako sa dozvedáme z titulného listu Beňovičovho rukopisu: In nomine Domini. Amen. Incipit LIBER SACRORUM CHORALIUM sub guardianatu M.V.Pris Alexii KOSTOLANY labore Fris Edmund BENYOVICZ pro choro Tyrnaviensi conscriptus. Anno Domoni 1691 permittentte A.R. Pre Felice MISKEY ministro provivciali. Rukopisný zborník obsahuje 30 latinských chorálnych omšových kompozícií, ktoré pravdepodobne slúžili za vzor pri odpisovaní podobných omší, spievaných vo Františkánskych kláštoroch v 18.storočí (Gajdoš 1969, 299). Chorálne omše nesú významnú črtu hudobného prejavu františkánov, a to sólový charakter. To znamená, že koncepcia diela je založená na jednote spevu a continua (Rybarič 1984, 99). Liber sacrorum choralium je uložený v archíve Spolku sv. Vojtecha v Trnave.
  • Z konca 17.storočia pochádza aj iný Beňovičov hudobný zborník bez titulného listu, preto ho P.V.Gajdoš označil prosto ako Beňovičov zborník. Obsahuje omše Requiem a Missa artificialis a rôzne introity, prózy, hymny, antifóny – mariánske a o františkánskych svätých (Gajdoš 1969, 311), pre malé obsadenie, skromný, zväčša dvojčlenný až trojčlenný interpretačný aparát (Rybarič 1984, 99). Opotrebovanie zborníka svedčí o jeho dlhej užívanosti. P.E.Beňovič sa pravdepodobne podieľal ako pisár na rukopisnej podobe Canthusu Catholici zo 60. rokov 17.storočia. Tento prameň je dôležitý z hľadiska skúmania vzťahov k českej kancionálovej tvorbe a medzikonfesionálnych vzťahov (Kačic 1996, 100). Zborník má dve časti, v prvej sú liturgické kompozície latinských omší, v druhej prevažujú slovenské duchovné piesne. Piesne sú takmer všetky znotované, ale bez organového sprievodu. Rozdelené sú podľa jednotlivých liturgických období cirkevného roka: 1:Adventné piesne, 2.Vianočné piesne, 3.Pôstne piesne, 4.Veľkonočné piesne, 5.Piesne o Nanebovstúpení, 6.Svätodušné piesne, 7. Rozličné piesne, 8.Mariánske piesne. Zborník je uložený v Literárnom archíve Matice slovenskej v Martine. Závodský rodák, páter Edmund Beňovič, patrí svojou tvorbou, najmä starobylým a obsažným zborníkom chorálnych omší, k hudobným skladateľom, tvoriacim hodnoty, na ktorých stavali ďalšie generácie hudobníkov vo františkánskych kostoloch na Slovensku. V cirkevných dejinách a v hudobnej kultúre mu právom patrí významné miesto. (Čerpané zo stránky Histórie obce Závod

Edmund Beňovič si svojimi hudobnými zborníkmi vydobyl významné postavenie v dejinách barokovej hudby na Slovensku. Tobôž, keď práve jeho Liber Sacrorum svojou starobylosťou u nás predstavuje akoby prototyp pre hudobné zborníky neskorších františkánskych hudobných skladateľov.

BIBLIOGRAFIA

Liber Sacrorum choralium sub guardianatu M. V. Patris Alexii Kostolany labore Fris Edmundi Benyovicz pro choro Tyrnaviensi conscriptus. Anno Domini 1691 permittente A. R. Patre Felice Miskey, ministro provinciali. Notovaný hudobný rukopis veľkého fóliového formátu, strán 156; Beňovičov zborník. Trnava z konca 17. storočia. Notovaný zborník fóliového formátu, 104 strán. Texty v obidvoch zborníkoch sú len latinské. Teraz sú v Okresnom archíve v Trnave. Scutum fidei orthodoxae. Labore Fris Edmundi Benyovicz, anno 1665. 2. junii concinnatum ez diversis autoribus et utilissimum inter haereticos conversanti. Latinský apologetický rukopis rozmerov 14.5×9.5 cm, strán 193.

LITERATURA

V. J. Gajdoš: Dva hudobné zborníky zo 17. storočia. Musicofogica Slovaca 1-2, Bratislava 1969, 297-312. Edmund Juraj Beňovič

Nekrológy tento mesiac

02.04.

P. Lambert Ján Kovárik, OFM (1928)

P. Lambert Ján Kovárik. Pochádzal zo Skalice. Zomrel v Trstenej vo veku 59 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 42 rokov, ako kňaz 36 rokov.

Čítať viac

Fr. Proces Július Tokár, OFM (1951)

Fr. Proces Július Tokár. Pochádzal z Terne.Zomrel tamže vo veku 51 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 25 rokov. Pochovaný je v rodnej Terni.

Čítať viac

03.04.

Fr. Faustín Andrej Majcher, OFM (1981)

Fr. Faustín Andrej Majcher. Pochádzal z Lomnej. Zomrel v Pezinku vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 43 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac

04.04.

P. Justín František Hrčka, OFM (1977)

P. Justín František Hrčka. Pochádzal z Košolnej. Bol kazateľ a ľudový misionár. Zomrel v Čataji vo veku 76 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 60 rokov, ako kňaz 54 rokov. Pochovaný je v Čataji.

Čítať viac

05.04.

P. Valerián Gul, OFM (1818)

P. Valerián Gul. Pochádzal zo Stredy. Bol kazateľom. Zomrel v Okoličnom vo veku 88 rokov. .

Čítať viac

07.04.

Fr. Henrik Ignác Janeček, OFM (1932)

Fr. Henrik Ignác Janeček. Pochádzal z Osady. Zomrel v Trstenej vo veku 81 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 42 rokov. Pochovaný je v Trstenej.

Čítať viac

P. Rudolf Alfonz Dilong, OFM (1986)

P. Rudolf Alfonz Dilong. Pochádzal z Trstenej. Bol význačný a veľmi plodný slovenský básnik. Ako emigrant po II. svetovej vojne pôsobil 15 rokov v Argentíne. Potom od roku 1965 v Komisariáte Provincie Najsvätejšieho Spasiteľa v USA. Zomrel v Pittsburghu vo veku 81 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 66 rokov, ako kňaz 57 rokov. Pochovaný je vo Valparaise USA.

Čítať viac

08.04.

P. Teodoz Rakoványi, OFM (1783)

P. Teodoz Rakoványi. - (Narodil sa v Štiavniku. Bol slovenským kazateľom. Zomrel vo veku 63 rokov vo Svätej Kataríne (zaniknutý kláštor pri Dechticiach, okr. Trnava).

Čítať viac

P. Anton Presl, OFM (1785)

P. Anton Presl. Pochádzal z Uherského Hradiska. Bol kazateľ, filozof a propagátor slovenčiny. Zomrel v Skalici vo 67 rokov.

Čítať viac

P. Tarzícius František Pataki, OFM (1973)

P. Tarzícius František Pataki. Pochádzal z Bratislavy. Zomrel v Palúdzke vo veku 61 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 47 rokov, ako kňaz 38 rokov. Pochovaný je v Partizánskej Ľupči.

Čítať viac

Fr. Rufín Ján Ostrožlík, OFM (1992)

Fr. Rufín Ján Ostrožlík. Pochádzal zo Šurian. Zomrel v Bratislave vo veku 35 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 3 roky. Pochovaný je v Úľanoch nad Žitavou.

Čítať viac

09.04.

P. Wolfgang Vozár, OFM (1800)

P. Volfgang Vozár. Pochádzal z Malaciek. Bol hudobný skladateľ a organista. Zomrel vo veku 56 rokov v novozámockom kláštore.

Čítať viac

P. Michal František Knechta, OFM (1934)

P. Michal František Knechta. Pochádzal z Podvilku. Bol aktuálny gvardián v Malackách. Zomrel tam vo veku 47 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 27 rokov, ako kňaz 21 rokov. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

13.04.

P. Štefan František Muška, OFM (2011)

Narodil sa 18. júl 1924 v Nižnej Šebastovej. Matka mu zomrela, keď mal dva roky. Študoval na gymnáziu v Prešove a […]

Čítať viac

15.04.

P. Bruno Rudolf Böhm, OFM (1947)

P. Bruno Rudolf Böhm. Pochádzal z Borsy. Bývalý provinciál v rokoch 1936 - 1946. Zomrel v Prešove vo veku 60 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 42 rokov, ako kňaz 36 rokov. Pochovaný je v Prešove.

Čítať viac

16.04.

P. Ján Abrahamffy, OFM (1728)

P. Ján Abrahamffy. Pochádzal z Nového Mesta nad Váhom. Bol kazateľ a barokový predbernolákovský spisovateľ. Napísal "Knižku nábožných modlitieb", ktorá patrí medzi prvé slovenské modlitebné knižky. Zo štyroch zväzkov slovenských kázni sa zachoval len jeden. Zomrel v Skalici vo veku 66 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 54 rokov, ako kňaz 41 rokov. Pochovaný je v Skalici.

Čítať viac

P. Honor Jozef Fraštacký, OFM (1934)

P. Honor Jozef Fraštacký. Pochádzal z Ilavy. Zomrel vo Valparaise v USA vo veku 63 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 45 rokov, ako kňaz 38 rokov.

Čítať viac

18.04.

P. Quido Jozef Zámečník, OFM (1990)

P. Quido Jozef Zámečník. Pochádzal z Malaciek. Zomrel v Cíferi vo veku 78 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 61 rokov, ako kňaz 53 rokov. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

19.04.

P. Serafín Štefan Bošani, OFM (1785)

P. Serafín Štefan Bošani. Pochádzal z Podvilku. Bol profesor filozofie, kazateľ a misonár. Vynikal učenosťou najmä v astronomii a geometrii. Bol literárne činný v oblasti náboženskej. Zomrel v Odorine vo veku 72 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 54 rokov.

Čítať viac

21.04.

Fr. Roderik Títus Deák, OFM (1990)

Fr. Roderik Títus Deák. Pochádzal z Kráľovej pri Senci. Zomrel v službách Svätozemskej kustódie v Jeruzaleme vo veku 87 rokov. Ako rehoľník slúžil 1966 Bohu 63 rokov.

Čítať viac

P. Tomáš Štefan Holubek, OFM (1995)

P. Tomáš Štefan Holubek. Pochádzal z Bratislavy. Zomrel v Pezinku vo veku 89 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 75 rokov, ako kňaz 67 rokov. Pochovaný je v krypte kláštora v Bratislave.

Čítať viac

22.04.

P. Bonaventúra Štefan Buc, OFM (1966)

P. Bonaventúra Štefan Buc. Pochádzal z Bobrova. Bol profesor, vedecký pracovník. Emigroval do USA a pôsobil v Komisariáte. Zomrel v Buffalo vo veku 56 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 40 rokov, ako kňaz 30 rokov. Pochovaný je vo Valparaise USA.

Čítať viac

23.04.

P. Pantaleón Jozef Golessény, OFM (1863)

P. Pantaleón Jozef Golessény. Pochádzal z Nových Sadov. Bol pedagóg, náboženský spisovateľ, vynikajúci rehoľný predstavený. Patril do Mariánskej provincie. Zomrel v Trnave vo veku 77. rokov.

Čítať viac

25.04.

P. Felicián Jozef Sliacky, OFM (1822)

P. Felicián Jozef Sliacky. Pochádzal z Ružomberku. Bol vynikajúci pedagóg a jazykovedec. Zomrel vo veku 40 rokov v kláštore v Hlohovci.

Čítať viac

26.04.

P. František Révay, OFM (1774)

P. František Révay. Pochádzal z Vŕbového pri Piešťanoch z barónskej rodiny. Prednášal teológiu a písal apologetické diela. Zomrel ako 59 ročný v Báči.

Čítať viac

P. Mansvét Jozef Olšovský, OFM (1935)

P. Mansvét Jozef Olšovský. Pochádzal z Plaveckého sv. Petra. Bol obnoviteľ Provincie Najsvätejšieho Spasiteľa (1924) a jej prvý provinciál (1924-1935). Zomrel v Bratislave vo veku 63 rokov. Ako rehoľník slúžil bohu 44 rokov, ako kňaz 39 rokov. Pochovaný je v Bratislave na Ondrejskom cintoríne. Malacké pohľady

Čítať viac

P. Tiburc Jozef Macejko, OFM (1982)

P. Tiburc Jozef Macejko. Pochádzal z Lažian. Pôsobil aj v kláštore v Okoličnom. Zomrel vo Veľkom Šariši vo veku 74 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 57 rokov, ako kňaz 49 rokov. Pochovaný je vo Veľkom Šariši.

Čítať viac

27.04.

Fr. Optacián Peter Susedka, OFM (1953)

Fr. Optacián Peter Susedka. Pochádzal z Malého Cepenu. Zomrel v Hlohovci vo veku 81 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 56 rokov. Pochovaný je v Hlohovci.

Čítať viac