P. Kapistrán Krajčinovský

Narodil sa pravdepodobne v Prešove. Do františkánskej rehole vstúpil r. 1737. Po ukončení teológie ho vysvätili za kňaza. Ako kazateľ a spovedník pôsobil vo viacerých kláštoroch Salvatoriánskej provincie (Nižná Šebastová, Hlohovec). V r. 1762—1765 bol gvardiánom hlohoveckého konventu a v r. 1774—1777 provinciálom Salvatoriánskej provincie.

Väčšinu života strávil v kláštore Nižná Šebastová. V tomto kláštore dňa 20.04.1757 gróf Ladislav Dubovaj založil fundáciu vo výške 1.000 rýnskych florénov, aby sa z ich úrokov, ročne 60 zlatých, v kláštore ustanovil jeden páter misionár, ktorého povinnosťou bolo ročne získať pre Cirkev aspoň šesť duší z odpadlíkov. P. Kapistrán Krajčinovský v r. 1757-1762 účinkoval ako jeho prvý misionár. Na misiách vypomáhali aj iní pátri. Chodili po farnostiach, kam ich farári pozvali. Vydržiavali niekoľko denné misionárske kázne, duchovné cvičenia, vyučovali katechizmus, osobitne sa venovali mládeži. Už v prvom roku (1757) obrátili 17 luteránov. Nasledujúceho roku už 48 duší. Postupne sa im práca tak darila, že obyvatelia niektorých dedín hromadne sa vracali do katolíckej Cirkvi. (Klušovce, Šalgovík, Ličartovce, Hervartovce a iné.)

Z jeho misionárskej praxe sa v odpise P. Dominika Mokoša zachoval ucelený súbor kázní: „Pro gloria Dei, honore B. V. Mariae ac veneratione OO. SS. cedant Exercitia spiritualia seu Sermones pro ss. Missionibus et pro omni eventu inservientes, ex variis authoribus excerpti et compilati“ (Duchovné cvičenia alebo kázne pre najsvätejšie misie zostavené z diel rôznych autorov na slávu Boha, na počesť Blahoslavenej Panny Márie a úctu všetkých svätých). Titul je síce latinský, ale kázne sú slovenské. Je ich 17. Prvá je všeobecná pre začiatok misií. Kázne o smrti, o súde, o pekle a o nebi (kázne eschatologické) majú po dvoch schémach. Ďalšie kázne sú na témy: o smrteľnom hriechu, o pokání (2), o nekajúcnikoch, o malom počte vyvolených (2), o láske k blížnemu a záverečná misionárska. Pripisuje sa mu i autorstvo misionárskej príručky Vkracene Wiučenj Čloweka Krestianskeho Katolickeho z nekterych Katechysmusuw, Od Gedneho Pana Patra Franťiskana Missyonara Ssebeského na nowo wgedno zebrane… S pridawkem Pisňjček, a Modlitieb tych, ktere na Swatych Missyach temer giž gsu obecne, vydane v Košiciach r. 1763. Slúžila ako pomôcka pre veriacich, ktorí sa zúčastnili na františkánskych misiách. Obe diela patria medzi významné práce františkánskej proveniencie z obdobia rekatolizácie, na ktorej sa Krajčinovský aktívne podieľal ako misionár. Takto prebiehala rekatolizácia po dedinách Šariša a na Spiši. No misionári zachádzali aj do vzdialenejších dedín. Páter Kapistrán bol šebešským misionárom do apríla 1762, lebo potom bol zvolený za gvardiána do Hlohovca. Po ňom ako misionári vynikli Dominik Mokoš a Kvido Pery. Spomínaná misionárska činnosť trvala do roku 1788. Zakázala ju vláda cisára Jozefa II.

Krajčinovský bol v rokoch 1774 -1777 provinciálom Salvatoriánskej provincie. Posledné roky života strávil v Nižnej Šebastovej. Keď umrel, v nekrológu o ňom poznamenali, že bol zásluhami slávny a pre čnostný život všetkými obľúbený. Pochovali ho v kláštornej krypte pod hlavným oltárom.

BIBLIOGRAFIA: Kázne misionárskej Pro glória Dei, honore B. V. Mariae ac veneratione OO. SS. cedant Exercitia spiritualia seu Sermones pro ss. missionibus, et pro omni eventu inservientes, ex variis authoribus excerpti et compilati. P. Capistrani Krajcsinovszki, Ord. minor. strict. observ. S. P. Francisci, Provinciae Hungariae SS. Salvatoris professi. Rukopis slovenských kázní o rozmeroch 22,2×18 cm, strán 201. Kázne sú v kolekcii rukopisov Dominika Mokoša, nateraz v Literárnom archíve Matice slovenskej v Martine. Tvorí tam IX. zväzok: Kázne misionárske; Vkracene Wiučenj Čloweka Krestianskeho Katolickeho z nekterych Katechysmusuw, Od Gedneho Pana Patra Franťiskana Missyonara Ssebeskeho na nowo wgedno zebrane; A predne k wetssy Cti, a Slawe Boha W trech Osobach Gedneho Y tež Pana a Spasytele nasseho Gežisse Krysta Negprednessyho u Otce Nebeskeho Prostrednjka a Primluwce nasseho; potom pak k vžitku Duchovnemu, negwic Mledežj widane. Spridawkem Pisňjček, a Modliteb tych, ktere na Swatych Missyach temer giž gsu obecne. Wytisstene w Kossycach w Ympressyj Academicke, Leta 1763. 8, strán 100. Doteraz jediný známy exemplár. Autorstvo Krajčinovského je nepochybné.

LITERATÚRA: Slovenský biografický slovník III. Martin 19S9, s.227; V. J. Gajdoš: Slovenské rukopisy Dominika Mokoša. Strojopis; V. J. Gajdoš: Slovenský ľudový kazateľ Dominik Mokoš. Katolícke noviny, r.88. 1973, č.i, s.6; V. J. Gajdoš: Františkáni v slovenskej literatúre. Cleveland, Ohio. 1979, s. 103 a 104; LKKOS str. 749 sprac. RUDOLF HUDEC

Nekrológy tento mesiac

02.09.

P. Vojtech Ján Šimko. Pochádzal z (1827)

P. Vojtech Ján Šimko. Pochádzal z Kňažíc. Bol zaslúžilý tvorca slovenskej literatúry, zakladajúci člen Slovenského učeného tovarišstva, vynikal ako plodný básnik a spisovateľ Bernolákovskej školy. Zomrel v Trnave vo veku 68 rokov. Ako rehoľník slúžil bohu 47 rokov, ako kňaz 39 rokov. Pochovaný je v Trnave. Malacké pohľady

Čítať viac

P. Kilit Marek Gašparič (Gasparich) (1853)

P. Kilit Marek Gašparič (Gasparich). Pochádzal z Cirkovljane. Bol presvedčený maďarský vlastenec. Bojoval proti Habsburgovcom. Bol nábožensko-sociálny kazateľ, utopický socialista. Ako kazateľ pôsobil aj na Slovensku a bol v Bratislave popravený.

Čítať viac

Fr. Urban Jozef Kucko (1983)

Fr. Urban Jozef Kucko. Pochádzal z Ličartoviec. Zomrel v Prešove - Cemjate vo veku 68 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 43 rokov. Pochovaný je v Ličartovciach.

Čítať viac

03.09.

P. Pavlín Pavol Čičman (1753)

P. Pavlín Pavol Čičman. Údajne pochádzal z Trnavy. Bol kazateľ, hudobník a organista. Zomrel v Bratislave ako 56 ročný. Ako rehoľník slúžil Bohu 36 rokov, ako kňaz 32 rokov. Pochovaný je v Bratislave.

Čítať viac

05.09.

P. Marián Albert Peško (1983)

P. Marián Albert Peško. Pochádzal z Čataja. Zomrel vo Fiľakove vo veku 71 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 53 rokov, ako kňaz 43 rokov. Pochovaný je v Čataji.

Čítať viac

07.09.

P. Bonifác Ďurikovič (1870)

P. Bonifác Ďurikovič. Pochádzal z Trebeľoviec pri Lučenci. Zomrel v Beckove. Ako rehoľník slúžil Bohu 44 rokov, ako kňaz 38 rokov. Písal divadelné hry a skladal básne.

Čítať viac

08.09.

P. Gabriel Juraj Persič (1709)

P. Gabriel Juraj Persič. Pochádzal zo Šaštína. Zomrel vo veku 84 rokov vo Frauenkirchene v Rakúsku. Ako rehoľník slúžil Bohu 55 rokov, ako kňaz 50 rokov. Bol pisateľom kódexu.

Čítať viac

09.09.

P. Benignus Juraj Smrtník (1710)

P. Benignus Juraj Smrtník. Pochádzal z Ladomera. Bol vzorným rehoľníkom a kňazom. Slovenská baroková literatúra má v ňom typického predstaviteľa. Jeho diela sú obsahom náboženské. Zomrel v kláštore sv. Kataríny vo veku 60 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 40 rokov, ako kňaz 36 rokov. Pochovaný je na Katarínke.

Čítať viac

Fr. Romulus Ján Balala (1930)

Fr. Romulus Ján Balala. Pochádzal z Nitry, kde aj zomrel vo veku 81 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 55 rokov. Pochovaný je v Nitre.

Čítať viac

11.09.

P. Blažej František Ferančík (1962)

P. Blažej František Ferančík. Pochádzal z Chlebníc. Zomrel tam vo veku 50 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 33 rokov, ako kňaz 25 rokov. Pochovaný je v Chlebniciach.

Čítať viac

12.09.

P. Protáz Ján Benda (1853)

P. Protáz Ján Benda. Pochádzal z Rajca. Účinkoval ako profesor na gymnáziu v Prešove. Zomrel v Hlohovci vo veku 62 rokov.

Čítať viac

P. Róbert Oskár Raffesberg (1987)

P. Róbert Oskár Raffesberg. Pochádzal z Prašíc. Zomrel v Želiezovciach vo veku 82 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 67 rokov, ako kňaz 59 rokov. Pochovaný je v Želiezovciach.

Čítať viac

16.09.

P. Regalát Friedl (1868)

P. Regalát Friedl. Pochádzal zo Skalice. Zomrel v Skalici vo veku 64 rokov. Ako reholník slúžil Bohu 43 rokov, ako kňaz 34 rokov. Bol pedagóg a básnik.

Čítať viac

P. Vilhelm Gallovits (1927)

P. Vilhelm Gallovits. Zomrel v Rožňave vo veku 58 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 43 rokov, ako kňaz 35 rokov.

Čítať viac

P. Kalist Jozef Figura (1976)

P. Kalist Jozef Figura. Pochádzal z Čimhovej. Zomrel v Plaveckom Štvrtku vo veku 63 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 47 rokov, ako kňaz 38 rokov. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

17.09.

Fr. Herkulán Jozef Hanus (1952)

Fr. Herkulán Jozef Hanus. Pochádzal z Galanty. Zomrel v Jeruzaleme v službách Svätozemskej kustódie vo veku 69 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 45 rokov. Pochovaný je v Jeruzaleme.

Čítať viac

P. Benignus Marek Izák (1987)

P. Benignus Marek Izák. Pochádzal zo Starého Tekova. Bol aktuálny vikár provincie. Zomrel v Podunajských Biskupiciach vo veku 66 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 45 rokov, ako kňaz 42 rokov. Pochovaný je v Dulovciach.

Čítať viac

19.09.

Fr. Florián Tomáš Višváder (1924)

Fr. Florián Tomáš Višváder. Pochádzal z Magyarfalva. Zomrel v Malackách vo veku 37 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 17 rokov.

Čítať viac

Fr. Lucián Jozef Mošať (1996)

Fr. Lucián Jozef Mošať. Pochádzal z Hrušovian. Zomrel v Pezinku vo veku 89 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 66 rokov. Pochovaný je v Hrušovanoch.

Čítať viac

26.09.

P. Eduard Alojz Nižňanský (1974)

P. Eduard Alojz Nižňanský. Pochádzal z Dolných Lovčíc. Zomrel v Beckove vo veku 79 rokov. Ako rehoľník slúžil bohu 62 rokov, ako kňaz 54 rokov. Pochovaný je v Lovčiciach.

Čítať viac

27.09.

P. Mansvét Ignác Príkaský (1929)

P. Mansvét Ignác Príkaský. Pochádzal zo Skalice. Zomrel v Malackách vo veku 64 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 48 rokov, ako kňaz 41 rokov. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

28.09.

P. Erazmus Ján Sedlák (1946)

P. Erazmus Ján Sedlák. Pochádzal z Rohožníka. Tragický zahynul v Turí pri Žiline vo veku 28 rokov. Ako rehoľník slúžil bohu 13 rokov, ako kňaz 5 rokov. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

P. Martinián Ján Krajčír (1968)

P. Martinián Ján Krajčír. Pochádzal z Plaveckého Štvrtka. Dlhoročne pôsobil v Komisariáte v USA. Zomrel v Marianke vo veku 80 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 61 rokov, ako kňaz 56 rokov. Pochovaný je v Plaveckom Štvrtku.

Čítať viac

30.09.

P. Anatol Vincent Baran (1979)

P. Anatol Vincent Baran. Pochádzal z Vyšnej Šebastovej. Zomrel v Pezinku vo veku 67 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 49 rokov, ako kňaz 41 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac