P. Tomáš František Lukáči

Do rehole Menších bratov – františkánov Mariánskej provincie vstúpil 01.09.1839 v Malackách. Vtedy prijal meno Tomáš. Počas noviciátu v Malackách si Lukáči v knihách, čo tam v knižnici po ňom zostali, slovensky zapisoval rozličné veselé príhody a pesničky.

Našlo sa vpísané v jednej knihe v kláštornej knižnici v Malackách: „Ja Fr. Tomáš (Lukáči) najprv som býval v izbe tretej od magistra, potom bol som veľká šelma, mosel som ísť do špelunky od školy druhej, lebo som Zenobiusovi Miklošovičovi ze Šelpíc zemanovi de eadem theologie doktorovi Klčovanensis pod vrbama, poleno dreva do tej špelunky hodil, nech ho pes vezme, abych ho darmo nespomenul; potom ma akuzoval ten gyermek, musel som sa prenášať a odtiaľ zas ho Gervasius Fuknay aeque zeman dobre vytrepal a pustil mu blchu do ucha, išol ho magistrovi akuzovať. Potom on išol do špelunky a ja do jeho izby, ktorá je druhá od kríža. NB. Ten istý Marcin Miklošovič de quo supra, chodat bol ze Šelpíc, preca rozumu nemal, ale neni čuda, lebo bol starý, mal už 25 rokov a na rodnom liste mal napísané, že 21, lebo mu farár 4 odpustil, a keď ho sem vezli, otec mu hovoril, že tú cestu domov netrafí, kade sem išol, lebo sa báli, aby sa nenavrátil.” O tomto Zenobiusovi je v kláštorných materiáloch záznam, že noviciát nevydržal a že ho prepustili „ob debilitatem ingenii et defectum votorum”, teda pre slabé nadanie a chybu reči.

P. Lukáčiho vysvätili za kňaza r. 1842. Bol gymnaziálnym profesorom a venoval sa prírodným vedám, takže bol členom zoologickobotanickej spoločnosti vo Viedni a členom kráľovskej uhorskej fyzikálnej spoločnosti v Budapešti.

Známe sú jeho oslavné básne na narodeniny a meniny P. Martiniána Farmadyho, ktorý bol tiež profesorom a jedno za druhým tri razy voleným provinciálom. (1875-1884). Bezpochyby medzi týmito dvoma profesormi boli bratské a priateľské vzťahy. Ich výrazom sú Lukáčiho básne. Sú napodobeninami klasických foriem (elegické distichon, hexametre a iné). Pretože Lukáči bol „Trnavan”, ako sám o sebe napísal, a nateraz poznáme päť jeho oslavných latinských básní, hoci sa dlhšie zdržoval v neslovenskom kláštore, predsa patrí medzi slovenských františkánov.

BIBLIOGRAFIA: ODE in NATALEM XLIV et Baptismalem Onomasim Admodum Reverendi Patris GEORGII MARTINIANI FARMADY Ordinis Sancti FRANCISCI Provinciae Sanctae Mariae Hungariae Professoris Gymnasii emeriti actualis MINISTRI PROVBiCIALIS in Tesseram perpetui Cultus Oblata Per P. Thomam Lukátsy 1876. Kismarton. Typis Eduardi Diek 1876. 4, 8 s.; GENETHLIACON in NATALEM LXV et Baptismaiem Onomasim Admodum Reverendo Patri GEORGIO MARTINIANO FARMADY Ordinis Sancti Francisci Provinciae Sanctae Mariae Hungariae Professori Gymnasii Emerito actuali MINISTRO PROVINCIALI in Tesseram perpetui cultus oblatum Per P. Thomam Lukátsy 1877. Kismarton, Typis Eduardi Diek 1877. 4 ,8 s.; CORONA e FLORIBUS XIII De Horto Conventus Kismartonensis. Honoribus Admodum Reverendi Patris GEORGĽ MARTINIANI FARMADY Ordinis Sancti Patris Francisci Provinciae Sanctae Mariae Hungariae Professoris Gymnasii Emeriti actualis MINISTRI PROVINCIALIS in ONOMASI ET NATALI 23. APRILIS 1878. Eidem Oblata A P. Thoma Lukátsy. Kismarton. Typis Eduardi Diek. 1878. 4, 10 s.; DESCRIPTIO ORAE KISMARTONENSIS HONORIBUS Admodum Reverendi Patris GEORGII MARTINIANI FARMADY Ordinis Sancti Francisci PROVINCIAE SANCTAE MARIAE HUNGARIAE PROFESSORIS GYMNASII EMERITI EX-COMISSARII VISITATORIS GENERALIS ACTUAUS MINISTRI PROVINCIALIS in. Tesseram Sinceri Cultus pro Onomasi facta Per P. Thomam Lukátsy. 1879. Kismarton. Typis Eduardi Diek. 1879. 4, 10 s.; CARMEN LYRICO-BUCOLICON QUOD ADMODUM REVERENDO PATRI GEOROIO MARTINIANO FARMADY Ordinis Sancti Francisci PROVINCIAE SANCTAE MARIAE HUNGARIAE PROFESSORI GYMNASII EMERITO Ex-COMISSARIO VISITATORI GENERALIS ACTUALI MINISTRO PROVINCIALI Pro Onomasi Cecinä P. Thomas Lukátsy. 1880. Kismarton, Typis Eduardi Diek. 1880. 4 , 8 s.

LITERATÚRA: V. J. Gajdoš: Františkánska knižnica v Malackách. Bratislava 1943, 112 n; V. J. Gajdoš: Františkáni v slovenskej literatúre. Cleveland. Ohio. 1979, s.113 – 114; LKKOS str. 839 spracoval Július Pašteka

Nekrológy tento mesiac

02.04.

P. Lambert Ján Kovárik, OFM (1928)

P. Lambert Ján Kovárik. Pochádzal zo Skalice. Zomrel v Trstenej vo veku 59 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 42 rokov, ako kňaz 36 rokov.

Čítať viac

Fr. Proces Július Tokár, OFM (1951)

Fr. Proces Július Tokár. Pochádzal z Terne.Zomrel tamže vo veku 51 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 25 rokov. Pochovaný je v rodnej Terni.

Čítať viac

03.04.

Fr. Faustín Andrej Majcher, OFM (1981)

Fr. Faustín Andrej Majcher. Pochádzal z Lomnej. Zomrel v Pezinku vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 43 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac

04.04.

P. Justín František Hrčka, OFM (1977)

P. Justín František Hrčka. Pochádzal z Košolnej. Bol kazateľ a ľudový misionár. Zomrel v Čataji vo veku 76 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 60 rokov, ako kňaz 54 rokov. Pochovaný je v Čataji.

Čítať viac

05.04.

P. Valerián Gul, OFM (1818)

P. Valerián Gul. Pochádzal zo Stredy. Bol kazateľom. Zomrel v Okoličnom vo veku 88 rokov. .

Čítať viac

07.04.

Fr. Henrik Ignác Janeček, OFM (1932)

Fr. Henrik Ignác Janeček. Pochádzal z Osady. Zomrel v Trstenej vo veku 81 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 42 rokov. Pochovaný je v Trstenej.

Čítať viac

P. Rudolf Alfonz Dilong, OFM (1986)

P. Rudolf Alfonz Dilong. Pochádzal z Trstenej. Bol význačný a veľmi plodný slovenský básnik. Ako emigrant po II. svetovej vojne pôsobil 15 rokov v Argentíne. Potom od roku 1965 v Komisariáte Provincie Najsvätejšieho Spasiteľa v USA. Zomrel v Pittsburghu vo veku 81 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 66 rokov, ako kňaz 57 rokov. Pochovaný je vo Valparaise USA.

Čítať viac

08.04.

P. Teodoz Rakoványi, OFM (1783)

P. Teodoz Rakoványi. - (Narodil sa v Štiavniku. Bol slovenským kazateľom. Zomrel vo veku 63 rokov vo Svätej Kataríne (zaniknutý kláštor pri Dechticiach, okr. Trnava).

Čítať viac

P. Anton Presl, OFM (1785)

P. Anton Presl. Pochádzal z Uherského Hradiska. Bol kazateľ, filozof a propagátor slovenčiny. Zomrel v Skalici vo 67 rokov.

Čítať viac

P. Tarzícius František Pataki, OFM (1973)

P. Tarzícius František Pataki. Pochádzal z Bratislavy. Zomrel v Palúdzke vo veku 61 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 47 rokov, ako kňaz 38 rokov. Pochovaný je v Partizánskej Ľupči.

Čítať viac

Fr. Rufín Ján Ostrožlík, OFM (1992)

Fr. Rufín Ján Ostrožlík. Pochádzal zo Šurian. Zomrel v Bratislave vo veku 35 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 3 roky. Pochovaný je v Úľanoch nad Žitavou.

Čítať viac

09.04.

P. Wolfgang Vozár, OFM (1800)

P. Volfgang Vozár. Pochádzal z Malaciek. Bol hudobný skladateľ a organista. Zomrel vo veku 56 rokov v novozámockom kláštore.

Čítať viac

P. Michal František Knechta, OFM (1934)

P. Michal František Knechta. Pochádzal z Podvilku. Bol aktuálny gvardián v Malackách. Zomrel tam vo veku 47 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 27 rokov, ako kňaz 21 rokov. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

13.04.

P. Štefan František Muška, OFM (2011)

Narodil sa 18. júl 1924 v Nižnej Šebastovej. Matka mu zomrela, keď mal dva roky. Študoval na gymnáziu v Prešove a […]

Čítať viac

15.04.

P. Bruno Rudolf Böhm, OFM (1947)

P. Bruno Rudolf Böhm. Pochádzal z Borsy. Bývalý provinciál v rokoch 1936 - 1946. Zomrel v Prešove vo veku 60 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 42 rokov, ako kňaz 36 rokov. Pochovaný je v Prešove.

Čítať viac

16.04.

P. Ján Abrahamffy, OFM (1728)

P. Ján Abrahamffy. Pochádzal z Nového Mesta nad Váhom. Bol kazateľ a barokový predbernolákovský spisovateľ. Napísal "Knižku nábožných modlitieb", ktorá patrí medzi prvé slovenské modlitebné knižky. Zo štyroch zväzkov slovenských kázni sa zachoval len jeden. Zomrel v Skalici vo veku 66 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 54 rokov, ako kňaz 41 rokov. Pochovaný je v Skalici.

Čítať viac

P. Honor Jozef Fraštacký, OFM (1934)

P. Honor Jozef Fraštacký. Pochádzal z Ilavy. Zomrel vo Valparaise v USA vo veku 63 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 45 rokov, ako kňaz 38 rokov.

Čítať viac

18.04.

P. Quido Jozef Zámečník, OFM (1990)

P. Quido Jozef Zámečník. Pochádzal z Malaciek. Zomrel v Cíferi vo veku 78 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 61 rokov, ako kňaz 53 rokov. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

19.04.

P. Serafín Štefan Bošani, OFM (1785)

P. Serafín Štefan Bošani. Pochádzal z Podvilku. Bol profesor filozofie, kazateľ a misonár. Vynikal učenosťou najmä v astronomii a geometrii. Bol literárne činný v oblasti náboženskej. Zomrel v Odorine vo veku 72 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 54 rokov.

Čítať viac

21.04.

Fr. Roderik Títus Deák, OFM (1990)

Fr. Roderik Títus Deák. Pochádzal z Kráľovej pri Senci. Zomrel v službách Svätozemskej kustódie v Jeruzaleme vo veku 87 rokov. Ako rehoľník slúžil 1966 Bohu 63 rokov.

Čítať viac

P. Tomáš Štefan Holubek, OFM (1995)

P. Tomáš Štefan Holubek. Pochádzal z Bratislavy. Zomrel v Pezinku vo veku 89 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 75 rokov, ako kňaz 67 rokov. Pochovaný je v krypte kláštora v Bratislave.

Čítať viac

22.04.

P. Bonaventúra Štefan Buc, OFM (1966)

P. Bonaventúra Štefan Buc. Pochádzal z Bobrova. Bol profesor, vedecký pracovník. Emigroval do USA a pôsobil v Komisariáte. Zomrel v Buffalo vo veku 56 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 40 rokov, ako kňaz 30 rokov. Pochovaný je vo Valparaise USA.

Čítať viac

23.04.

P. Pantaleón Jozef Golessény, OFM (1863)

P. Pantaleón Jozef Golessény. Pochádzal z Nových Sadov. Bol pedagóg, náboženský spisovateľ, vynikajúci rehoľný predstavený. Patril do Mariánskej provincie. Zomrel v Trnave vo veku 77. rokov.

Čítať viac

25.04.

P. Felicián Jozef Sliacky, OFM (1822)

P. Felicián Jozef Sliacky. Pochádzal z Ružomberku. Bol vynikajúci pedagóg a jazykovedec. Zomrel vo veku 40 rokov v kláštore v Hlohovci.

Čítať viac

26.04.

P. František Révay, OFM (1774)

P. František Révay. Pochádzal z Vŕbového pri Piešťanoch z barónskej rodiny. Prednášal teológiu a písal apologetické diela. Zomrel ako 59 ročný v Báči.

Čítať viac

P. Mansvét Jozef Olšovský, OFM (1935)

P. Mansvét Jozef Olšovský. Pochádzal z Plaveckého sv. Petra. Bol obnoviteľ Provincie Najsvätejšieho Spasiteľa (1924) a jej prvý provinciál (1924-1935). Zomrel v Bratislave vo veku 63 rokov. Ako rehoľník slúžil bohu 44 rokov, ako kňaz 39 rokov. Pochovaný je v Bratislave na Ondrejskom cintoríne. Malacké pohľady

Čítať viac

P. Tiburc Jozef Macejko, OFM (1982)

P. Tiburc Jozef Macejko. Pochádzal z Lažian. Pôsobil aj v kláštore v Okoličnom. Zomrel vo Veľkom Šariši vo veku 74 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 57 rokov, ako kňaz 49 rokov. Pochovaný je vo Veľkom Šariši.

Čítať viac

27.04.

Fr. Optacián Peter Susedka, OFM (1953)

Fr. Optacián Peter Susedka. Pochádzal z Malého Cepenu. Zomrel v Hlohovci vo veku 81 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 56 rokov. Pochovaný je v Hlohovci.

Čítať viac