P. Urban Fridrich, OFM

Presný dátum jeho narodenia ani vstupu do rehole nepoznáme. Mohol sa narodiť okolo r. 1690. Pôsobil vo viacerých konventoch Salvatoriánskej provincie (Prešov 1724 – 1726, Hlohovec 1728 – 1730, Kremnica 1737 – 1741, 1747, Pruské 1745 – 1750), zväčša ako gvardián a kazateľ, ale krátko zastával i funkciu magistra novicov v Pruskom v r. 1748 – 1750. V r. 1734 – 1737 bol zvolený za provinciálneho definitóra a v neskoršom období dostal titul čestného definítora. Podľa tzv. alternatívnej voľby zastupoval Slovákov.

Patril medzi najvýznamnejších uhorských františkánskych historikov. Na základe niekoľkoročného štúdia v konventných knižniciach a archívoch napísal dejiny Salvatoriánskej provincie a jej konventov pod názvom: „Historia seu compendiosa descriptio Provinciae Hungariae Ordinis Minorum S. P. Francisci tituli Sanctissimi Salvatoris (Dejiny alebo skrátený opis uhorskej františkánskej Provincie Najsvätejšieho Spasiteľa). Pracoval na nej až do smrti. No jeho rukopis ešte poprezeral, poopravoval a podopĺňal P. Demeter Hosszúmezei, profesor františkánskej teológie v Košiciach. Dielo vyšlo v Košiciach r. 1759 s povolením provinciála P. Bartolomeja Maradu.

Práca má podobnú skladbu ako dejiny Mariánskej provincie od Eugena Košu. V prvej časti opisuje vývoj provincie, píše o provinciálnych predstavených, o provinciálnych kapitulách a o iných pozoruhodných udalostiach, týkajúcich sa provincie. Táto časť má samostatné stránkovanie strán 4 plus 74 (takéto členenie uvádza Gajdoš). V druhej časti ho dopĺňa historickým prierezom dejinami jednotlivých konventov, z ktorých skoro polovica (šestnásť z tridsiatich troch) sa nachádza na území dnešného Slovenska a jeden v Uherskom Hradišti na Morave, ostatné v terajšom Maďarsku, prípadne v rumunskom Sedmohradsku.

História kláštorov sa pravidelne začína zmienkou o minulosti mesta, charakteristikou kraja, obyvateľstva a pod. Nasledujú vlastné dejiny kláštorov, potom sa zaoberá stavbou kostola, kaplniek, oltárov, kryptami, náboženskými spolkami pri kláštore, aké školy bývali v kláštoroch, dobrodinci kláštorov, prístavbami a opravami kláštorov najmä po požiaroch a podobne. No nevynecháva ani osudy a utrpenie rehoľných bratov, ktoré vystali za rozličných vojen a náboženských prenasledovaní. Na konci je vždy zoznam predstavených kláštorov (gvardiánov) v chronologickom slede od začiatku kláštora až do r. 1758.

Práca obsahuje veľké množstvo citácií z už neexistujúceho archívneho materiálu a je nepostrádateľným prameňom pre dejiny väčšiny františkánskych kláštorov na Slovensku, z ktorých časť v tej dobe patrila Salvatoriánskej a časť Mariánskej provincii a tým je jej význam dostatočne zdôvodnený.

Františkánske kláštory svojou bohatou históriou neboli len náboženskými strediskami vzhľadom na bohoslužby, na kázanie Božieho slova a na vysluhovanie sviatostí. Kláštory boli aj kultúrnymi, výchovnými a sociálnymi centrami. No v nemalej miere zohrali významnú úlohu aj pri tvorení slovenských literárnych a národných hodnôt. Fridrichova história sa tak svojou pramennou hodnotou radí medzi najvýznamnejšie diela slovenskej františkánskej historiografie.

BIBLIOGRAFIA: HISTORIA SEU COMPENDIOSA DESCRIPTIO PROVINCIAE HUNGARIAE ORDINIS MINORUM S. P. FRANCISO, Strictioris Observantiae, militantis sub Gloriosissimo TITULO SANCTISSIMI SALVATORIS. AUTHORITATE NICOLAI V. PONTIFICIS MAXIMI Olim a Savo Hungariae fluvio ad Scythiam usque, et Mare Tartaricum extensae, IN DUAS PARTES DIVISA Continens ORTUM, et PROGRESSUM ejusdem, Conventuumque ac Residentíarum in quibus hodie Fratres Altissimo famulantur. OPERA, et STUDIA R. P. F. URBANI FRIDRICH, Deffinitoris Habitualis, et Provinciae Chronologi, ex Bullis Summorum Pontificum, Diplomatibus Regum, et pervetustis Manuscriptis, ac aliis literariis documentis in utilitatem Fratrum Almae hujus Provinciae collecta, et compilata. CASSOVIAE, Typis Academicis Societatis JESU, Anno M.DCC.LIX. (1759). Fóliový formát.

LITERATÚRA: V. J. Gajdoš: Františkáni v slovenskej literatúre. Cleveland, Ohio, 1979, s.60 – 61; LKKOS str 363 spracoval Rudolf Hudec; F. A. Jurčovič: Františkáni na Slovensku, str. 42, Trnava 2001.

Nekrológy tento mesiac

02.04.

P. Lambert Ján Kovárik, OFM (1928)

P. Lambert Ján Kovárik. Pochádzal zo Skalice. Zomrel v Trstenej vo veku 59 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 42 rokov, ako kňaz 36 rokov.

Čítať viac

Fr. Proces Július Tokár, OFM (1951)

Fr. Proces Július Tokár. Pochádzal z Terne.Zomrel tamže vo veku 51 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 25 rokov. Pochovaný je v rodnej Terni.

Čítať viac

03.04.

Fr. Faustín Andrej Majcher, OFM (1981)

Fr. Faustín Andrej Majcher. Pochádzal z Lomnej. Zomrel v Pezinku vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 43 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac

04.04.

P. Justín František Hrčka, OFM (1977)

P. Justín František Hrčka. Pochádzal z Košolnej. Bol kazateľ a ľudový misionár. Zomrel v Čataji vo veku 76 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 60 rokov, ako kňaz 54 rokov. Pochovaný je v Čataji.

Čítať viac

05.04.

P. Valerián Gul, OFM (1818)

P. Valerián Gul. Pochádzal zo Stredy. Bol kazateľom. Zomrel v Okoličnom vo veku 88 rokov. .

Čítať viac

07.04.

Fr. Henrik Ignác Janeček, OFM (1932)

Fr. Henrik Ignác Janeček. Pochádzal z Osady. Zomrel v Trstenej vo veku 81 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 42 rokov. Pochovaný je v Trstenej.

Čítať viac

P. Rudolf Alfonz Dilong, OFM (1986)

P. Rudolf Alfonz Dilong. Pochádzal z Trstenej. Bol význačný a veľmi plodný slovenský básnik. Ako emigrant po II. svetovej vojne pôsobil 15 rokov v Argentíne. Potom od roku 1965 v Komisariáte Provincie Najsvätejšieho Spasiteľa v USA. Zomrel v Pittsburghu vo veku 81 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 66 rokov, ako kňaz 57 rokov. Pochovaný je vo Valparaise USA.

Čítať viac

08.04.

P. Teodoz Rakoványi, OFM (1783)

P. Teodoz Rakoványi. - (Narodil sa v Štiavniku. Bol slovenským kazateľom. Zomrel vo veku 63 rokov vo Svätej Kataríne (zaniknutý kláštor pri Dechticiach, okr. Trnava).

Čítať viac

P. Anton Presl, OFM (1785)

P. Anton Presl. Pochádzal z Uherského Hradiska. Bol kazateľ, filozof a propagátor slovenčiny. Zomrel v Skalici vo 67 rokov.

Čítať viac

P. Tarzícius František Pataki, OFM (1973)

P. Tarzícius František Pataki. Pochádzal z Bratislavy. Zomrel v Palúdzke vo veku 61 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 47 rokov, ako kňaz 38 rokov. Pochovaný je v Partizánskej Ľupči.

Čítať viac

Fr. Rufín Ján Ostrožlík, OFM (1992)

Fr. Rufín Ján Ostrožlík. Pochádzal zo Šurian. Zomrel v Bratislave vo veku 35 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 3 roky. Pochovaný je v Úľanoch nad Žitavou.

Čítať viac

09.04.

P. Wolfgang Vozár, OFM (1800)

P. Volfgang Vozár. Pochádzal z Malaciek. Bol hudobný skladateľ a organista. Zomrel vo veku 56 rokov v novozámockom kláštore.

Čítať viac

P. Michal František Knechta, OFM (1934)

P. Michal František Knechta. Pochádzal z Podvilku. Bol aktuálny gvardián v Malackách. Zomrel tam vo veku 47 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 27 rokov, ako kňaz 21 rokov. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

13.04.

P. Štefan František Muška, OFM (2011)

Narodil sa 18. júl 1924 v Nižnej Šebastovej. Matka mu zomrela, keď mal dva roky. Študoval na gymnáziu v Prešove a […]

Čítať viac

15.04.

P. Bruno Rudolf Böhm, OFM (1947)

P. Bruno Rudolf Böhm. Pochádzal z Borsy. Bývalý provinciál v rokoch 1936 - 1946. Zomrel v Prešove vo veku 60 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 42 rokov, ako kňaz 36 rokov. Pochovaný je v Prešove.

Čítať viac

16.04.

P. Ján Abrahamffy, OFM (1728)

P. Ján Abrahamffy. Pochádzal z Nového Mesta nad Váhom. Bol kazateľ a barokový predbernolákovský spisovateľ. Napísal "Knižku nábožných modlitieb", ktorá patrí medzi prvé slovenské modlitebné knižky. Zo štyroch zväzkov slovenských kázni sa zachoval len jeden. Zomrel v Skalici vo veku 66 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 54 rokov, ako kňaz 41 rokov. Pochovaný je v Skalici.

Čítať viac

P. Honor Jozef Fraštacký, OFM (1934)

P. Honor Jozef Fraštacký. Pochádzal z Ilavy. Zomrel vo Valparaise v USA vo veku 63 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 45 rokov, ako kňaz 38 rokov.

Čítať viac

18.04.

P. Quido Jozef Zámečník, OFM (1990)

P. Quido Jozef Zámečník. Pochádzal z Malaciek. Zomrel v Cíferi vo veku 78 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 61 rokov, ako kňaz 53 rokov. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

19.04.

P. Serafín Štefan Bošani, OFM (1785)

P. Serafín Štefan Bošani. Pochádzal z Podvilku. Bol profesor filozofie, kazateľ a misonár. Vynikal učenosťou najmä v astronomii a geometrii. Bol literárne činný v oblasti náboženskej. Zomrel v Odorine vo veku 72 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 54 rokov.

Čítať viac

21.04.

Fr. Roderik Títus Deák, OFM (1990)

Fr. Roderik Títus Deák. Pochádzal z Kráľovej pri Senci. Zomrel v službách Svätozemskej kustódie v Jeruzaleme vo veku 87 rokov. Ako rehoľník slúžil 1966 Bohu 63 rokov.

Čítať viac

P. Tomáš Štefan Holubek, OFM (1995)

P. Tomáš Štefan Holubek. Pochádzal z Bratislavy. Zomrel v Pezinku vo veku 89 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 75 rokov, ako kňaz 67 rokov. Pochovaný je v krypte kláštora v Bratislave.

Čítať viac

22.04.

P. Bonaventúra Štefan Buc, OFM (1966)

P. Bonaventúra Štefan Buc. Pochádzal z Bobrova. Bol profesor, vedecký pracovník. Emigroval do USA a pôsobil v Komisariáte. Zomrel v Buffalo vo veku 56 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 40 rokov, ako kňaz 30 rokov. Pochovaný je vo Valparaise USA.

Čítať viac

23.04.

P. Pantaleón Jozef Golessény, OFM (1863)

P. Pantaleón Jozef Golessény. Pochádzal z Nových Sadov. Bol pedagóg, náboženský spisovateľ, vynikajúci rehoľný predstavený. Patril do Mariánskej provincie. Zomrel v Trnave vo veku 77. rokov.

Čítať viac

25.04.

P. Felicián Jozef Sliacky, OFM (1822)

P. Felicián Jozef Sliacky. Pochádzal z Ružomberku. Bol vynikajúci pedagóg a jazykovedec. Zomrel vo veku 40 rokov v kláštore v Hlohovci.

Čítať viac

26.04.

P. František Révay, OFM (1774)

P. František Révay. Pochádzal z Vŕbového pri Piešťanoch z barónskej rodiny. Prednášal teológiu a písal apologetické diela. Zomrel ako 59 ročný v Báči.

Čítať viac

P. Mansvét Jozef Olšovský, OFM (1935)

P. Mansvét Jozef Olšovský. Pochádzal z Plaveckého sv. Petra. Bol obnoviteľ Provincie Najsvätejšieho Spasiteľa (1924) a jej prvý provinciál (1924-1935). Zomrel v Bratislave vo veku 63 rokov. Ako rehoľník slúžil bohu 44 rokov, ako kňaz 39 rokov. Pochovaný je v Bratislave na Ondrejskom cintoríne. Malacké pohľady

Čítať viac

P. Tiburc Jozef Macejko, OFM (1982)

P. Tiburc Jozef Macejko. Pochádzal z Lažian. Pôsobil aj v kláštore v Okoličnom. Zomrel vo Veľkom Šariši vo veku 74 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 57 rokov, ako kňaz 49 rokov. Pochovaný je vo Veľkom Šariši.

Čítať viac

27.04.

Fr. Optacián Peter Susedka, OFM (1953)

Fr. Optacián Peter Susedka. Pochádzal z Malého Cepenu. Zomrel v Hlohovci vo veku 81 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 56 rokov. Pochovaný je v Hlohovci.

Čítať viac