P. Erazmus Ján Sedlák

Študoval v rokoch 1937-1942 filozofiu a teológiu vo františkánskom učilišti v Žiline, neskôr tu pôsobil ako profesor teológie. Venoval sa aj misijnej a charitatívnej službe v nemocnici. Za kňaza ho vysvätili r. 1941. Tragicky zahynul pri exkurzii v horách v okolí Žiliny. Úzko spolupracoval s časopisom klerikov Františkánsky obzor, vydávaným v Žiline. V ňom publikoval aj väčšinu svojich štúdií. Bol nádejným filozofom. Z oblasti dejín filozofie je dôležitá jeho štúdia „Z estetiky ctih. Jána Dunsa Scota“ (Františkánsky obzor. r. 10, 1944, č.3, s.9-103), v ktorej vyzdvihol celistvosť estetického chápania tohto mysliteľa a jeho hlboký prienik do podstaty tvorivého činu. V štúdii „Jasnou stopou českého myslenia“. K osobnosti Rudolfa I. Malého predstavil vzostupnú líniu tohto filozofa od Malebrancheovej filozofie až po jeho rozhodný obrat ku Kristovi, predstavenú najmä v diele „Kríž nad Európou“ (1935). Etickým otázkam krásna sa venoval v rozsiahlej štúdii „Krásno a mravnosť“. K problému etiky a estetiky (Františkánsky obzor, r.8, 1942/1943. č.2-4). Krása je preňho skutočná, nadzmyslová vlastnosť vecí, ktorá sa poznáva rozumom. Zmysly nemôžu oceňovať a ohodnocovať krásno „in se”, samo osebe, ale sú nevyhnutnou cestou k jeho poznaniu. Dôsledne rozlišuje objektívnu stránku krásna (to, čo samo osebe je krásne) a subjektívnu stránku (to, čo v nás prebúdza pocit ľúbosti). Iba v jednote týchto dvoch stránok možno spoznať krásu predmetu v jeho aktuálnej danosti a transcendentnej hĺbke. Podľa neho každý umelec je zodpovedný predovšetkým za seba ako mravná osobnosť a jeho tvorba, živená umeleckými zážitkami, sa musí podriadiť imperatívu mravnej osobnosti. Poznanie krásna má byť pre nás zmyslom, ktorý nám otvára nekonečnú perspektívu duchovného života. V štúdii „Kresťanstvo a umenie“ (r. 10, 1944, č.2) poukazuje na veľké, doteraz nevyužité možnosti kresťanského umenia a na tradičné spojenie s kresťanstvom, tak ako ho predstavil F. Schiller. Ďalšie jeho práce: „Vývoj a ustálenie vzťahov medzi mendikantmi a svetským klérom“ (Františkánsky obzor, r.5, 1939, s.77-82); „Zásluhy františkánov o zdokonalenie štúdia Svätého písma“ (Tamtiež, r.5, 1939, č. 4); „Nová estetika“ (Tamtiež, r. 10, 1944/1945, č. 2-4); „Výhrady proti umeniu“ (úryvok z dizertačnej práce, Tamtiež, r. 14, 1947, č. 1).

LITERATÚRA: T. Zúbek: Odišiel dobrý kňaz. Františkánsky obzor, 1949.; LKKOS str. 1206-1207 JÁN LETZ

SERAFÍNSKY SVET

ROČNÍK XXIV. NOVEMBER—DECEMBER ČÍSLO 11.—12.

P. L. Mattoška:

Nedopísaná kniha

Biblia a „collstock” boli nástroje, s ktorými sa vybral sv. Bonifác medzi pohanských Frízov. Bibliou zasial medzi nich kresťanstvo, collstockom ich naučil domy stavať.

Dnešný dobrý kňaz má byť majstrom tisíc remesiel. Jeho dielňou je škola, kazateľnica, spovedelnica, spolková miestnosť, nemocnica. Preto kňaza ťažko nahradiť. Svet sa neobíde bez kňaza. Telo potrebuje lekára a duša tiež. Kňaz, ako lekár duší, musí byť skutočne odborníkom a nie fušerom. Strata na živote kňazstva bolestne sa dotýka celej Cirkvi.

Serafínska slovenská rodina nevychádza akosi z cintorína. Len nedávno sme tam uložili Otca Chryzostoma a zasa sa ozvali smútočné akordy „Circum dederunt” v malackom kláštornom kostole. Pochovávali sme mladého kňaza, rehoľníka, profesora posvätnej bohovedy Dr. P. Erazima Sedláka.

Dve tragédie medzi krátkym odstupom času. Jeden sa sklátil ako vysoký topoľ na okraji cesty, druhý padol znenazdania, ako vetrom rozhýbané ovocie s košatej jablone. Prvý klesal ako Amen na konci večernej modlitby, tento vykrvácal ako doslov Otčenáša. Ráno rozdával útechu nemocným, a hádam ani nemyslel, že sám seba maže svätým olejom umierajúcich.

Ale vo večných stánkoch tiež treba zavše novej priesady. Z teplého hniezda vytrhne záhradník mladý výhonok kvetá a zasadí ho pred dom, aby bol na potešenie nielen domácim, ale aj okoloidúcim.

Dr. P. Erazim málo žil, ale nie nadarmo. Ťažko sa prebíjal úskalím svojej telesnej choroby ako mladý levíta. Ale húževnatosťou, usilovnosťou prevýšil mnohých. Fyzickú slabosť nahradzovala mu duševná náplň. Boli časy, že stál na kraji hrobu. Ako bohoslovec, keď hľadal úľavu v oživujúcom vzduchu oravských hôr pod Skorušinou, neraz mi povedal: „Len jedno prosím od Boha. Aby som sa mohol stať kňazom. Potom nedbám, môžem aj zomrieť.”

Stal sa kňazom. Ale to mu nestačilo. Chcel byť dobrým a všestranne vzdelaným kňazom. Dosiahol akademický stupeň doktora teológie. Nežiadal sa na katedru. Duše ho ťahali. Chcel byť podľa sv. Pavla všetko všetkým. Išiel za hlasom poslušnosti, stal sa profesorom, ale pastoračnú ordinačku si ponechal. Okrem vysokej školy nemocnica stala sa jeho druhým domovom. Podľa seba vedel, čo znamená pre chorého teplé slovo potechy od súcitného kňaza. V druhej ruke držal pero. Práve pred smrťou písal som mu list, aby mi poslal objemný rukopis, ktorý mal prísť do tlače. Odpoveď na list bola smutná správa: P. Erazim tragicky skonal. Knihu teda nedopísal. Ale veríme, že ju dopíše vo večnosti pri nohách božského Majstra. Jeho pero ako „collstock” sv. Bonifáca vypadlo mu z ruky. Nezáleží na tom, že sa tak stalo neopatrnosťou človeka z hôr.

Tak to bolo napísané v poznámkach knihy večného života. Nastala medzera v radoch božích bojovníkov na zemi, zväčšil sa rad tých, ktorí po určitom čase stanú sa spolupriateľmi nebešťanov. A na koniec jeho nedopísanej knihy Pán života a smrti položí bodku.

P. Teodorik Zúbek:

Odišiel dobrý kňaz – P. Erazim Sedlák

V ďalekej zemi východu žil muž spravodlivý a bohabojný menom Jób. Pretože bol Bohumilý, potrebné bolo, aby ho skúšky navštívili. Mal mnoho tiav, oslíc a oviec, mnoho služobníctva, sedem synov a tri dcéry. I stalo sa, že prišli nepriatelia, povraždili sluhov, odvliekli ťavy a oslice; blesk s neba pobil ovce i so strážcami. A ešte nevyšiel zvestovateľ tejto smutnej noviny zo dverí Jóbovho domu, keď prišla druhá, ešte krutejšia zvesť, že zemetrasenie zrúcalo dom, v ktorom stolovali Jóbovi synovia a dcéry a všetci v rumoch pohynuli. Vtedy bohabojný a trpezlivý Jób vstal, roztrhol svoje rúcho, padol na tvár pred Hospodinom a zvolal: Pán dal, Pán vzal; ako sa Jemu ľúbilo, tak sa stalo; nech je jeho meno pochválené.

I nám v žilinskom kláštore prišla pred mesiacom jóbovská zvesť, že Boh náhle vzal k sebe nášho vrelemilovaného Otca, predstaveného, P. Chryzostoma Bardysa. A ešte sa nezahojila táto boľavá rana, už prišla zvesť, ešte krutejšia, ešte tragickejšia, že náš drahý a milovaný brat P. Dr. Erazim Sedlák náhle skonal.

Nepozostáva ani nám nič iné, než s trpezlivým Jóbom skloniť hlavu pred majestátom božím a povedať: Pán dal, Pán vzal; ako sa jemu ľúbilo, tak sa stalo; nech je jeho meno pochválené …

Je to zo stanoviska ľudského smutné, keď opúšťa tento svet človek vo kvete mladosti, plný rozmachu a životaschopnosti.

A ešte bolestnejšie, keď je to človek tak vzácnych kvalít a tak dobrého ducha, ako bol náš nebohý Erazim. Mimoriadne dary, ktoré dostal od Stvoriteľa, práve začal naplno uplatňovať vo svojom povolaní. Bol profesorom posvätnej bohovedy; vychovával a vyučoval vo svätých vedomostiach náš kňazský dorast. V tejto práci sa nadovšetko osvedčil, tu si získal znamenité zásluhy …

Nebohý P. Erazim nebol však vo svojej práci jednostranný. Nevenoval sa len a výlučne vyučovaniu bohoslovcov. Obetoval sa celý službe oltára. Bol vždy ochotný a pohotový na každú kňazskú robotu. Či išlo o kázanie, spovedanie, misijnú činnosť, všade priložil svoju ruku. Takto si zbieral poklady, ktoré hrdza a moľ nezožerú a zlodeji nerozkradnú. Tieto zásluhy kňazskej horlivosti preniesol si so sebou a tie mu istotne otvorili nebesia.

V poslednom polroku svojho života venoval sa samaritánskej službe vo veľkej žilinskej nemocnici. Deň čo deň už skoro ráno meral cestu do nemocnice v pohode i nepohode, a na každé zavolanie vo dne či v noci opäť znovu. Koľko duší za tejto svojej činnosti zmieril s Bohom, pripravil na cestu do večnosti… Toto sú trofeje nebohého P. Erazima. Tieto duše, zachránené pre nebo, postavili sa pred nebeského Milosrdného Samaritána a prosia zaň o zľutovanie …

Svojím účinkovaním a najmä samaritánskou službou získal medzi chorými Kristovi veľký zástup duší. Uprostred týchto duší večný Sudca ťa privinul k sebe. Tieto duše už orodujú tam hore za teba.

A my všetci, tvoji spolubratia, priatelia, známi, modlíme sa a budeme sa modliť, aby ti nebeský Sudca dal čím krajší, ozdobnejší stánok v nebeskej domovine.

(Z pohrebnej reči.)

Nekrológy tento mesiac

02.10.

P. Remig Štefan Školák (1963)

P. Remig Štefan Školák. Pochádzal z Námestova. Bol zaslúžilý člen provincie, mnohonásobný funkcionár. Zomrel v Bobrove vo veku 75 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 58 rokov, ako kňaz 52 rokov. Pochovaný je v Bobrove.

Čítať viac

04.10.

P. Marek František Morávek (1831)

P. Marek František Morávek. Pochádzal zo Šaštína. Bol slovenským kazateľom. Zomrel vo Valachoviciach na Morave vo veku 50 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 29 rokov.

Čítať viac

P. Gaudenc František Novický (1984)

P. Gaudenc František Novický. Pochádzal zo Šalgovika. Zomrel v Holumnici vo veku 75 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 59 rokov, ako kňaz 51 rokov. Pochovaný je v Poprade - Veľká.

Čítať viac

Fr. Efrém Ján Hoblík (2002)

Fr. Efrém Ján Hoblík. Pochádzal z Dolného Štefanova na Orave. Zomrel v kláštore v Trnave v 92 roku života. Ako rehoľník slúžil Bohu 71 rokov, ako diakon 13 rokov. Vynikal ako katechéta. Bol organistom v kostole sv. Jozefa v Trnave a vedúci spolku sv. Antona. Pochovaný je v Trnave na cintoríne na Kamennej ceste.

Čítať viac

P. František Bartolomej Uriga (2016)

P. František Bartolomej Uriga. Pochádzal z Vranova nad Topľou. I po rozdeleni zostal členom Českej provincie sv. Václava. Zomrel vo veku 59 rokov v Uherskom Hradišti na Morave. Ako reholník slúžil Bohu 33, rokov, ako kňaz 22. rokov.Pochovaný je na cintoríne v Starom Meste pri Uherskom Hradišti.

Čítať viac

06.10.

P. Cyriak Ján Piry (1880)

P. Cyriak Ján Piry. Narodil sa v Püspöki, Maďarsku. Študoval v Bratislave a pôsobil na viacerých miestach na Slovensku. Zomrel vo veku 70 rokov v Budapešti. Ako rehoľník slúžil Bohu 54 rokov, ako kňaz 47 rokov.

Čítať viac

07.10.

Fr. Kasián Viktor Potkanovič (1945)

Fr. Kasián Viktor Potkanovič. Pochádzal z Trstenej. Zomrel tam vo veku 54 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 37 rokov. Pochovaný je v Trstenej.

Čítať viac

Fr. Edmund Anton Martinák (1973)

Fr. Edmund Anton Martinák. Pochádzal z Rumanovej. Zomrel tam vo veku 68 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 40 rokov. Pochovaný je v Rumanovej.

Čítať viac

08.10.

Fr. Gaudencius Leopold Dettelbach (1818)

Fr. Gaudencius Leopold Dettelbach. Narodil sa v Mosonmagyaróvár, v Maďarsku. Bol vynikajúci organista a skladateľ. Pôsobil vo viacerých kláštoroch na Slovensku. Zomrel v Eisenstadte vo veku 79 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 61 rokov.

Čítať viac

Fr. Václav Ján Malinský (1838)

Fr. Václav Ján Malinský. Narodil sa v obci Hlinec v ČR. Bol organista a skladateľ. Zomrel v Trnave vo veku 58 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 34 rokov.

Čítať viac

P. Celestín Alojz Lepáček (1955)

P. Celestín Alojz Lepáček. Pochádzal z Trstenej. Bol doktor filozofie, profesor gymnázia, významný literárny kritik, aktuálny provinciálny minister od r. 1946. Zomrel v Trnave vo veku 50 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 35 rokov, ako kňaz 26 rokov. Pochovaný je v Trnave na cintoríne na Kamennej ceste. Malacké pohľady

Čítať viac

Fr. Boromej Demeter Veselovský (1975)

Fr. Boromej Demeter Veselovský. Pochádzal zo Zákopčia. Zomrel tam vo veku 67 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 48 rokov. Pochovaný je v Zákopčí.

Čítať viac

P. Florenc Štefan Hutár (1982)

P. Florenc Štefan Hutár. Pochádzal z Modranky. Zomrel v Beckove vo veku 67 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 52 rokov, ako kňaz 43 rokov. Pochovaný je v Beckove.

Čítať viac

11.10.

P. Aleš Vojtech Zlámal (2002)

P. Aleš Vojtech Zlámal. Pochádzal z Bařic (Kroměříž) na Morave. Patril do Českej provincie sv. Václava. Bol provinciálnym ministrom s charizmatickým optimizmom. Mal veľké zásluhy na oživení Slovenskej provincie počas totality. Zomrel v kláštore v Uhorskom Hradišti vo veku 78 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 59 rokov, ako kňaz 54 rokov. Pochovaný je v rádovom hrobe na Olšanskom cintoríne v Prahe. Parte

Čítať viac

12.10.

P. Chryzológ Ľudovít Klenecký (1977)

P. Chryzológ Ľudovít Klenecký. Pochádzal z Trnavy. Zomrel v Podunajských Biskupiciach vo veku 56 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 39 rokov, ako kňaz 31 rokov. Pochovaný je v Trnave na Novom cintoríne. Spomienky

Čítať viac

Fr. Humilis Ján Okál (1978)

Fr. Humilis Ján Okál. Pochádzal z Gombáša. Zomrel v Kremnici vo veku 79 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 54 rokov. Pochovaný je v Kremnici.

Čítať viac

13.10.

P. Serén Imrich Lukács (1966)

P. Serén Imrich Lukács. Pochádzal z Buzity. Zomrel v Lučenci vo veku 82 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 63 rokov, ako kňaz 58 rokov.

Čítať viac

15.10.

Fr. Romuald Pavol Lamoš (1956)

Fr. Romuald Pavol Lamoš. Pochádzal z Mojša. Zomrel v Báči vo veku 57 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 33 rokov. Pochovaný je v Báči.

Čítať viac

16.10.

P. Dezider Anton Dubay (1993)

P. Dezider Anton Dubay. Pochádzal zo Žikavy. Bol významný jazykovedec. Pre nepochopenie zo strany predstavených odišiel pravdepodobne v r. 1940 z rehole, ale srdcom zostal vždy františkánom a preto ho uvádzam v tomto nekrológiu. Zomrel v Sološnici vo veku 91 rokov.

Čítať viac

18.10.

P. Apolinár Leander Braničkovič (1956)

P. Apolinár Leander Braničkovič. Narodil sa v Mestečku, dnes Leopoldov. Od mladosti študoval i pôsobil v zahraničí. Nepatril do slovenskej provincie, ale bol Slovák. Bol významný pedagóg, spisovateľ, kazateľ. Zomrel vo veku 68 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 51 rokov, ako kňaz 45 rokov. Zomrel v Subotici, v Srbsku.

Čítať viac

20.10.

P. Dominik Michal Kešero, OFM (1931)

P. Dominik Michal Kešero, OFM. Pochádzal z Liptovskej Štiavnice. Bol významným národným buditeľom a spolkovým pracovníkom. Zomrel v Spišskom Podhradí v nemocnici Milosrdných bratov vo veku 76 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 57 rokov, ako kňaz 53 rokov. .

Čítať viac

P. Bohumír Ľudovít Radimský (1942)

P. Bohumír Ľudovít Radimský. Pochádzal zo Žiliny. Študoval teológiu na Antoniáne v Ríme. Zomrel v Kremnici na týfus vo veku 28 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 11 rokov, ako kňaz 2 roky. Pochovaný je v Kremnici.

Čítať viac

P. Roger Matúš Palinkás (1961)

P. Roger Matúš Palinkás. Pochádzal z Tešedíkova. Zomrel v Bratislave vo veku 79 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 62 rokov, ako kňaz 56 rokov. Pochovaný je v Bratislave na Martinskom cintoríne.

Čítať viac

21.10.

Fr. Zefyrín Viliam Boroš (1991)

Fr. Zefyrín Viliam Boroš. Pochádzal z Bíne nad Hronom. Zomrel v Trnave vo veku 76 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 55 rokov. Pochovaný je v Hlohovci.

Čítať viac

22.10.

P. Silvester Jozef Jankola (1975)

P. Silvester Jozef Jankola. Pochádzal z Trstenej. Bol dlhoročný misionár v Komisariáte USA. Zomrel vo Valparaiso vo veku 80 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 63 rokov, ako kňaz 56 rokov. Pochovaný je tamtiež.

Čítať viac

23.10.

Fr. Felix František Jurkovič (1961)

Fr. Felix František Jurkovič. Pochádzal z Veľkých Levár. Zomrel v Lučenci vo veku 61 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 46 rokov. Pochovaný je v Lučenci.

Čítať viac

24.10.

Fr. Bruno Štefan Bartal (1951)

Fr. Bruno Štefan Bartal. Pochádzal z Vašarútu. Zomrel vo veku 83 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 62 rokov.

Čítať viac

25.10.

Fr. Maximus Alexander Magáth (1936)

Fr. Maximus Alexander Magáth. Pochádzal z Nových Zámkov. Zomrel v Hlohovci vo veku 80 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 60 rokov. Pochovaný je v Hlohovci.

Čítať viac

26.10.

P. Anton Juraj Benčič (1808)

P. Anton Juraj Benčič. Pochádzal z Vištuka. Bol zakladajúci člen Slovenského učeného tovarišstva. Svojimi prekladmi z cudzích rečí pomohol k šíreniu bernolákovskej slovenčiny. Zomrel v Rožňave vo veku 63 rokov.

Čítať viac

P. Pantaleón Janotík (1860)

P. Pantaleón Janotík. Miesto a dátum narodenia je neznámy. Bol významný pedagóg a kazateľ. Zomrel v Beckove. Ako rehoľník slúžil bohu 35 rokov ako kňaz 28 rokov.

Čítať viac

P. Lukáš Ladislav Vrábeľ (2009)

P. Lukáš Ladislav Vrábeľ. Narodil sa v Nižnej Šebastovej. Po obnovení rehoľného života (r. 1989) pôsobil 20 rokov v Prešove. Bol obľúbeným spovedníkom. Stal sa laureátom Ceny mesta Prešov za rok 2000. Zomrel v Prešove vo veku 85 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 68 rokov, ako kňaz 60 rokov. Pochovaný je v Nižnej Šebastovej.

Čítať viac

27.10.

P. Rajmund Michal Foltín (1898)

P. Rajmund Michal Foltín. Pochádzal zo Skalice. Bol významný pedagóg a tvorca a zberateľ básni. Zomrel v Žiline vo veku 65 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 47 rokov, ako kňaz 41 rokov.

Čítať viac

28.10.

P. Anton Vančo (1801)

P. Anton Vančo. Pochádzal z Červeníka. Bol kazateľom. Zomrel v Beckove vo veku 82 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 60 rokov.

Čítať viac

30.10.

P. Baptista Jozef Chládecký (1982)

P. Baptista Jozef Chládecký. Pochádzal zo Žiliny. Zomrel v Pezinku vo veku 74 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 57 rokov, ako kňaz 52 rokov. Pochovaný je v Žiline.

Čítať viac

Fr. Rajmund Ľudovít Vöröš (1986)

Fr. Rajmund Ľudovít Vöröš. Pochádzal z Diakoviec, kde aj zomrel vo veku 75 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 56 rokov. Pochovaný je Diakovcich.

Čítať viac

31.10.

P. Augustín Pistoris (1749)

P. Augustín Pistoris. Miesto a dátum narodenia nepoznáme. Bol náboženským spisovateľom a formátorom terciárov. Zomrel v Skalici.

Čítať viac

P. Dominik Ján Valko (1967)

P. Dominik Ján Valko. Pochádzal z Trnavy. Angažoval sa v mládežníckych hnutiach za Slovenského štátu. Emigroval do Argentíny, kde pôsobil medzi vysťahovalcami. Zomrel v Buenos Aires vo veku 65 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 50 rokov, ako kňaz 40 rokov.

Čítať viac