Po dokončení rétoriky na františkánskom gymnáziu v Žiline vstúpil v r. 1809 do rehole Menších bratov – františkánov v kláštore v Pruskom. Vtedy prijal rehoľné meno Protáz. Dátum jeho kňazskej vysviacky nepoznáme. V rokoch 1821-1835 bol profesorom františkánskeho gymnázia v Prešove a v roku 1836 bol zvolený za gvardiána kláštora v Kremnici. Opätovne pôsobil v Prešove v r. 1844. Bol tam ako zaslúžilý profesor a organista.
V rokoch účinkovania na prešovskom gymnáziu zostavil latinský rukopisný zborník slávnostných rečí a gratulácií pod názvom: Opuscula poetica et oratoria. (Básnické a rečnícke diela.) Obsahuje oslavné básne v antických formách a niečo aj v próze, všetko po latinsky. Pri niektorých veršoch či rečiach sú pripísaní aj autori, zväčša študenti prešovského gymnázia, kde bol P. Protáz profesorom. Inde sú zasa poznámky, že to, či ono bolo uverejnené tlačou. Lenže o tejto skutočnosti sa nič bližšieho neudáva. Ťažko je povedať, čo je v zborníku originálne od Bendu.
Oslavné básne a reči boli písané k meninám alebo narodeninám cirkevných i svetských hodnostárov, ktorí sú tam menovite uvedení. Medzi oslávencami je aj niekoľko františkánskych profesorov, ba i provinciál, ktorý navštívil v tom čase Prešov. Ďalej sú tam novoročné gratulácie, básne pri začiatkoch i zakončeniach školských rokov a pod. Vyskytujú sa aj poznámky, že niektoré básne sa spievali s hudobným doprovodom. Vo veršoch je veľa chronogramov. Všetky poukazujú približne na roky 1820-1825. Takéto roky sú miestami priamo vyznačené. Tento rukopisný zväzok latinských oslavných veršov a rečí je svedectvom o čulom literárnom živote v zmysle klasicisticko-humanistickom na františkánskom gymnáziu v Prešove. Zároveň je i chválou samotných profesorov, medzi nimi aj P. Protáza Bendu. Na sklonku života žil v Hlohovci, kde aj zomrel a bol pochovaný. BIBLIOGRAFIA: Opuscula Poetica et Oratoria a P. Prostasio Benda, Ordinis S. Francisci Regii Gymnasii Eperiessiensis idae Humanioris Professore Concinnata. Fasciculus complectens opera annorum quatuor scholarium adnexis quibusdam antecedaneis. Latinský rukopis o veľkosti 19.5×12 cm, neoznačovaných strán 156. Polokožená hnedá väzba.
LITERATÚRA: J. Ruby: Az eperjesi kir. kath. fogymnasium torténete 1673-1890. Eperjes 1890; V. J. Gajdoš: Františkáni v slovenskej literatúre; Cleveland – Ohio 1979 str 43; LKKOS str.86-87 spracoval Rudolf Hudec