Po vstupe do františkánskej rehole r. 1778 študoval vo františkánskych učilištiach, filozofiu v Žiline (1779-1781), teológiu dva roky v Skalici, rok v Hlohovci. Po skončení štúdií v generálnom seminári v Jágri r. 1786 ho vysvätili za kňaza. Pokračoval v štúdiu na univerzite v Pešti, kde r. 1794 zložil skúšky z filozofie. Ako lektor Salvatoriánskej provincie účinkoval vo františkánskych učilištiach v Hlohovci (od r. 1796), v Kremnici (1799-1801), opäť v Hlohovci (1802-1804), napokon v Skalici (1805-1809). V Hlohovci napísal pre potrebu rehoľných bratov, kandidátov filozofie, príručku Brevissima institutio eloquentiae sacrae (Veľmi stručná náuka posvätného kazateľstva, 1796). Jeho prednášky v Kremnici Institutiones metaphysicae, physicae et architectonicae {Náuky metafyziky, fyziky a architektoniky, 1799-1801) sa zachovali v zápise Leopolda Kovca, poslucháča tohto učilišťa (obidva spisy sa nachádzajú medzi rukopismi Univerzitnej knižnice v Bratislave).
P. Faustín nebol tradičným profesorom filozofie. Mal bystrý filozofický rozhľad, dokonalú znalosť o všetkých filozofoch a o filozofických problémoch od najstarších čias až po jeho dobu. Osobitnú záľubu mal v exaktných vedách a v metódach prírodných vied. Pritom nebol nijakým osvietenským racionalistom. Predstavuje typ vtedajšieho moderného filozofa.
Popri filozofii sa venoval aj dogmatickej a pastorálnej teológii. Z obdobia jeho druhého pôsobenia v Hlohovci sa zachovali tri ďalšie rukopisné diela: Theologia dogmatica agens de Deo uno. Tractatus de mysterio Triadis SS. (Dogmatická teológia o jedinom Bohu. Traktát o tajomstve Najsvätejšej Trojice, 1802).V prednáškach, ktoré zapísal poslucháč tretieho ročníka Peter Šustrík, sa dotýka aj panteizmu a učenia Barucha Spinozu. Prednášky Tractatus nonus pertinens ad theologiam moralem institutionum pastoralium (Deviata rozprava vzťahujúca sa na morálnu teológiu pastorálnych náuk, 1802) zapísal ten istý poslucháč; ide v nich o pastoračné základy. Posledné zachované prednášky Theologiae dogmaticae placita de Deo. Tractatus de sacro Incarnationis mysterio (Učenie dogmatickej teológie o Bohu. Traktát o posvätnom tajomstve Vtelenia, 1802-1803) zapísal Norbert Bunček, poslucháč druhého a tretieho ročníka teológie. Všetky tri rukopisné diela sú uložené v Archíve literatúry a umenia Matice slovenskej v Martine.
BIBLIOGRAFIA: Brevissima institutio eloquentiae sacrae. In usum Religiosorum Fratrum Philosophiae Candidatorum Ord. S. Francisci Provinciae SS. Salvatoris, in venerabili Conventu Galgociensiad 00. Sanctos Anno 1796 concinnata, per F. Faustinum Vallassek Ejusdem Instituti et Provinciae Lectorem. Rukopisný zväzok o veľkosti 24,5×20 cm, strán 46. Je v Univerzitnej knižnici v Bratislave, značka: Ms 663; Institutiones Metaphysicae, Physicae eí Architectonica Cremnicii anno 1799. Rukopisný zväzok o veľkosti 23,5×20 cm, strán 393. Je v Univerzite) knižnici v Bratislave, značka: Ms 671.
LITERATÚRA: V. J. Gajdoš: Františkánska filozofia na Slovensku. Sírojopis z roku 1937, rozmnoženina z roku 1973; I. Kotvan: Rukopisy Univerzitnej knižnice v Bratislave. Bratislava 1970; LKKOS str. 1440 spracoval Vojtech Šarluška