P. Peter Gembík

Jeho biografické údaje sa nedajú piesne zistiť. Zachoval sa iba záznam o tom, že sa stal františkánom Mariánskej provincie v r. 1640. Narodiť sa mohol okolo r. 1620. No nevedno, kde. Dátum smrti je zistený zo starého nekrológu, miesto smrti sa však neudáva. Pravdepodobne umrel v Malackách, kde sa opatrovala aj jeho rukopisná knižka.

O jeho prípadnej literárnej činnosti svedčí objemný rukopis (vyše 500 strán) latinského asketického diela, ktorého prvú časť, preloženú z taliančiny, tvorí Praxis meditandi mysteria Christi Domini Nostri et B. Virginis et Sanctorum (Návod, ako meditovať o tajomstvách Ježiša Krista, nášho Pána, Panny Márie a svätých); druhú časť Brevis tractatus de oratione mentati… (Krátka rozprava o vnútornej modlitbe…) mohol autorsky spracovať on; ďalšie časti obsahujú duchovné cvičenia, návody proti rôznym pokušeniam, život príkladného mnícha atď. Celé dielo sám prepísal. V rukopise je niekoľko samostatných statí. No knižku možno nazvať podľa prvej časti: Praxis meditandi mysteria Christi, lebo vlastne všetky ďalšie časti sú asketického obsahu. V názve ďalšej časti je zapísaný P. Peter Gembík. Ale on sám nie je autorom všetkých častí, lebo miestami sa uvádzajú iní autori. Avšak celý prepis diela a rukopis pochádza od neho. Táto asketická kniha môže slúžiť ako doklad pre poznanie asketického života vtedajšej kláštornej komunity. Preto by bola škoda nechať rukopis zapadnúť do zabudnutia.

BIBLIOGRAFIA: Praxis meditandi mysteria Ckristi Domini Nostri et B. Virginis et Sanctorum. Ex italico in latinum idioma translata in lucem prodiit voluntate D. Georgii abbatis monasterii Hilariensis. — Ďalšie časti: Brevis tractatus de oratione mentati cum consideratione tertia de corporeis dotoribus Christi descriptus etc. Domitii Plati. Commentario eximio per me Fratrem Petrum Gembik, Ord. s. Francisci. — Modus faciendi orationem mentalem. — Spiritualia exercitia. — Remedia contra varias tentationes. — Breves regulae tyroni spirituali per Ludovicum Blosium. — Sententíae sexaginta spirituales. — Spriritualia exercitia viri religiosi. — Vita boni monachi. Latinský rukopis o rozmeroch 15×9,5 cm, vyše 500 strán. Na väzbu je použitý stredoveký pergamenový rukopis.

LITERATÚRA: V. J. Gajdoš: Františkáni v slovenskej literatúre. Cleveland, Ohio, 1979, s.79-80; LKKOS str. 396-397 spracoval Július Paštéka

Nekrológy tento mesiac

02.09.

P. Vojtech Ján Šimko. Pochádzal z (1827)

P. Vojtech Ján Šimko. Pochádzal z Kňažíc. Bol zaslúžilý tvorca slovenskej literatúry, zakladajúci člen Slovenského učeného tovarišstva, vynikal ako plodný básnik a spisovateľ Bernolákovskej školy. Zomrel v Trnave vo veku 68 rokov. Ako rehoľník slúžil bohu 47 rokov, ako kňaz 39 rokov. Pochovaný je v Trnave. Malacké pohľady

Čítať viac

P. Kilit Marek Gašparič (Gasparich) (1853)

P. Kilit Marek Gašparič (Gasparich). Pochádzal z Cirkovljane. Bol presvedčený maďarský vlastenec. Bojoval proti Habsburgovcom. Bol nábožensko-sociálny kazateľ, utopický socialista. Ako kazateľ pôsobil aj na Slovensku a bol v Bratislave popravený.

Čítať viac

Fr. Urban Jozef Kucko (1983)

Fr. Urban Jozef Kucko. Pochádzal z Ličartoviec. Zomrel v Prešove - Cemjate vo veku 68 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 43 rokov. Pochovaný je v Ličartovciach.

Čítať viac

03.09.

P. Pavlín Pavol Čičman (1753)

P. Pavlín Pavol Čičman. Údajne pochádzal z Trnavy. Bol kazateľ, hudobník a organista. Zomrel v Bratislave ako 56 ročný. Ako rehoľník slúžil Bohu 36 rokov, ako kňaz 32 rokov. Pochovaný je v Bratislave.

Čítať viac

05.09.

P. Marián Albert Peško (1983)

P. Marián Albert Peško. Pochádzal z Čataja. Zomrel vo Fiľakove vo veku 71 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 53 rokov, ako kňaz 43 rokov. Pochovaný je v Čataji.

Čítať viac

07.09.

P. Bonifác Ďurikovič (1870)

P. Bonifác Ďurikovič. Pochádzal z Trebeľoviec pri Lučenci. Zomrel v Beckove. Ako rehoľník slúžil Bohu 44 rokov, ako kňaz 38 rokov. Písal divadelné hry a skladal básne.

Čítať viac

08.09.

P. Gabriel Juraj Persič (1709)

P. Gabriel Juraj Persič. Pochádzal zo Šaštína. Zomrel vo veku 84 rokov vo Frauenkirchene v Rakúsku. Ako rehoľník slúžil Bohu 55 rokov, ako kňaz 50 rokov. Bol pisateľom kódexu.

Čítať viac

09.09.

P. Benignus Juraj Smrtník (1710)

P. Benignus Juraj Smrtník. Pochádzal z Ladomera. Bol vzorným rehoľníkom a kňazom. Slovenská baroková literatúra má v ňom typického predstaviteľa. Jeho diela sú obsahom náboženské. Zomrel v kláštore sv. Kataríny vo veku 60 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 40 rokov, ako kňaz 36 rokov. Pochovaný je na Katarínke.

Čítať viac

Fr. Romulus Ján Balala (1930)

Fr. Romulus Ján Balala. Pochádzal z Nitry, kde aj zomrel vo veku 81 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 55 rokov. Pochovaný je v Nitre.

Čítať viac

11.09.

P. Blažej František Ferančík (1962)

P. Blažej František Ferančík. Pochádzal z Chlebníc. Zomrel tam vo veku 50 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 33 rokov, ako kňaz 25 rokov. Pochovaný je v Chlebniciach.

Čítať viac

12.09.

P. Protáz Ján Benda (1853)

P. Protáz Ján Benda. Pochádzal z Rajca. Účinkoval ako profesor na gymnáziu v Prešove. Zomrel v Hlohovci vo veku 62 rokov.

Čítať viac

P. Róbert Oskár Raffesberg (1987)

P. Róbert Oskár Raffesberg. Pochádzal z Prašíc. Zomrel v Želiezovciach vo veku 82 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 67 rokov, ako kňaz 59 rokov. Pochovaný je v Želiezovciach.

Čítať viac

16.09.

P. Regalát Friedl (1868)

P. Regalát Friedl. Pochádzal zo Skalice. Zomrel v Skalici vo veku 64 rokov. Ako reholník slúžil Bohu 43 rokov, ako kňaz 34 rokov. Bol pedagóg a básnik.

Čítať viac

P. Vilhelm Gallovits (1927)

P. Vilhelm Gallovits. Zomrel v Rožňave vo veku 58 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 43 rokov, ako kňaz 35 rokov.

Čítať viac

P. Kalist Jozef Figura (1976)

P. Kalist Jozef Figura. Pochádzal z Čimhovej. Zomrel v Plaveckom Štvrtku vo veku 63 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 47 rokov, ako kňaz 38 rokov. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

17.09.

Fr. Herkulán Jozef Hanus (1952)

Fr. Herkulán Jozef Hanus. Pochádzal z Galanty. Zomrel v Jeruzaleme v službách Svätozemskej kustódie vo veku 69 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 45 rokov. Pochovaný je v Jeruzaleme.

Čítať viac

P. Benignus Marek Izák (1987)

P. Benignus Marek Izák. Pochádzal zo Starého Tekova. Bol aktuálny vikár provincie. Zomrel v Podunajských Biskupiciach vo veku 66 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 45 rokov, ako kňaz 42 rokov. Pochovaný je v Dulovciach.

Čítať viac

19.09.

Fr. Florián Tomáš Višváder (1924)

Fr. Florián Tomáš Višváder. Pochádzal z Magyarfalva. Zomrel v Malackách vo veku 37 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 17 rokov.

Čítať viac

Fr. Lucián Jozef Mošať (1996)

Fr. Lucián Jozef Mošať. Pochádzal z Hrušovian. Zomrel v Pezinku vo veku 89 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 66 rokov. Pochovaný je v Hrušovanoch.

Čítať viac

26.09.

P. Eduard Alojz Nižňanský (1974)

P. Eduard Alojz Nižňanský. Pochádzal z Dolných Lovčíc. Zomrel v Beckove vo veku 79 rokov. Ako rehoľník slúžil bohu 62 rokov, ako kňaz 54 rokov. Pochovaný je v Lovčiciach.

Čítať viac

27.09.

P. Mansvét Ignác Príkaský (1929)

P. Mansvét Ignác Príkaský. Pochádzal zo Skalice. Zomrel v Malackách vo veku 64 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 48 rokov, ako kňaz 41 rokov. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

28.09.

P. Erazmus Ján Sedlák (1946)

P. Erazmus Ján Sedlák. Pochádzal z Rohožníka. Tragický zahynul v Turí pri Žiline vo veku 28 rokov. Ako rehoľník slúžil bohu 13 rokov, ako kňaz 5 rokov. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

P. Martinián Ján Krajčír (1968)

P. Martinián Ján Krajčír. Pochádzal z Plaveckého Štvrtka. Dlhoročne pôsobil v Komisariáte v USA. Zomrel v Marianke vo veku 80 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 61 rokov, ako kňaz 56 rokov. Pochovaný je v Plaveckom Štvrtku.

Čítať viac

30.09.

P. Anatol Vincent Baran (1979)

P. Anatol Vincent Baran. Pochádzal z Vyšnej Šebastovej. Zomrel v Pezinku vo veku 67 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 49 rokov, ako kňaz 41 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac