Do rehole františkánov vstúpil 25.09.1851. Filozofické štúdiá absolvoval v Hlohovci a po skončení teológie ho 27.07.1857 vysvätili za kňaza. Pedagogicky pôsobil na františkánskych gymnáziách v Bardejove a v Žiline, kde zároveň vykonával funkciu gvardiána.
Od gymnaziálnych čias prejavoval literárne záujmy a už r. 1857 ako študent teológie v Hlohovci zostavil zbierku príležitostných latinských básní (dobroželaní): Contestationes piorum votorum (Hodnoverné svedectvá o rozličných udalostiach…). Zachoval sa z nej iba prvý zväzok, hoci zbierka ako celok obsahovala i básne maďarské a slovenské (čo vyplýva z jej názvu) na rozličné miestne príležitosti a venované vynikajúcim svetským i cirkevným osobnostiam. V prvom dieli je všetko skladané vo veršoch po latinsky.
Otázka je, ktoré básne sú vlastné Foltínove kompozície. Lebo zo súvislosti samotných veršov vidno, že niektoré majú vzťah k mestu Prešovu (Fragopolis) a k tam žijúcim oslávencom. Jedna báseň je datovaná r. 1827, iná r. 1828. Viaceré sú vinšmi na Nový rok bez dátumov. Iné vinše sú na meniny profesorov, kňazov i laikov, zväčša bez pomenovaní. Pre neprístupnosť prameňov sa nedajú zistiť a objasniť chýbajúce údaje a okolnosti.
Je isté, že Rajmund Foltín nebol autorom všetkých básní, ktoré si vlastnoručne zapísal v tomto zväzku. No nejaká jeho účasť je nepochybná. Napokon jeho zásluha je už v tom, že nám tieto básne zachoval, lebo nimi sa dosvedčuje výška humanistického vzdelania na vtedajších františkánskych gymnáziách, respektíve aj na františkánskych filozofických i teologických učilištiach.
BIBLIOGRAFIA: Contestationes piorum votorum circumstatíis temporum. locorum, personarum accomodatae, stili utriusque, ligati nec non soluti, linguae latinae, hungaricae et slavicae. Tomus I. Stylo ligato. Fr. Raymundus Fohin, cler. sa. theol. in ann. 3-um alumni in conventu Galigocziensi 1857. (Hodnoverné svedectvá o rozličných udalostiach…). Latinský rukopis rozmerov 19.5×12.5 cm. str. 40.
LITERATÚRA: V. J. Gajdoš: Františkáni v slovenskej literatúre. Cleveland, Ohio, 1979, s.59-60; LKKOS str. 349 spracoval Július Pašteka