P. Urban Edwin Pietrzyk, OFM

Narodil sa 4. februára 1926 v Mydlniku (Poľsko). Do rádu vstúpil 25. augusta 1948, prvé sľuby zložil 26. augusta 1949 a slávnostné sľuby 23. novembra 1952. Za kňaza bol vysvätený 21. mája 1955.

Po vysviacke študoval na teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Ľubline Nový zákon a 9. januára získal teologický licenciát. Potom žil a pôsobil v týchto kláštoroch: Varšava: od júna 1958 do júna 1959 ako spovedník a kazateľ; Zakopané: od júna do septembra 1959 ako spovedník a kazateľ; Kalvária Zebrzydowska: od septembra 1959 do júna 1963, ako prednášateľ Nového zákona na WSD, v tej istej dobe zastával funkciu magistra klerikov; Krakov: od júna 1963 do augusta 1966, ako provinciálny definítor, magister bratov klerikov a prednášateľ sv. Písma na WSD; Kalvária Zebrzydowska: od augusta 1966 do júna 1972 ako prednášateľ sv. Písma na WSD. Krakov: od júna 1972 do júla 1991. V tej dobe zastával funkcie: magistra bratov klerikov a ašpirantov (1972-1985), provinčného definítora (1981–1984), prednášateľ sv. Písma na WSD (1972-1985), duchovného sestier bernardíniek a správcu kostola sv. Jozefa (od februára 1985 do júla 1991). Nejakú dobu od roku 1982 bol tiež zástupcom rektora WSD.

Vo veku 65 rokov sa rozhodol pastoračne vypomôcť na Slovensku, kde od júla 1991 až do smrti, žil a pôsobil v kláštore v Trnave. Plnil tam predovšetkým poslanie nemocničného kaplána, spovedníka rehoľných sestier a duchovného v pastorácii. Dožil sa 83 rokov života, z toho ako rehoľník žil 60 rokov, 54 ako kňaz. Pochovaný je v Krakove.

Kázeň P. Juraja Mihályho, OFM pri pohrebnej sv. omši v Trnave 9. marca 2009

Najdôstojnejší otec biskup Ján, drahí bratia v kňazskej službe, rehoľní spolubratia, bratia a sestry.

Čo nás tu dnes zhromaždilo nemusíme opakovať. 2. marca nás opustil náš drahý spolubrat, kňaz, františkán otec Urban Pietrzyk. Nás tu však nezhromaždila len neodvratnosť ľudského pozemského údelu, ktorý po Adamovej vine sa končí telesnou smrťou na zemi, ale nás tu zhromaždila predovšetkým Kristova láska, ktorá premohla smrť, ktorá nám darovala nový večný život, ktorá oživila v človeku dimenziu večnosti.

Ale ako hovorí sv. Pavol pre večnosť zostáva iba láska. Láska čistá, ktorú človek rozdal, prijal a pre ktorú žil, trpel, zápasil aj umieral. Lebo taká má byť kresťanská láska – je to láska Kristova, ktorú boh rozlial do našich sŕdc skrze Ducha Svätého a táto láska v nás prebúdza obzory nekonečna. Je to Kristova dávajúca a dávajúca sa láska. A tomuto rozmeru večnosti máme počas pozemského života porozumieť a pomocou Božej milosti tento rozmer v sebe objaviť, rozvinúť. Len ten človek, ktorý vážne myslí na večnosť, bude žiť zodpovedne za každý skutok, za každé slovo, či za každú myšlienku na zemi.

A práve kňazský a rehoľný život má svojou službou a svojim znakmi upozorňovať na rozmer večnosti v každom človeku. Kňaz vysluhovaním sviatosti a Božieho slova pomáha každej vernej a veriacej duši rozvinúť v sebe priestor pre prijatie Kristovej lásky, Kristovej milosti, Kristovho pokoja, Kristovej radosti, Kristovho života. A práve tejto službe žil naplno a verne až do konca otec Urban Pietrzyk, s ktorým sa dnes lúčime, ale isteže nie na stálo, lebo veríme, že sa raz stretneme.

On sa narodil 4.2. 1926 v Mydlniku (Krakovská diecéza). V roku 1948 vstúpil do noviciátu a v roku 1952 zložil slávnostné sľuby. Za kňaza bol vysvätený 1955. Pôsobil v rôznych službách vo svojej slávnej františkánskej provincii Nepoškvrneného počatia Panny Márie – ako pedagóg, ako magister klerikov vyše 20 rokov. Jeho typickou črtou bola mladícka sviežosť, zachoval si ju až do konca podľa biblického výroku: Mladosť sa ti obnovuje ako orlovi.

V 65. roku svojho života v roku 1991, keď vtedajší provinciál P. Fidél Jurčovič požiadal o výpomoc, neváhal a prišiel na Slovensko, kde pôsobil v tomto kláštore, kostole a hlavne v nemocničnej kaplnke, ktorú zriadil, zariadil a v ktorej denne verne slúžil až do konca.

Bežne stará známa múdrosť nám hovorí, aby sme prežívali každý svoj deň ako posledný. Páter Urban však mal iný františkánsky prístup a pre neho bol každý deň ako prvý – ako nová príležitosť žiť nanovo svoju službu, svoju vernosť kňazskému a rehoľnému zasväteniu. Ku koncu života vravieval, že treba ďakovať nie za každý nový deň, ale za každú jednu novú hodinu.

V noviciatnej komunite bol vzorom vytrvalosti, optimizmu a vernosti. A vieme, že mnohým veriacim dušiam pomáhal, dvíhal ich zo smútku k Božej a kresťanskej nádeji, vysluhoval sviatosti, čím vnášal Kristovu milosť do ich sŕdc a životov. A my vieme, že len tie činy, ktoré konáme v Kristovej milosti majú pred Bohom zmysel a trvalú hodnotu a len tie idú s nami aj za oponu tohto viditeľného zmyslového sveta. To dobré, čo sme rozdali a dali z čistého srdca v nekonečne väčšej dimenzii nájdem za bránou telesnej smrti…

Ale bohužiaľ aj to zlé, čo sme rozdali a neoľutovali nás bude čakať. Preto P. Urban ako verný kňaz a správca Božích tajomstiev boli ch verným rozdávateľom a distribútorom až do smrti. Sám pre seba nemal nič, bol naozajstný františkán – vedel, že bude mať len to, čo rozdá, čoho sa zriekne. Jeho srdce, ktoré sa rozdávalo, už nevládalo a 24. 2. 2009, deň pred popolcovou stredou ho museli hospitalizovať pre opuch nôh, čo bolo znamením vážnejšej srdcovej poruchy.

Dušu odovzdal Spasiteľovi, ktorého miloval a ktorému slúžil 2.3.2009 večer v trnavskej nemocnici. Bol stále mladý napriek 83 rokom života…ako hovorí žalm, ešte aj v starobe prinášal ovocie – bolo to ovocie elánu, vernosti a vytrvalosti. Svoju životnú púť na tejto zemi ukončil v 60. roku rehoľného života a 53. roku kňazstva.

Nech nás všetkých príklad jeho skromného života vedie k väčšej vytrvalosti a vernosti v každej službe lásky voči bratom a sestrám a nech túto lásku čerpáme zo stále intenzívnejšieho kontaktu s Kristom. Nech nás všetkých službou lásky, v ktorej nám bol páter Urban vzorom a povzbudením raz vovedie do definitívnej dimenzie nášho putovania ku Pánovi, ktorý je zdroj večnej lásky a Svetla. R.I.P.

Nekrológy tento mesiac

02.04.

P. Lambert Ján Kovárik, OFM (1928)

P. Lambert Ján Kovárik. Pochádzal zo Skalice. Zomrel v Trstenej vo veku 59 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 42 rokov, ako kňaz 36 rokov.

Čítať viac

Fr. Proces Július Tokár, OFM (1951)

Fr. Proces Július Tokár. Pochádzal z Terne.Zomrel tamže vo veku 51 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 25 rokov. Pochovaný je v rodnej Terni.

Čítať viac

03.04.

Fr. Faustín Andrej Majcher, OFM (1981)

Fr. Faustín Andrej Majcher. Pochádzal z Lomnej. Zomrel v Pezinku vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 43 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac

04.04.

P. Justín František Hrčka, OFM (1977)

P. Justín František Hrčka. Pochádzal z Košolnej. Bol kazateľ a ľudový misionár. Zomrel v Čataji vo veku 76 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 60 rokov, ako kňaz 54 rokov. Pochovaný je v Čataji.

Čítať viac

05.04.

P. Valerián Gul, OFM (1818)

P. Valerián Gul. Pochádzal zo Stredy. Bol kazateľom. Zomrel v Okoličnom vo veku 88 rokov. .

Čítať viac

07.04.

Fr. Henrik Ignác Janeček, OFM (1932)

Fr. Henrik Ignác Janeček. Pochádzal z Osady. Zomrel v Trstenej vo veku 81 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 42 rokov. Pochovaný je v Trstenej.

Čítať viac

P. Rudolf Alfonz Dilong, OFM (1986)

P. Rudolf Alfonz Dilong. Pochádzal z Trstenej. Bol význačný a veľmi plodný slovenský básnik. Ako emigrant po II. svetovej vojne pôsobil 15 rokov v Argentíne. Potom od roku 1965 v Komisariáte Provincie Najsvätejšieho Spasiteľa v USA. Zomrel v Pittsburghu vo veku 81 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 66 rokov, ako kňaz 57 rokov. Pochovaný je vo Valparaise USA.

Čítať viac

08.04.

P. Teodoz Rakoványi, OFM (1783)

P. Teodoz Rakoványi. - (Narodil sa v Štiavniku. Bol slovenským kazateľom. Zomrel vo veku 63 rokov vo Svätej Kataríne (zaniknutý kláštor pri Dechticiach, okr. Trnava).

Čítať viac

P. Anton Presl, OFM (1785)

P. Anton Presl. Pochádzal z Uherského Hradiska. Bol kazateľ, filozof a propagátor slovenčiny. Zomrel v Skalici vo 67 rokov.

Čítať viac

P. Tarzícius František Pataki, OFM (1973)

P. Tarzícius František Pataki. Pochádzal z Bratislavy. Zomrel v Palúdzke vo veku 61 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 47 rokov, ako kňaz 38 rokov. Pochovaný je v Partizánskej Ľupči.

Čítať viac

Fr. Rufín Ján Ostrožlík, OFM (1992)

Fr. Rufín Ján Ostrožlík. Pochádzal zo Šurian. Zomrel v Bratislave vo veku 35 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 3 roky. Pochovaný je v Úľanoch nad Žitavou.

Čítať viac

09.04.

P. Wolfgang Vozár, OFM (1800)

P. Volfgang Vozár. Pochádzal z Malaciek. Bol hudobný skladateľ a organista. Zomrel vo veku 56 rokov v novozámockom kláštore.

Čítať viac

P. Michal František Knechta, OFM (1934)

P. Michal František Knechta. Pochádzal z Podvilku. Bol aktuálny gvardián v Malackách. Zomrel tam vo veku 47 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 27 rokov, ako kňaz 21 rokov. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

13.04.

P. Štefan František Muška, OFM (2011)

Narodil sa 18. júl 1924 v Nižnej Šebastovej. Matka mu zomrela, keď mal dva roky. Študoval na gymnáziu v Prešove a […]

Čítať viac

15.04.

P. Bruno Rudolf Böhm, OFM (1947)

P. Bruno Rudolf Böhm. Pochádzal z Borsy. Bývalý provinciál v rokoch 1936 - 1946. Zomrel v Prešove vo veku 60 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 42 rokov, ako kňaz 36 rokov. Pochovaný je v Prešove.

Čítať viac

16.04.

P. Ján Abrahamffy, OFM (1728)

P. Ján Abrahamffy. Pochádzal z Nového Mesta nad Váhom. Bol kazateľ a barokový predbernolákovský spisovateľ. Napísal "Knižku nábožných modlitieb", ktorá patrí medzi prvé slovenské modlitebné knižky. Zo štyroch zväzkov slovenských kázni sa zachoval len jeden. Zomrel v Skalici vo veku 66 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 54 rokov, ako kňaz 41 rokov. Pochovaný je v Skalici.

Čítať viac

P. Honor Jozef Fraštacký, OFM (1934)

P. Honor Jozef Fraštacký. Pochádzal z Ilavy. Zomrel vo Valparaise v USA vo veku 63 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 45 rokov, ako kňaz 38 rokov.

Čítať viac

18.04.

P. Quido Jozef Zámečník, OFM (1990)

P. Quido Jozef Zámečník. Pochádzal z Malaciek. Zomrel v Cíferi vo veku 78 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 61 rokov, ako kňaz 53 rokov. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

19.04.

P. Serafín Štefan Bošani, OFM (1785)

P. Serafín Štefan Bošani. Pochádzal z Podvilku. Bol profesor filozofie, kazateľ a misonár. Vynikal učenosťou najmä v astronomii a geometrii. Bol literárne činný v oblasti náboženskej. Zomrel v Odorine vo veku 72 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 54 rokov.

Čítať viac

21.04.

Fr. Roderik Títus Deák, OFM (1990)

Fr. Roderik Títus Deák. Pochádzal z Kráľovej pri Senci. Zomrel v službách Svätozemskej kustódie v Jeruzaleme vo veku 87 rokov. Ako rehoľník slúžil 1966 Bohu 63 rokov.

Čítať viac

P. Tomáš Štefan Holubek, OFM (1995)

P. Tomáš Štefan Holubek. Pochádzal z Bratislavy. Zomrel v Pezinku vo veku 89 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 75 rokov, ako kňaz 67 rokov. Pochovaný je v krypte kláštora v Bratislave.

Čítať viac

22.04.

P. Bonaventúra Štefan Buc, OFM (1966)

P. Bonaventúra Štefan Buc. Pochádzal z Bobrova. Bol profesor, vedecký pracovník. Emigroval do USA a pôsobil v Komisariáte. Zomrel v Buffalo vo veku 56 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 40 rokov, ako kňaz 30 rokov. Pochovaný je vo Valparaise USA.

Čítať viac

23.04.

P. Pantaleón Jozef Golessény, OFM (1863)

P. Pantaleón Jozef Golessény. Pochádzal z Nových Sadov. Bol pedagóg, náboženský spisovateľ, vynikajúci rehoľný predstavený. Patril do Mariánskej provincie. Zomrel v Trnave vo veku 77. rokov.

Čítať viac

25.04.

P. Felicián Jozef Sliacky, OFM (1822)

P. Felicián Jozef Sliacky. Pochádzal z Ružomberku. Bol vynikajúci pedagóg a jazykovedec. Zomrel vo veku 40 rokov v kláštore v Hlohovci.

Čítať viac

26.04.

P. František Révay, OFM (1774)

P. František Révay. Pochádzal z Vŕbového pri Piešťanoch z barónskej rodiny. Prednášal teológiu a písal apologetické diela. Zomrel ako 59 ročný v Báči.

Čítať viac

P. Mansvét Jozef Olšovský, OFM (1935)

P. Mansvét Jozef Olšovský. Pochádzal z Plaveckého sv. Petra. Bol obnoviteľ Provincie Najsvätejšieho Spasiteľa (1924) a jej prvý provinciál (1924-1935). Zomrel v Bratislave vo veku 63 rokov. Ako rehoľník slúžil bohu 44 rokov, ako kňaz 39 rokov. Pochovaný je v Bratislave na Ondrejskom cintoríne. Malacké pohľady

Čítať viac

P. Tiburc Jozef Macejko, OFM (1982)

P. Tiburc Jozef Macejko. Pochádzal z Lažian. Pôsobil aj v kláštore v Okoličnom. Zomrel vo Veľkom Šariši vo veku 74 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 57 rokov, ako kňaz 49 rokov. Pochovaný je vo Veľkom Šariši.

Čítať viac

27.04.

Fr. Optacián Peter Susedka, OFM (1953)

Fr. Optacián Peter Susedka. Pochádzal z Malého Cepenu. Zomrel v Hlohovci vo veku 81 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 56 rokov. Pochovaný je v Hlohovci.

Čítať viac