Fr. Efrém Ján Hoblík

Narodil sa 07.03.1910 v Dolnom Štefanove na Orave. Po skončení gymnázia vstúpil do noviciátu Rehole Menších bratov – františkánov v Trnave. Po skončení noviciátu ešte pred r. 1930 Trnavský biskup Pavol Jantausch pre nedostatok diecéznych kňazov požiadal vtedajšieho provinciála P. Mansvéta Olšovského , aby mu poskytol niekoľko bratov laikov na katechizovanie. Medzi tých, ktorí boli určení na toto poslanie bol aj fr. Efrém. Výsledok bol veľmi dobrý. Dostalo sa im uznania a pochvaly nielen od cirkevnej vrchnosti ale aj zo strany vedenia škôl. V tomto období viedol aj divadelný ochotnícky spolok pri Františkánskom kostole v Trnave. V r.1940 bol dostavaný a vysvätený nový františkánsky kostol a neskôr bola zriadená aj nová farnosť pre štvrť Tulipán. Fr. Efrém sa stal organistom v tulipánskom kostole a súčasne učil náboženstvo na základných školách. Fr. Efrém začal sústreďovať mládež na fare. Hrali sa tam spoločenské a športové hry a zakrátko založil aj divadelný krúžok a cirkevný spevokol. Neskôr založil aj detské združenie „Antonkárov” ku cti sv. Antona. Bol z neho obetavý a všestranný režisér. V zimných mesiacoch sa pre tulipánske obecenstvo uvádzali hry Ferka Urbánka a iných autorov. Divadelná miestnosť sa vždy zaplnila do posledného miesta. Po ukončení predstavenia Fr. Efrém, vždy dobre naladený a usmiaty, pripravil pre účinkujúcich malé občerstvenie.

Po barbarskej noci v apríli 1950 odišiel fr. Efrém spolu s ostatnými spolubratmi a boli sústredení v Hronskom Beňadiku. Potom pracoval na rôznych miestach vo výrobe, avšak nikdy neprestal byť františkánom. Po návrate do Trnavy začal navštevovať Ľudové konzervatórium, aby získal kvalifikáciu pre vykonávanie organistu. Po r. 1968 pôsobil ako organista vo františkánskom kostole a neskôr v Paulínskom kostole sv. Jozefa, kde viedol spevokol.

V r. 1989 bol vysvätený za diakona a ako diakon slúžil 13 rokov. S plnou zodpovednosťou jemu vlastnou vykonával toto poslanie pokiaľ vládal. Do posledných dní svojho života prichádzal vždy v utorok medzi antonkárov, neskôr ho už privážali na vozíku. Podľa vyjadrení mnohých Trnavčanov, patril neodmysliteľne ku kultúrnemu, duchovnému a spoločenskému životu ich krásneho a na históriu bohatého mesta.

Fr. Efrém zomrel 04.10. 2002 ako deväťdesiatdva ročný. Na pohrebných obradoch 08.10.202 sa zišli bratia z Bratislavy, Hlohovca, Nových Zámkov a samozrejme z Trnavy. Hlavným celebrantom bol otec biskup Dominik Tóth, pomocný biskup trnavsko – bratislavskej arcidiecézy. Kázeň predniesol provinciálny vikár Peter Baptista Pružina. Pochovaný je v Trnave na cintoríne na Kamennej ceste.

Zo strany Mestského zastupiteľstva mu bolo v r. 2006 udelené ocenenie in memoriam, ktoré prevzala jeho neter pani Terézia Záhorová z Dolného Kubína.

Modlitba:

O, najsvätejšie Srdce Ježišovo ustavične prítomne v prevelebnej Sviatosti Oltárnej , horiace láskou k dušiam v očistci, zmiluj sa nad dušou svojho služobníka Efréma.

Zo spomienok bratov:

Bol to pekný pohreb…

…ale vedeli sme, že raz to musí prísť. A prišlo to. Efrémko nám odišiel, spôsobom jemu vlastným, bez rozruchu a ticho. Najprv sa stiahol z aktívneho pastoračného života okolo nášho kostola a obmedzil sa len na štyri steny svojej izby. Neskôr to boli už len štyri nohy jeho postele. Reptať proti jeho údelu som ho nikdy nepočul. Naopak. Bol to práve on, ktorý sa až do konca snažil potešovať iných. Ozaj, oddaný boží muž s veľkým františkánskym srdcom. Aj keď sa stiahol a odišiel pri tichosti, naplnil náš kostol pri zádušnej sv. omši. Ľudia teda nezabúdajú v ich podvedomí. Ani sĺz pri pohrebe nebolo veľa. Vedeli sme, že sa mu predsa dobre stalo. Všetci akosi cítili, že zomrel kandidát neba a nebola náhoda, že práve na sviatok sv. Františka. Aj na „kare“ v kláštornom refektári bola veselá atmosféra v ovzduší, ktorú sme zajedali zemiakovým gulášom – až som mal dojem, že slávime slávnostné sľuby! Nech sa teda v nebi Efrémko prihovára za celú našu Rehoľu. Naozaj, bol to pekný pohreb!!!

Ešte malá spomienka: Keď sa Efrémko po jeho prvej operácii vrátil z nemocnice domov a akoby mimochodom začal sa opäť venovať antonkárom, zažartoval som si s ním pri jednej večeri, spolu s aj z vtedajším gvardiánom Bernardínom: „Efrémko, vy máte taký tuhý koreň, že keď my raz zomrieme, tak vy nám dáte vyhotoviť truhlu z tristoročného duba, ktorý zasadíte zajtra…A povedzme si úprimne, bezmála sa mu to podarilo….

Filip & Jakub

Keď som bol predstaveným v našom kláštore v Trnave, dal som urobiť z ohľadu na starších bratov, zábradlie na schodisko. P. Fidel upozorňoval br. Efréma, ktorý už vtedy mal 90 rokov a dobre nevidel, na nové zábradlie: „Páter gvardián dal urobiť zábradlie na schody. Fr.. Efrém odpovedal: „Dobre urobil! Zíde sa, keď budeme starší!“

P. Bernardín Šmid, OFM

Nekrológy tento mesiac

02.10.

P. Remig Štefan Školák (1963)

P. Remig Štefan Školák. Pochádzal z Námestova. Bol zaslúžilý člen provincie, mnohonásobný funkcionár. Zomrel v Bobrove vo veku 75 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 58 rokov, ako kňaz 52 rokov. Pochovaný je v Bobrove.

Čítať viac

04.10.

P. Marek František Morávek (1831)

P. Marek František Morávek. Pochádzal zo Šaštína. Bol slovenským kazateľom. Zomrel vo Valachoviciach na Morave vo veku 50 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 29 rokov.

Čítať viac

P. Gaudenc František Novický (1984)

P. Gaudenc František Novický. Pochádzal zo Šalgovika. Zomrel v Holumnici vo veku 75 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 59 rokov, ako kňaz 51 rokov. Pochovaný je v Poprade - Veľká.

Čítať viac

Fr. Efrém Ján Hoblík (2002)

Fr. Efrém Ján Hoblík. Pochádzal z Dolného Štefanova na Orave. Zomrel v kláštore v Trnave v 92 roku života. Ako rehoľník slúžil Bohu 71 rokov, ako diakon 13 rokov. Vynikal ako katechéta. Bol organistom v kostole sv. Jozefa v Trnave a vedúci spolku sv. Antona. Pochovaný je v Trnave na cintoríne na Kamennej ceste.

Čítať viac

P. František Bartolomej Uriga (2016)

P. František Bartolomej Uriga. Pochádzal z Vranova nad Topľou. I po rozdeleni zostal členom Českej provincie sv. Václava. Zomrel vo veku 59 rokov v Uherskom Hradišti na Morave. Ako reholník slúžil Bohu 33, rokov, ako kňaz 22. rokov.Pochovaný je na cintoríne v Starom Meste pri Uherskom Hradišti.

Čítať viac

06.10.

P. Cyriak Ján Piry (1880)

P. Cyriak Ján Piry. Narodil sa v Püspöki, Maďarsku. Študoval v Bratislave a pôsobil na viacerých miestach na Slovensku. Zomrel vo veku 70 rokov v Budapešti. Ako rehoľník slúžil Bohu 54 rokov, ako kňaz 47 rokov.

Čítať viac

07.10.

Fr. Kasián Viktor Potkanovič (1945)

Fr. Kasián Viktor Potkanovič. Pochádzal z Trstenej. Zomrel tam vo veku 54 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 37 rokov. Pochovaný je v Trstenej.

Čítať viac

Fr. Edmund Anton Martinák (1973)

Fr. Edmund Anton Martinák. Pochádzal z Rumanovej. Zomrel tam vo veku 68 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 40 rokov. Pochovaný je v Rumanovej.

Čítať viac

08.10.

Fr. Gaudencius Leopold Dettelbach (1818)

Fr. Gaudencius Leopold Dettelbach. Narodil sa v Mosonmagyaróvár, v Maďarsku. Bol vynikajúci organista a skladateľ. Pôsobil vo viacerých kláštoroch na Slovensku. Zomrel v Eisenstadte vo veku 79 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 61 rokov.

Čítať viac

Fr. Václav Ján Malinský (1838)

Fr. Václav Ján Malinský. Narodil sa v obci Hlinec v ČR. Bol organista a skladateľ. Zomrel v Trnave vo veku 58 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 34 rokov.

Čítať viac

P. Celestín Alojz Lepáček (1955)

P. Celestín Alojz Lepáček. Pochádzal z Trstenej. Bol doktor filozofie, profesor gymnázia, významný literárny kritik, aktuálny provinciálny minister od r. 1946. Zomrel v Trnave vo veku 50 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 35 rokov, ako kňaz 26 rokov. Pochovaný je v Trnave na cintoríne na Kamennej ceste. Malacké pohľady

Čítať viac

Fr. Boromej Demeter Veselovský (1975)

Fr. Boromej Demeter Veselovský. Pochádzal zo Zákopčia. Zomrel tam vo veku 67 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 48 rokov. Pochovaný je v Zákopčí.

Čítať viac

P. Florenc Štefan Hutár (1982)

P. Florenc Štefan Hutár. Pochádzal z Modranky. Zomrel v Beckove vo veku 67 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 52 rokov, ako kňaz 43 rokov. Pochovaný je v Beckove.

Čítať viac

11.10.

P. Aleš Vojtech Zlámal (2002)

P. Aleš Vojtech Zlámal. Pochádzal z Bařic (Kroměříž) na Morave. Patril do Českej provincie sv. Václava. Bol provinciálnym ministrom s charizmatickým optimizmom. Mal veľké zásluhy na oživení Slovenskej provincie počas totality. Zomrel v kláštore v Uhorskom Hradišti vo veku 78 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 59 rokov, ako kňaz 54 rokov. Pochovaný je v rádovom hrobe na Olšanskom cintoríne v Prahe. Parte

Čítať viac

12.10.

P. Chryzológ Ľudovít Klenecký (1977)

P. Chryzológ Ľudovít Klenecký. Pochádzal z Trnavy. Zomrel v Podunajských Biskupiciach vo veku 56 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 39 rokov, ako kňaz 31 rokov. Pochovaný je v Trnave na Novom cintoríne. Spomienky

Čítať viac

Fr. Humilis Ján Okál (1978)

Fr. Humilis Ján Okál. Pochádzal z Gombáša. Zomrel v Kremnici vo veku 79 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 54 rokov. Pochovaný je v Kremnici.

Čítať viac

13.10.

P. Serén Imrich Lukács (1966)

P. Serén Imrich Lukács. Pochádzal z Buzity. Zomrel v Lučenci vo veku 82 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 63 rokov, ako kňaz 58 rokov.

Čítať viac

15.10.

Fr. Romuald Pavol Lamoš (1956)

Fr. Romuald Pavol Lamoš. Pochádzal z Mojša. Zomrel v Báči vo veku 57 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 33 rokov. Pochovaný je v Báči.

Čítať viac

16.10.

P. Dezider Anton Dubay (1993)

P. Dezider Anton Dubay. Pochádzal zo Žikavy. Bol významný jazykovedec. Pre nepochopenie zo strany predstavených odišiel pravdepodobne v r. 1940 z rehole, ale srdcom zostal vždy františkánom a preto ho uvádzam v tomto nekrológiu. Zomrel v Sološnici vo veku 91 rokov.

Čítať viac

18.10.

P. Apolinár Leander Braničkovič (1956)

P. Apolinár Leander Braničkovič. Narodil sa v Mestečku, dnes Leopoldov. Od mladosti študoval i pôsobil v zahraničí. Nepatril do slovenskej provincie, ale bol Slovák. Bol významný pedagóg, spisovateľ, kazateľ. Zomrel vo veku 68 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 51 rokov, ako kňaz 45 rokov. Zomrel v Subotici, v Srbsku.

Čítať viac

20.10.

P. Dominik Michal Kešero, OFM (1931)

P. Dominik Michal Kešero, OFM. Pochádzal z Liptovskej Štiavnice. Bol významným národným buditeľom a spolkovým pracovníkom. Zomrel v Spišskom Podhradí v nemocnici Milosrdných bratov vo veku 76 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 57 rokov, ako kňaz 53 rokov. .

Čítať viac

P. Bohumír Ľudovít Radimský (1942)

P. Bohumír Ľudovít Radimský. Pochádzal zo Žiliny. Študoval teológiu na Antoniáne v Ríme. Zomrel v Kremnici na týfus vo veku 28 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 11 rokov, ako kňaz 2 roky. Pochovaný je v Kremnici.

Čítať viac

P. Roger Matúš Palinkás (1961)

P. Roger Matúš Palinkás. Pochádzal z Tešedíkova. Zomrel v Bratislave vo veku 79 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 62 rokov, ako kňaz 56 rokov. Pochovaný je v Bratislave na Martinskom cintoríne.

Čítať viac

21.10.

Fr. Zefyrín Viliam Boroš (1991)

Fr. Zefyrín Viliam Boroš. Pochádzal z Bíne nad Hronom. Zomrel v Trnave vo veku 76 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 55 rokov. Pochovaný je v Hlohovci.

Čítať viac

22.10.

P. Silvester Jozef Jankola (1975)

P. Silvester Jozef Jankola. Pochádzal z Trstenej. Bol dlhoročný misionár v Komisariáte USA. Zomrel vo Valparaiso vo veku 80 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 63 rokov, ako kňaz 56 rokov. Pochovaný je tamtiež.

Čítať viac

23.10.

Fr. Felix František Jurkovič (1961)

Fr. Felix František Jurkovič. Pochádzal z Veľkých Levár. Zomrel v Lučenci vo veku 61 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 46 rokov. Pochovaný je v Lučenci.

Čítať viac

24.10.

Fr. Bruno Štefan Bartal (1951)

Fr. Bruno Štefan Bartal. Pochádzal z Vašarútu. Zomrel vo veku 83 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 62 rokov.

Čítať viac

25.10.

Fr. Maximus Alexander Magáth (1936)

Fr. Maximus Alexander Magáth. Pochádzal z Nových Zámkov. Zomrel v Hlohovci vo veku 80 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 60 rokov. Pochovaný je v Hlohovci.

Čítať viac

26.10.

P. Anton Juraj Benčič (1808)

P. Anton Juraj Benčič. Pochádzal z Vištuka. Bol zakladajúci člen Slovenského učeného tovarišstva. Svojimi prekladmi z cudzích rečí pomohol k šíreniu bernolákovskej slovenčiny. Zomrel v Rožňave vo veku 63 rokov.

Čítať viac

P. Pantaleón Janotík (1860)

P. Pantaleón Janotík. Miesto a dátum narodenia je neznámy. Bol významný pedagóg a kazateľ. Zomrel v Beckove. Ako rehoľník slúžil bohu 35 rokov ako kňaz 28 rokov.

Čítať viac

P. Lukáš Ladislav Vrábeľ (2009)

P. Lukáš Ladislav Vrábeľ. Narodil sa v Nižnej Šebastovej. Po obnovení rehoľného života (r. 1989) pôsobil 20 rokov v Prešove. Bol obľúbeným spovedníkom. Stal sa laureátom Ceny mesta Prešov za rok 2000. Zomrel v Prešove vo veku 85 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 68 rokov, ako kňaz 60 rokov. Pochovaný je v Nižnej Šebastovej.

Čítať viac

27.10.

P. Rajmund Michal Foltín (1898)

P. Rajmund Michal Foltín. Pochádzal zo Skalice. Bol významný pedagóg a tvorca a zberateľ básni. Zomrel v Žiline vo veku 65 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 47 rokov, ako kňaz 41 rokov.

Čítať viac

28.10.

P. Anton Vančo (1801)

P. Anton Vančo. Pochádzal z Červeníka. Bol kazateľom. Zomrel v Beckove vo veku 82 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 60 rokov.

Čítať viac

30.10.

P. Baptista Jozef Chládecký (1982)

P. Baptista Jozef Chládecký. Pochádzal zo Žiliny. Zomrel v Pezinku vo veku 74 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 57 rokov, ako kňaz 52 rokov. Pochovaný je v Žiline.

Čítať viac

Fr. Rajmund Ľudovít Vöröš (1986)

Fr. Rajmund Ľudovít Vöröš. Pochádzal z Diakoviec, kde aj zomrel vo veku 75 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 56 rokov. Pochovaný je Diakovcich.

Čítať viac

31.10.

P. Augustín Pistoris (1749)

P. Augustín Pistoris. Miesto a dátum narodenia nepoznáme. Bol náboženským spisovateľom a formátorom terciárov. Zomrel v Skalici.

Čítať viac

P. Dominik Ján Valko (1967)

P. Dominik Ján Valko. Pochádzal z Trnavy. Angažoval sa v mládežníckych hnutiach za Slovenského štátu. Emigroval do Argentíny, kde pôsobil medzi vysťahovalcami. Zomrel v Buenos Aires vo veku 65 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 50 rokov, ako kňaz 40 rokov.

Čítať viac