P. Edmund Pascha, OFM

Používal pseudonym Claudianus Ostern. Nepoznáme deň jeho narodenia ani jeho krstné meno. O jeho rodinnom pôvode a detstve nie je nič známe. Už v rodnom meste sa ale mohol zoznámit s františkánmi. Jeho bližší kontakt s rádom však prebiehal skôr skrz kláštor v Uhorskom Hradišti patriacemu v tej dobe do uhorskej salvatoriánskej provincie františkánov. Do téjto provincie totiž patril a v nej pôsobil už od svojho vstupu do rádu. V r. 1731 bol v Hlohovci prijatý za františkánskeho klerika novica. Vtedy dostal i rehoľné meno Edmund. Filozofiu študoval v Beckove, teológiu v Uhorskom Hradišti (tamojší kláštor patril do Salvatoriánskej provincie). Po kňazskej vysviacke účinkoval vo viacerých kláštoroch Salvatoriánskej provincie ako kazateľ a organista. S určitosťou vieme, že takto pôsobil v Prešove a v Žiline.

Počas viacerých rokov trpel na lámku nôh i rúk. K tomu pribudla aj rakovina vnútorností. Chodil o barlách a nakoľko mohol, svoje povinnosti v chóre si vykonával. Niekde sa udáva deň smrti 04.05.1772. No autentické záznamy zo žilinského kláštora dosvedčujú, že to bolo 06.05.1772.

Edmund Pascha bol nielen organista a direktor chóru, ale aj hudobný skladateľ. Komponovaním slovenských pašionálov, pastorálnych omší a kolied sa zaslúžil nielen o barokovú hudbu na Slovensku, ale aj o slovenskú literatúru. Vo svojich hudobných zborníkoch zachoval najmä vianočný folklór a osobitú slovenskú ľudovú poéziu s vianočnými a veľkonočnými námetmi.

Z jeho hudobného diela sa zachovalo v rukopise niekoľko zborníkov. Takzvaný Žilinský kancionál (okolo r. 1770) obsahuje dva rukopisné zborníky. V prvom – Harmonia pastoralis (Pastierska harmónia) – sú dve latinsko – slovenské vianočné omše so slovenskými, výsostne ľudovými pastorelami a koledami aj latinská antifóna Tota pulchra (Celá krásna). V druhom – Prosae pastorales (Pastierske spevy) – sa zasa nachádza dvadsaťpäť vianočných, novoročných a trojkráľových kolied a pastorel. Medzi nimi nájdeme i známu koledu Do hory, do lesa, valasi.

Najznámejším Paschovým dielom je Vianočná omša F- dur z uvedeného zborníka Harmonia pastoralis. Je to jedinečné dielo slovenského baroka. Je nahratá na gramofónovej platni. Prvý raz ju vydal Supraphon v Prahe pred Vianocami r. 1969. Opätovne ju tam vydali v r. 1970. Tretí raz platňa vyšla v edícii slovenského vydavateľstva gramoplatní Opus v Bratislave v r. 1973. Má nový obal so slovenským a anglickým textom. Očividne bola vydaná pre cudzinu, kde bol o platňu veľký záujem. Hudobní historici konštatujú, že Paschova Vianočná omša pre svoje čaro, neopakovateľnú originalitu a zemitú silu nemá obdoby ani v jednej zo známych vianočných omší (dr. Terrayová). Hudobná kritika hneď v r. 1969 sa vyjadrovala, že ide o klenot hudobnej minulosti, o dielo nevšednej krásy, ktoré sa určite v krátkom čase stane prinajmenšom európskou senzáciou, doslova hudobným bestselerom (Vajda). Jej opätovné vydanie to dosvedčuje. V Paschovej Vianočnej omši treba obdivovať nielen hudobnú skladbu, ale najmä slovenské vložky, vsunuté medzi latinské (skrátené) omšové texty. Odrážajú sa v nej prvky slovenskej ľudovej hudby a pastierskych spevov, ako ich Pascha odpočúval medzi vidieckym a pastierkym ľudom. K Omši na platni sú pridané aj štyri rázovité koledy. Zapísaná je ako organový particel. Prepracované sú tu aj koncertantné organové medzihry, sólové duetá i vokálny trojhlas, ktoré sa striedajú so zborovými unisonovými časťami. Sú v nej aj vstupy iných nástrojov – klarín, fláut a pastierskych trúb. Táto skladba sa zachovala celá a ešte aj dnes ju interpretujú.

Okrem toho sa zachovali jeho tri pašionály — prešovský (1770), pruštiansky a žilinský (oba 1771). V nich sú slovenské responzoriálne chorálne pašie so štvorhlasnými spevmi. Tieto rukopisy autor sám bohato ilustroval. Textovú časť tvoria jednoduché rozjímania. Je to výsostne baroková poézia. Ľudový barok sa v koledách a v pastorelách spája s prvkami ľudového hudobného prejavu a pastierskych spevov, ktoré autor poznal z vlastnej skúsenosti. Ľudové prvky uplatňoval v melodickej, rytmickej i v harmonickej štruktúre i vo faktúre organového sprievodu. Sóla a duetá však majú korene v barokovej, takmer bachovskej hudbe. Možno v nich nájsť prvky staršej i ranoklasicistickej hudby. Na gramofónových platniach vyšli aj jeho koledy (Praha, Bratislava 1969, Bratislava 1986).

Vyskytli sa aj neopodstatnené dohady, že Pascha nebol autorom spomínaných diel. Išlo vraj iba o jeho prepisy skladieb, ktorých autorom bol iný františkánsky organista, hudobný skladateľ a kopista – Jozef Juraj Zrunek (1736-1789). Paschove hudobné zborníky svojho času vyhľadával v kláštorných knižniciach a aj o nich písal C. Lepáček.

BIBLIOGRAFIA

Harmónia Pastoralis — Prosae pastorales. Notovaný latinsko-slovenský rukopis o dvoch častiach, vyhotovený okolo roku 1770 v Žiline, fóliový formát; Prešovský pašionál. Notovaný slovenský rukopis z roku 1770, fóliový formát; Prušiansky pašionál. Notovaný slovenský rukopis z roku 1771, fóliový formát; Žilinský pašionál. Notovaný slovenský rukopis z roku 1771 v Žiline. — Uvedené hudobniny, okrem Prušianskehó pašionáiu sú v Literárnom archíve Matice slovenskej v Martine. Prušiansky je v Štátnom archíve v Bytči.

LITERATÚRA

D. Orel: Hudobní památky františkánske knihovny v Bratislave. Bratislava 1930, 26; C. Lepáček: Františkánske pašionále. Časopis katolíckeho duchovenstva 72, Praha 1931, 888; C. Lepáče k: Kancionále a pašionále františkána Edmunda Paseku. Kultúra 4, Trnava 1932, 268-274; C. Lepáček: Paschov Prešovský pašionál. Sbornik MS. literárna história 1941, 262-267; V. J. Gajdoš: Kedy Edmund Paseka písal Prešovský pašionál? Strojopis; V. J. Gajdoš: K slovenským textom vo Vianočnej omši. Matičné čítanie, 1970, č. 6; V. J. Gajdoš: Slovenské texty v Paschovej Vianočnej omši. Katolícke noviny, Vianoce 1973; J. Minárik: Piesne a verše pre múdrych i bláznov. Bratislava 1969, 99; I. Vajda: Klenot hudobnej minulosti. Matičné čítanie, 1969, č. 24; J. M. Terrayová, komentár na obale gramofónovej platne, 1969.; Korec, J. Ch.: Cirkev v dejinách Slovenska. Bratislava 1994. s.748; Pišút, M. a kol.: Dejiny slovenskej literatúry. Bratislava 1984, s.141.; LKKOS str. 1051 spracoval Ľubomír V. Prikryl.

Ukážky tvorby

Vianočná omša F-dur

Nekrológy tento mesiac

02.06.

Fr. Jukundián Ľudovít Fandel, OFM (1964)

Fr. Jukundián Ľudovít Fandel. Pochádzal zo Suchej nad Parnou. Zomrel v Ríme po dlhoročnej službe na Generálnej kúrii vo veku 69 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 44 rokov. Pochovaný je v Ríme.

Čítať viac

03.06.

P. Juraj Zrunek, OFM (1789)

P. Juraj Zrunek. Pochádzal z Klobouk na Morave. Bol výkonný organista a zostavovateľ hudobných zborníkov. Pripisuje sa mu aj Paschová "Vianočná omša". Zomrel v Nižnej Šebastovej vo veku 73 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 56 rokov, ako kňaz 49 rokov. Pochovaný je v Nižnej Šebastovej.

Čítať viac

Fr. Gregor František Kalina, OFM (1934)

Fr. Gregor František Kalina. Pochádzal z Borského Mikuláša. Zomrel v Nitre vo veku 67 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 50 rokov. Pochovaný je v Nitre.

Čítať viac

P. Matúš Vojtech Rehák, OFM (1968)

P. Matúš Vojtech Rehák. Pochádzal z Beckova. Zomrel v Lučenci vo veku 73 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 56 rokov, ako kňaz 49 rokov. Pochovaný je v Beckove.

Čítať viac

P. Vendelín Andrej Hornický, OFM (1986)

P. Vendelín Andrej Hornický. Pochádzal z Hornej Vsi. Pôsobil aj v kláštore v Okoličnom. Okoličňania ho poznali pod jeho pôvodným priezviskom Weiss. Zomrel v Pezinku vo veku 88 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 70 rokov, ako kňaz 64 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac

04.06.

P. Hugolín Martin Gavlovič, OFM (1787)

P. Hugolín Martin Gavlovič. Pochádzal z Czarného Dunajca. Bol neúnavný literát predbernolákovského obdobia, autor známej knihy: "Valaská škola mravov - stodola" a mnohých iných pôvodných i preložených asketických a kazateľských diel. Zomrel v Horovciach vo veku 75 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 54 rokov. Pochovaný je v krypte kláštora v Pruskom.

Čítať viac

05.06.

P. Vincent Rudolf Mrva, OFM (1960)

Do Rehole menších bratov – k františkánom – vstúpil 27. augusta 1917, prvé rehoľné sľuby zložil 27. augusta 1918 a […]

Čítať viac

P. Emil Alojz Masár, OFM (1975)

P. Emil Alojz Masár. Pochádzal z Korytného. Zomrel vo Veľkej Lehote vo veku 55 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 38 rokov, ako kňaz 30 rokov. Pochovaný je vo Veľkej Lehote.

Čítať viac

07.06.

P. Urban Ladislav Vavro, OFM (1946)

P. Urban Ladislav Vavro. Pochádzal z Prievidze. Pôsobil aj v kláštore v Okoličnom. Zomrel v Trstenej vo veku 85 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 67 rokov, ako kňaz 62 rokov. Pochovaný je v Trstenej.

Čítať viac

08.06.

P. Amand František Macko, OFM (2015)

P. Amand František Macko, OFM. Pochádzal z Ľubotíc. Zomrel v Prešove vo veku 89 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 73 rokov, ako kňaz 65. Pochovaný je v rodných Ľuboticiach.

Čítať viac

11.06.

Fr. Albín Peter Polakovič, SFR (1937)

Fr. Albín Polakovič. Pochádzal z Bolerázu. Bol terciár. Utopil sa vo Váhu. Jeho telo našli po mesiaci v Mnešiciach. Pochovaný je v Bolerázi.

Čítať viac

12.06.

Fr. Romulus Jozef Šimončík, OFM (1987)

Fr. Romulus Jozef Šimončík. Pochádzal z Dolného Dubového. Zomrel v Rubani vo veku 81 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 51 rokov. Pochovaný je v Rúbani.

Čítať viac

13.06.

P. Anián Anton Dobšovič, OFM (1861)

P. Anián Anton Dobšovič. Pochádzal z Dolných Orešian. Bol profesor teológie, kazateľ, slovenský národný buditeľ, propagátor štúrovskej literatúry i sociálne angažovaný pracovník. Zomrel v Bratislave vo veku 52 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 31 rokov, ako kňaz 28 rokov.

Čítať viac

14.06.

Fr. Otto Mikuláš Rajčák, OFM (1972)

Fr. Otto Mikuláš Rajčák. Pochádzal z Trnovca. Zomrel v Žiline vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 53 rokov.

Čítať viac

P. Hadrián Michal Grejtovský, OFM (1984)

P. Hadrián Michal Grejtovský. Pochádzal z Michaľan. Zomrel v Žiline vo veku 72 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 53 rokov, ako kňaz 45 rokov. Pochovaný je v Žiline.

Čítať viac

15.06.

P. Herman Kamiš, OFM (1847)

P. Herman Kamiš. Bližšie údaje o mieste jeho narodenia nie sú známe. Zomrel voveku 63 rokov v kláštore v Žiline. Bol slovenským kazateľom.

Čítať viac

19.06.

P. Adam Prvý, OFM (1818)

P. Adam Prvý. Pochádzal z Chtelnice. Zomel v Tardos (Maďarsko) vo veku 71 rokov. Bol bernolákovský kazateľ.

Čítať viac

22.06.

Fr. Honor František Hanus, OFM (1977)

Pochádzal z Križovian. Zomrel v Jeruzaleme v službách Svätozemskej kustódie vo veku 69 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 50 rokov.

Čítať viac

24.06.

P. Dionýz Jakub Brízek, OFM (1849)

P. Dionýz Jakub Brízek. Pochádzal zo Šaštína. Zomrel vo veku 63 rokov v Komjaticiach. Bol kazateľom a náboženským spisovateľom.

Čítať viac

25.06.

Fr. Teodul Martin Zelenič, SFR (1820)

Fr. Teodul Martin Zelenič. Pochádzal zo Senca. Bol terciár od r. 1767. Bol kuchárom v kláštore sv. Kataríny pri Dechticiach. Má podiel na polemickom spise "Antifándly" z r. 1789. Zomrel v Trnave vo veku 74 rokov.

Čítať viac

27.06.

P. Protáz Matej Koleják, OFM (1987)

P. Protáz Matej Koleják. Pochádzal z Liesku. Zomrel v Nižnej na Orave vo veku 69 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 50 rokov, ako kňaz 41 rokov. Pochovaný je v Nižnej na Orave.

Čítať viac

P. Teodorik Jozef Zúbek, OFM (1988)

P. Teodorik Jozef Zúbek. Pochádzal z Malaciek. Bol doktorom teológie,profesorom, literárne činný. Po r. 1950 sa dostal do USA, kde bohato účinkoval v Komisariáte. Kustódom (komisárom) bol v rokoch 1964 - 1970. Zomrel v Pittsburghu vo veku 74 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 59 rokov, ako kňaz 50 rokov. Pochovaný je vo Valparaise.

Čítať viac

28.06.

P. Ján Nepomuk Zimmermann, OFM (1878)

P. Ján Nepomuk Zimmermann. Pochádzal z Trnavy. Zomrel 62 ročný v Bratislave. Bol učiteľom a filologom. Napísal dve učebnice nemčiny.

Čítať viac

29.06.

Fr. Viktor František Urminský, OFM (1974)

Fr. Viktor František Urminský. Pochádzal z Veľkých Ripňan. Zomrel vo Svätej Zemi vo veku 68 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 47 rokov.

Čítať viac

30.06.

Fr. Šimon Ján Gandi, OFM (1937)

Fr. Šimon Ján Gandi. Pochádzal z Tvrdošína. Určitú dobu pôsobil v USA. Zomrel v Bratislave vo veku 55 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 30 rokov. Pochovaný je v Bratislave.

Čítať viac