P. Metod Jozef Gazdík, OFM

Narodil sa v Rajci v r. 1802 z počestných a nábožných rodičov. Základné školy vychodil v rodisku. Šesť tried gymnázia navštevoval v Nitre (1816-1822). Počas tamojších štúdií bol v katedrálnom kostole sopranistom, za čo ho kapitula zaopatrovala stravou a odevom. V Nitre poznal aj účinkovanie františkánov, preto zatúžil vstúpiť do ich rehole. Stalo sa tak 02.10.1823 v kláštore v Malackách. Tu dostal rehoľné meno Metod. Dva ročníky filozofie odbavil v kláštore Frauenkirchen (Burgenland) a v Ostrihome (1824-26), teológiu v kláštoroch vo Frauenkirchen, v Trnave a v Bratislave (1826-1830). Za kňaza bol vysvätený ešte počas štúdií 15.10.1828. Pastoračnú činnosť začal ako pomocník farára v Szobe (1830) a v slovenskej obci Čív v Pilišských vrchoch (1831) v Maďarsku.

Počítalo sa s ním ako s profesorom na františkánskom učilišti. Preto študoval na univerzite v Pešti. Tam aj r. 1832 urobil examen rigorosum z teoretickej a praktickej filozofie. Mal pokračovať skúškami z pragmatického a všeobecného dejepisu. K tomu však nedošlo, lebo rehoľné predstavenstvo ho v r. 1834 určilo za duchovného správcu dalmátskych, bosnianskych i albánskych katolíkov v Carihrade. Dva roky čakal na povolenie štátnych úradov vycestovať do cudziny. S rodičmi sa rozlúčil 25.11.1835. V decembri 1835 sa odobral z Bratislavy a cez Rijeku a Terst sa 22.02.1836 loďou doplavil do Carihradu.

V Carihrade si musel navykať na podnebie a iný spôsob života. Po prekonaní prvých ťažkostí sa pustil do štúdia cudzích jazykov. Naučil sa ich sedem. Vyžadovalo to jeho povolanie. Jeho práca spočívala v starosti o duchovné potreby katolíkov najrozličnejších národností, zdržujúcich sa v Carihrade ako robotníci, námorníci, obchodníci a úradníci atd. Vystupoval aj ako náboženský aktivista, ktorý mal priviesť Turkov a iných ku katolicizmu, ale netrpel náboženskou predpojatosťou. Jeho názory na islam boli tolerantné a uznanlivé. Upozornil na pozitívne stránky tureckého národného charakteru. Svojou ušľachtilou povahou, inteligenciou a rečníckym talentom si v Carihrade vydobyl veľkú popularitu.

Cestou naspäť do vlasti navštívil Svätú zem a Rím. Domov sa vrátil r. 1847. Za úspešnú misionársku činnosť dosiahol od najvyšších cirkevných a rehoľných predstavených osobitnú pochvalu. Za zmienku stojí skutočnosť, že v Ríme si vymohol čiastku relikvie sv. Cyrila. Doniesol ju domov a venoval ju kostolu v Rajci.

Po návrate sa Metod Gazdík krátko zdržoval v kláštore v Trnave. V rokoch 1849-1852 bol v Malackách gvardiánom a magistrom bratov laikov. Popri tom mal na starosti aj farnosti v Osuskom a v Brezovej. V Malackách založil spolok Sedembolestnej Panny Márie, ktorej oltár tam už predtým stál v bočnej kaplnke kostola. Páter Metod uvedenú fakultu dostal v Ríme 04.05.1847. No bolo ju treba odobriť diecéznou cirkevnou vrchnosťou v Trnave a na nunciatúre vo Viedni. Všetko definitívne schválil aj františkánsky provinciál v Bratislave 04.10.1850. Týmto bol spolok Sedembolestnej v Malackách právne ustanovený. Nato celú kaplnku a sochu obnovili a z Plaveckého Štvrtku zakúpili menší organ za 100 zlatých. Spolok dostal u nás celonárodný charakter. V tých časoch Gazdík vymohol z Ríma aj trvalé platné odpustky na pobožnosť Svätých schodov v Malackách. Predtým sa odpustky udeľovali na obmedzený čas. Tieto udalosti Gazdík sám opísal v kronike malackého kláštora.

V r. 1852 odišiel do kláštora v Nitre. Opäť bol v r. 1854 poverený duchovnou správou v Rybníku a v r. 1861-63 bol kaplánom v Slovenskom Mederi (Palárikovo). Potom až do smrti býval v Nitre. Obetavo a horlivo pracoval medzi ľuďmi, ktorých postihla cholerová epidémia; nazývali ho anjelom. Umrel 70 ročný na vodnatieľku. Pochovaný je v krypte nitrianskeho kláštora.

V nitrianskom kláštore sa opatrovala olejomaľba s portrétom Metoda Gazdíka. Obraz maľoval v Carihrade r. 1842 Gazdíkov priateľ Konštantín Fusti, známy rímsky maliar. V knižnici tamojšieho kláštora zasa boli knihy s Gazdíkovým exlibrisom. Boli medzi nimi taliansko – grécka gramatika, taliansko – grécky slovník, úvod do slovanského jazyka (nemecky), historický slovník (taliansky), šesť zväzkov dejín otomanského impéria (taliansky), kresťanská filozofia (grécky), štyri zväzky cirkevného práva (latinsky), nedeľné kázne (česky) a iné.

Metod Gazdík hneď po návrate domov začal na naliehanie priateľov spisovať svoje skúsenosti. Mienil ich uverejniť buď v niektorom časopise, alebo samostatne. No nestále politické nepokoje a funkcie v kláštore mu odobrali chuť do spisovania zážitkov. Äž na radu spolubrata v nitrianskom kláštore, profesora Kiliána Komňanského, súhlasil s ich uverejnením v časopise Cyrill a Method (1854 a 1855). Porozumenie našiel v redaktorovi Jurajovi Slotoví, ktorý bol taktiež rodák z Rajca. Gazdíkova práca vychádzala vo viacerých pokračovaniach pod názvom: “Život a cesty O. Methoda Gazdíka”. “V dvoch úvodných statiach je autobiografia. V opise svojich poznatkov a skúseností z misijnej činnosti Gazdík prejavil silnú popularizačnú snahu. Jednoducho, ale zaujímavo líčil podobu mesta Carihradu, povahu jeho obyvateľstva a svoje celkové dojmy. Nehľadá pôsobivých výrazových prostriedkov. Všade je celkom triezvy. Ide mu o vec a tá je sama nanajvýš pôsobivá” (Zúbek). “Nešlo mu o vytvorenie literárneho diela, ale o to, aby “veci nevšedné . . . spolunárodovcum našim milú a užitečnú vec k čítaní poskytly” (C. a M. III, 1854, č. 9).

Význam Metoda Gazdíka spočíva jednak v tom, že sa uplatnil v cudzom svete a zvuk slovenského mena zaniesol do Carihradu a do Ríma, jednak v obohatení slovenskej literatúry cestopisnými skúsenosťami. Keď Zlatko Klátik (Vývin slovenského cestopisu) v bibliografii registruje Gazdíkov Život a cesty, nazdáva sa, že Gazdík “nezdôrazňuje a nespomína svoje národné alebo slovanské presvedčenie” (173). Táto výčitka je neodôvodnená. V opise misionárskej činnosti sa to nežiadalo. No jeho slovenské národovectvo dobre vyniká v liste Jurajovi Slotovi, redaktorovi Cyrilla a Methoda. Keby sám nebol býval dobrým slovenským vlastencom, nebol by mohol svojho spolubrata Komňanského charakterizovať ako “muž národu svému vrúcne oddaný a literatúry národné pestitel znamenitý” (C. a M. III, 1854, č. 9). Ani tým nemožno negovať jeho slovenskosť, že roku 1852 bol za český pravopis pre časopis Cyrill a Method. Za český pravopis boli aj takí Slováci ako Slota, Kozáček, Mallý, Plošic. Dôkazom Gazdíkovho slovenského i slovanského zmýšľania bola skutočnosť, že z Ríma získal a domov priniesol relikvie sv. Cyrila. Gazdík povedome nosil meno Metod, meno to brata toho sv. Cyrila, ktorý bol uctievaný všetkými Slovákmi a Slovanmi.

BIBLIOGRAFIA

Listy z Rybníka. (Cyrill a Method III, 1854, č. 9); Život a cesty O. Methoda Gazdíka rádu sv. Františka, provincie uherské Sväté Márie naznačené verozvesta. (Cyrill a Method, 1854, č. 13, 14, 15, 17, 18, 20, 21, 23, 25, 26, 28, 30, 32, 33, 39, 41, 44, 46; pokračovanie v nasledujúcom ročníku Cyrill a Method IV, 1855, č. 4, 7,12,16, 20, 25, 36, 38, 45, Tieto čísla preto bolo treba uviesť, lebo Rizner má nespoľahlivé údaje).

LITERATÚRA

Ľ. V. Rizner: Bibliografia II, 13; S. Farkas: Scriptores, 149; T. Zúbek: P. Metod Gazdík, slovenský františkán, misionár v Carihrade. In: Františkánsky obzor I, Bratislava 1935, s. 38-51; C. Lepáček: Najstarší slovenský misionár. Ročenka misijného spolku na Slovensku, Nitra 1939, 104; S. Drozd: K počiatkom diela Detinstva Ježišovho na Slovensku, Nitra 1943, sparsim; literárne listy 13, 1963, č. 3, s. 14; Z. Klátik: Vývin slovenského cestopisu, Bratislava 1968, s. 172-174, 440; Lit.: Gajdoš, J. V.: Františkáni v slovenskej literatúre. Cleveland. Ohio, 1979, s.76-79; Klálik; LKKOS str. 392 spracoval Ľubomír V. Prikryl.

Nekrológy tento mesiac

02.06.

Fr. Jukundián Ľudovít Fandel, OFM (1964)

Fr. Jukundián Ľudovít Fandel. Pochádzal zo Suchej nad Parnou. Zomrel v Ríme po dlhoročnej službe na Generálnej kúrii vo veku 69 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 44 rokov. Pochovaný je v Ríme.

Čítať viac

03.06.

P. Juraj Zrunek, OFM (1789)

P. Juraj Zrunek. Pochádzal z Klobouk na Morave. Bol výkonný organista a zostavovateľ hudobných zborníkov. Pripisuje sa mu aj Paschová "Vianočná omša". Zomrel v Nižnej Šebastovej vo veku 73 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 56 rokov, ako kňaz 49 rokov. Pochovaný je v Nižnej Šebastovej.

Čítať viac

Fr. Gregor František Kalina, OFM (1934)

Fr. Gregor František Kalina. Pochádzal z Borského Mikuláša. Zomrel v Nitre vo veku 67 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 50 rokov. Pochovaný je v Nitre.

Čítať viac

P. Matúš Vojtech Rehák, OFM (1968)

P. Matúš Vojtech Rehák. Pochádzal z Beckova. Zomrel v Lučenci vo veku 73 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 56 rokov, ako kňaz 49 rokov. Pochovaný je v Beckove.

Čítať viac

P. Vendelín Andrej Hornický, OFM (1986)

P. Vendelín Andrej Hornický. Pochádzal z Hornej Vsi. Pôsobil aj v kláštore v Okoličnom. Okoličňania ho poznali pod jeho pôvodným priezviskom Weiss. Zomrel v Pezinku vo veku 88 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 70 rokov, ako kňaz 64 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac

04.06.

P. Hugolín Martin Gavlovič, OFM (1787)

P. Hugolín Martin Gavlovič. Pochádzal z Czarného Dunajca. Bol neúnavný literát predbernolákovského obdobia, autor známej knihy: "Valaská škola mravov - stodola" a mnohých iných pôvodných i preložených asketických a kazateľských diel. Zomrel v Horovciach vo veku 75 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 54 rokov. Pochovaný je v krypte kláštora v Pruskom.

Čítať viac

05.06.

P. Vincent Rudolf Mrva, OFM (1960)

Do Rehole menších bratov – k františkánom – vstúpil 27. augusta 1917, prvé rehoľné sľuby zložil 27. augusta 1918 a […]

Čítať viac

P. Emil Alojz Masár, OFM (1975)

P. Emil Alojz Masár. Pochádzal z Korytného. Zomrel vo Veľkej Lehote vo veku 55 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 38 rokov, ako kňaz 30 rokov. Pochovaný je vo Veľkej Lehote.

Čítať viac

07.06.

P. Urban Ladislav Vavro, OFM (1946)

P. Urban Ladislav Vavro. Pochádzal z Prievidze. Pôsobil aj v kláštore v Okoličnom. Zomrel v Trstenej vo veku 85 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 67 rokov, ako kňaz 62 rokov. Pochovaný je v Trstenej.

Čítať viac

08.06.

P. Amand František Macko, OFM (2015)

P. Amand František Macko, OFM. Pochádzal z Ľubotíc. Zomrel v Prešove vo veku 89 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 73 rokov, ako kňaz 65. Pochovaný je v rodných Ľuboticiach.

Čítať viac

11.06.

Fr. Albín Peter Polakovič, SFR (1937)

Fr. Albín Polakovič. Pochádzal z Bolerázu. Bol terciár. Utopil sa vo Váhu. Jeho telo našli po mesiaci v Mnešiciach. Pochovaný je v Bolerázi.

Čítať viac

12.06.

Fr. Romulus Jozef Šimončík, OFM (1987)

Fr. Romulus Jozef Šimončík. Pochádzal z Dolného Dubového. Zomrel v Rubani vo veku 81 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 51 rokov. Pochovaný je v Rúbani.

Čítať viac

13.06.

P. Anián Anton Dobšovič, OFM (1861)

P. Anián Anton Dobšovič. Pochádzal z Dolných Orešian. Bol profesor teológie, kazateľ, slovenský národný buditeľ, propagátor štúrovskej literatúry i sociálne angažovaný pracovník. Zomrel v Bratislave vo veku 52 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 31 rokov, ako kňaz 28 rokov.

Čítať viac

14.06.

Fr. Otto Mikuláš Rajčák, OFM (1972)

Fr. Otto Mikuláš Rajčák. Pochádzal z Trnovca. Zomrel v Žiline vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 53 rokov.

Čítať viac

P. Hadrián Michal Grejtovský, OFM (1984)

P. Hadrián Michal Grejtovský. Pochádzal z Michaľan. Zomrel v Žiline vo veku 72 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 53 rokov, ako kňaz 45 rokov. Pochovaný je v Žiline.

Čítať viac

15.06.

P. Herman Kamiš, OFM (1847)

P. Herman Kamiš. Bližšie údaje o mieste jeho narodenia nie sú známe. Zomrel voveku 63 rokov v kláštore v Žiline. Bol slovenským kazateľom.

Čítať viac

19.06.

P. Adam Prvý, OFM (1818)

P. Adam Prvý. Pochádzal z Chtelnice. Zomel v Tardos (Maďarsko) vo veku 71 rokov. Bol bernolákovský kazateľ.

Čítať viac

22.06.

Fr. Honor František Hanus, OFM (1977)

Pochádzal z Križovian. Zomrel v Jeruzaleme v službách Svätozemskej kustódie vo veku 69 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 50 rokov.

Čítať viac

24.06.

P. Dionýz Jakub Brízek, OFM (1849)

P. Dionýz Jakub Brízek. Pochádzal zo Šaštína. Zomrel vo veku 63 rokov v Komjaticiach. Bol kazateľom a náboženským spisovateľom.

Čítať viac

25.06.

Fr. Teodul Martin Zelenič, SFR (1820)

Fr. Teodul Martin Zelenič. Pochádzal zo Senca. Bol terciár od r. 1767. Bol kuchárom v kláštore sv. Kataríny pri Dechticiach. Má podiel na polemickom spise "Antifándly" z r. 1789. Zomrel v Trnave vo veku 74 rokov.

Čítať viac

27.06.

P. Protáz Matej Koleják, OFM (1987)

P. Protáz Matej Koleják. Pochádzal z Liesku. Zomrel v Nižnej na Orave vo veku 69 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 50 rokov, ako kňaz 41 rokov. Pochovaný je v Nižnej na Orave.

Čítať viac

P. Teodorik Jozef Zúbek, OFM (1988)

P. Teodorik Jozef Zúbek. Pochádzal z Malaciek. Bol doktorom teológie,profesorom, literárne činný. Po r. 1950 sa dostal do USA, kde bohato účinkoval v Komisariáte. Kustódom (komisárom) bol v rokoch 1964 - 1970. Zomrel v Pittsburghu vo veku 74 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 59 rokov, ako kňaz 50 rokov. Pochovaný je vo Valparaise.

Čítať viac

28.06.

P. Ján Nepomuk Zimmermann, OFM (1878)

P. Ján Nepomuk Zimmermann. Pochádzal z Trnavy. Zomrel 62 ročný v Bratislave. Bol učiteľom a filologom. Napísal dve učebnice nemčiny.

Čítať viac

29.06.

Fr. Viktor František Urminský, OFM (1974)

Fr. Viktor František Urminský. Pochádzal z Veľkých Ripňan. Zomrel vo Svätej Zemi vo veku 68 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 47 rokov.

Čítať viac

30.06.

Fr. Šimon Ján Gandi, OFM (1937)

Fr. Šimon Ján Gandi. Pochádzal z Tvrdošína. Určitú dobu pôsobil v USA. Zomrel v Bratislave vo veku 55 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 30 rokov. Pochovaný je v Bratislave.

Čítať viac