P. Agáp Augustín Malkušák

ZABUDNUTÁ TRAGÉDIA V NIŽNEJ ŠEBASTOVEJ – KEĎ ODMIETLI OSLAVOVAŤ MAJSTRA HUSA

„Naopak, vo svojej povýšenosti udreli aj na najcitlivejšiu strunu, na náboženské presvedčenie. Možno povedať aj tak, že sa zrazili husitská tradícia Čechov na jednej strane a odlišná náboženská tradícia Slovákov na strane druhej. (…) A padla kosa na kameň.” (Juraj Kuniak: Pán Černovský, Agens 1991, s. 51).

Pamätníkov za 66 rokov ubudlo, podrobnosti sa strácajú v zabudnutí. Jednako pretrváva spomienka: na to, ako františkáni z kláštora v Nižnej Šebastovej odmietli oslavovať sviatok Jana Husa, ako po jedného prišli četníci a dedina sa postavila na jeho obranu, ako v zrážke prišiel o život mladý človek. Obrázkový týždenník Slovenský svet, ktorý v tom čase vydával v Prešove Emo Bohúň, uverejnil aj snímku z pohrebu: vedľa nebohého, vystretého na márach pod soškou Panny Márie, stojí v svadobnom jeho dievča. Fotografia vyšla anonymne — môj starý otec, jej autor, sa bál represií. Lebo i toto si ešte ľudia pamätajú: zatýkanie, ktoré nasledovalo, ako utekali cez potok pred četníkmi, ako tí snorili po domoch a bez milosti vyobšívali každého, kto si včas neosušil nohy alebo nevymenil mokré šaty. Aj postele prekutali . . .

Do Nižnej Šebastovej prišli františkáni v roku 1636 a ostali tu až do násilného likvidovania kláštorov pred 40 rokmi. (Na jeseň 1944 sa medzi nimi zdržiaval začas aj mních básnik Rudolf Dilong)

Najvýdatnejším zdrojom pri pátraní po tom, čo sa tu na začiatku leta 1925 stalo, je vtedajši košický denník Slovensky východ. Najvýdatnejším no nie najspoľahlivejším. Pre svoje jednoznačne čechoslovakisticke pozície referoval o udalosti, ktorá nás zaujíma, prinajmenšom mätúco.

Na začiatku bolo udanie. Podal ho u četníkov istý Prokop Šteglík, zamestnaný v kláštore, z pomsty, že ho mali prepustiť, a to na P. Agapa Malkuššáka, všeobecne obľúbeného: ten vraj odmietol slúžiť omšu za „kacíra a odpadlíka”. Napriek nadchádzajúcemu Husovmu sviatku (6. júla) nemal ním byť azda Majster Hus, ale (aspoň podľa novín) — bohvieprečo — prezident T. G. Masaryk… Ked potom v piatok 3. júla 1925 prišiel četnícky nadporučík K. Dvoŕák spísať zápisnicu („pre urážku prezidenta republiky a vlády”), roznieslo sa po dedine, že pátra idú zatknúť. Vzápätí sa pred kláštorom zhromaždil zástup s palicami a motykami („možno aj s kosami’). Z udavačstva upodozrievali pôvodne hostinského Čirča. Zrejme neprávom — četníci ho totiž zobrali so sebou len ako civilného svedka, kedže richtára nenašli doma. Hostinský musel zutekať pred všeobecným hnevom, podľa novín mu dav div nezdemoloval chalupu.

Medzičasom však vyšlo najavo meno pravého udavača, a tak sa rozhorčenie obrátilo proti nemu. Skôr, ako sa četníci dostali skratkou cez záhrady k vchodu do kláštora, dedinčania už vnikli dovnútra a vyviedli Šteglíka na dvor. Nadporučík Dvoŕák vyzval pátra Malkuššáka, aby uplatnil svoj vplyv a dav utíšil. No ten údajne spôsobil pravý opak. Padli prvé kamene. Napokon sa četníkom podarilo Šteglíka odviesť za jasotu davu, ktorý sa nazdával, že ho zatkli. Jednako strážili Šebastovčania kláštor celú noc práve tak, ako aj v nasledujúcich dňoch. K domácim sa pridali tiež obyvatelia okolitých obcí — z Vyšnej Sebastovej, Fintíc, Ľubotíc a z Podhradíka.

V nedeľu vládol v dedine pokoj. Iba Čirčovej žene zabránili ľudia zúčastniť sa na bohoslužbách a četníci si do Prešova povolali posilu, totiž ďalších tridsiatich. Večer sa roznieslo, že do kláštora vnikli „špióni” a hneď sa aj vyzváňalo na poplach. Ale keď ľudia neobjavili nič podozrivé, upokojili sa.

Cirčova žena požiadala v pondelok dopoludnia 6. júla 1925 prešovských četníkov o ochranu. Jej muž sa zatiaľ ukrýval u švagra v susednej dedine. Ľudia ho však našli aj tam, a tak musel ujsť cez okno do lesa. Zdemolovali mu teda aspoň krčmu.

Keďže dedinčania četníkom dovtedy zabránili vypočúvať obyvateľov kláštora, tí prišli okolo desiatej večer znovu s posilou pod vedením nadporučíka Dvoŕáka. Ale pred kláštorom narazili na zástup sedemsto až osemsto ľudí. Ten sa na výzvu podrichtára nielenže nerozišiel, ale na ďalšiu výzvu veliteľa zareagoval vraj spŕškou kameňov. Pritom ťažko poranili jedného vrchného strážmajstra. Potom sa začalo strieľať najprv do vzduchu, čim sa však rozhorčenie davu ešte viac vystupňovalo. Nasledovala streľba do ľudí, dvanásť až štrnast ráz. Jeden zásah bol smrteľný — dvadsaťtriročného mládenca Huľu z Jarovníc, ktorý slúžil u hostinského Fecka zasiahli štyri razy do nôh a raz do pŕs.

Slovenský východ z 8. júla 1925 nápadne zdôrazňuje poranenia na strane četníkov. Vrchného strážmajstra Berana zasiahli do tváre („ťažko, nie však nebezpečne”), ľahšie okresného četníckeho veliteľa z Prešova K. Dvoŕáka strážmajstrov Šánderu, Ptáčka, Cveina a Krejčiŕíka. Zo sedliakov utrpeli poranenia Jozef Tuhrinský a podrichtár Viktor Lenárt z Nižnej Šebastovej. Hôger a Markuš z Fintíc. Noviny však pripúštali, že zranených bolo viac. Lenže sa báli četníkov, takže sa skrývali doma a po okolí. Zástup sa po streľbe rozutekal. Hneď zavčas ráno nasledujúceho dňa, 7. júla prišiel na miesto „vzbury” četnícky štábny kapitán Lednik s lekárom a s komisiou v sprievode vyše tridsiatich žandárov. Dedinu našli takmer vyľudnenú, nikde nebolo vidno muža. Jednako do jedenástej hodiny zatkli dvadsiatich piatich, medzi nimi pátra Agapa, v ktorom videli hlavného pôvodcu, aj udavača šteglíka, richtára Jána Boľanovského, ktorý údajne podnecoval na odpor, i jeho syna, bohoslovca.

Vtedajší košický denník Slovenský východ sa tragickú smrť zo 6. júla 1925 pokúsil aspoň bagatelizovať — dvadsaťriročný mládenec Húla z Jarovníc, ktorý slúžil u hostinského si smrť zavinil sám: zasiahli ho, keď sa práve chystá! vdľami prebodnúť ťažko raneného vrchného strážmajstra Berana.

Napriek očividnému úsiliu úradov i lojálnej tlače nevidieť v udalosti viac než miestnu záležitosť dostala sa na pretras i do parlamentu. Postaral sa o to poslanec za Hlinkovú slovenskú ľudovú stranu Štefan Onderčo, rímskokatolícky farár z Ražnian. Žiadal vyslať do Nižnej Šebastovej parlamentnú vyšetrovaciu komisiu. podľa Slovenského východu z 10. júla 1925 „s tendenciou obviniť četníkov.” Nečakanú podporu našiel u socialistického poslanca Tausika. ktorý vyzval poslancov, „aby sa neodvažovali schvaľovať vraždenie ľudu.” i

Ďalšie stopy sa v nasledujúcich dňoch, týždňoch, mesiacoch prinajmenšom v Slovenskom vychode strácajú.” Z časového odstupu sa nám môže všeličo vidieť nepochopíte! ba nelogické: prečo sa mala slúžiť omša za prezidenta aj prečo sa zástup chcel silou – mocou vyvŕšiť na hostinskom, keď poznal pravého udavača? Ktovie. Viacej by hádam prezradili archívy. Nápadná je však snaha nedávať „vzburu” ani do najmenšej súvislosti s oslavami Jana Husa. Tie boli mimochodom v siedmom roku, nového štátu také veľkolepé, že podľa spomínaného prameňa donútili pápežského nuncia demonštratívne opustiť Prahu.

Spôsob, ako sa o tragickej udalosti v Nižnej Šebastovej referovalo, svedčí o necitlivosti a o ignorantstve voči odlišnym duchovným tradíciám slovenského národa. To nápadne pripomina praktiky kolonizátora. Šebastovská „vzbura,” aj keď k nej azda prišlo v dôsledku nedorozumenia a zhodou nešťastných okolnosti, svedčí prinajmenšom o pocite ohrozenia a o intuitívnej potreba i ochraňovať cirkev ako inštitúciu, stelesňujúcu národnú identitu. A tak celá udalosť, ktorá čoskoro začala zapadať prachom zabudnutia, takisto dokumentuje jednu z podôb prvorepublikovej demokracie, okolnosti, za akých sa na samom začiatku utváralo súžitie oboch našich národov. (Koniec.)

ĽUDOVÍT PETRAŠKO

Nekrológy tento mesiac

02.10.

P. Remig Štefan Školák (1963)

P. Remig Štefan Školák. Pochádzal z Námestova. Bol zaslúžilý člen provincie, mnohonásobný funkcionár. Zomrel v Bobrove vo veku 75 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 58 rokov, ako kňaz 52 rokov. Pochovaný je v Bobrove.

Čítať viac

04.10.

P. Marek František Morávek (1831)

P. Marek František Morávek. Pochádzal zo Šaštína. Bol slovenským kazateľom. Zomrel vo Valachoviciach na Morave vo veku 50 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 29 rokov.

Čítať viac

P. Gaudenc František Novický (1984)

P. Gaudenc František Novický. Pochádzal zo Šalgovika. Zomrel v Holumnici vo veku 75 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 59 rokov, ako kňaz 51 rokov. Pochovaný je v Poprade - Veľká.

Čítať viac

Fr. Efrém Ján Hoblík (2002)

Fr. Efrém Ján Hoblík. Pochádzal z Dolného Štefanova na Orave. Zomrel v kláštore v Trnave v 92 roku života. Ako rehoľník slúžil Bohu 71 rokov, ako diakon 13 rokov. Vynikal ako katechéta. Bol organistom v kostole sv. Jozefa v Trnave a vedúci spolku sv. Antona. Pochovaný je v Trnave na cintoríne na Kamennej ceste.

Čítať viac

P. František Bartolomej Uriga (2016)

P. František Bartolomej Uriga. Pochádzal z Vranova nad Topľou. I po rozdeleni zostal členom Českej provincie sv. Václava. Zomrel vo veku 59 rokov v Uherskom Hradišti na Morave. Ako reholník slúžil Bohu 33, rokov, ako kňaz 22. rokov.Pochovaný je na cintoríne v Starom Meste pri Uherskom Hradišti.

Čítať viac

06.10.

P. Cyriak Ján Piry (1880)

P. Cyriak Ján Piry. Narodil sa v Püspöki, Maďarsku. Študoval v Bratislave a pôsobil na viacerých miestach na Slovensku. Zomrel vo veku 70 rokov v Budapešti. Ako rehoľník slúžil Bohu 54 rokov, ako kňaz 47 rokov.

Čítať viac

07.10.

Fr. Kasián Viktor Potkanovič (1945)

Fr. Kasián Viktor Potkanovič. Pochádzal z Trstenej. Zomrel tam vo veku 54 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 37 rokov. Pochovaný je v Trstenej.

Čítať viac

Fr. Edmund Anton Martinák (1973)

Fr. Edmund Anton Martinák. Pochádzal z Rumanovej. Zomrel tam vo veku 68 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 40 rokov. Pochovaný je v Rumanovej.

Čítať viac

08.10.

Fr. Gaudencius Leopold Dettelbach (1818)

Fr. Gaudencius Leopold Dettelbach. Narodil sa v Mosonmagyaróvár, v Maďarsku. Bol vynikajúci organista a skladateľ. Pôsobil vo viacerých kláštoroch na Slovensku. Zomrel v Eisenstadte vo veku 79 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 61 rokov.

Čítať viac

Fr. Václav Ján Malinský (1838)

Fr. Václav Ján Malinský. Narodil sa v obci Hlinec v ČR. Bol organista a skladateľ. Zomrel v Trnave vo veku 58 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 34 rokov.

Čítať viac

P. Celestín Alojz Lepáček (1955)

P. Celestín Alojz Lepáček. Pochádzal z Trstenej. Bol doktor filozofie, profesor gymnázia, významný literárny kritik, aktuálny provinciálny minister od r. 1946. Zomrel v Trnave vo veku 50 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 35 rokov, ako kňaz 26 rokov. Pochovaný je v Trnave na cintoríne na Kamennej ceste. Malacké pohľady

Čítať viac

Fr. Boromej Demeter Veselovský (1975)

Fr. Boromej Demeter Veselovský. Pochádzal zo Zákopčia. Zomrel tam vo veku 67 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 48 rokov. Pochovaný je v Zákopčí.

Čítať viac

P. Florenc Štefan Hutár (1982)

P. Florenc Štefan Hutár. Pochádzal z Modranky. Zomrel v Beckove vo veku 67 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 52 rokov, ako kňaz 43 rokov. Pochovaný je v Beckove.

Čítať viac

11.10.

P. Aleš Vojtech Zlámal (2002)

P. Aleš Vojtech Zlámal. Pochádzal z Bařic (Kroměříž) na Morave. Patril do Českej provincie sv. Václava. Bol provinciálnym ministrom s charizmatickým optimizmom. Mal veľké zásluhy na oživení Slovenskej provincie počas totality. Zomrel v kláštore v Uhorskom Hradišti vo veku 78 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 59 rokov, ako kňaz 54 rokov. Pochovaný je v rádovom hrobe na Olšanskom cintoríne v Prahe. Parte

Čítať viac

12.10.

P. Chryzológ Ľudovít Klenecký (1977)

P. Chryzológ Ľudovít Klenecký. Pochádzal z Trnavy. Zomrel v Podunajských Biskupiciach vo veku 56 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 39 rokov, ako kňaz 31 rokov. Pochovaný je v Trnave na Novom cintoríne. Spomienky

Čítať viac

Fr. Humilis Ján Okál (1978)

Fr. Humilis Ján Okál. Pochádzal z Gombáša. Zomrel v Kremnici vo veku 79 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 54 rokov. Pochovaný je v Kremnici.

Čítať viac

13.10.

P. Serén Imrich Lukács (1966)

P. Serén Imrich Lukács. Pochádzal z Buzity. Zomrel v Lučenci vo veku 82 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 63 rokov, ako kňaz 58 rokov.

Čítať viac

15.10.

Fr. Romuald Pavol Lamoš (1956)

Fr. Romuald Pavol Lamoš. Pochádzal z Mojša. Zomrel v Báči vo veku 57 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 33 rokov. Pochovaný je v Báči.

Čítať viac

16.10.

P. Dezider Anton Dubay (1993)

P. Dezider Anton Dubay. Pochádzal zo Žikavy. Bol významný jazykovedec. Pre nepochopenie zo strany predstavených odišiel pravdepodobne v r. 1940 z rehole, ale srdcom zostal vždy františkánom a preto ho uvádzam v tomto nekrológiu. Zomrel v Sološnici vo veku 91 rokov.

Čítať viac

18.10.

P. Apolinár Leander Braničkovič (1956)

P. Apolinár Leander Braničkovič. Narodil sa v Mestečku, dnes Leopoldov. Od mladosti študoval i pôsobil v zahraničí. Nepatril do slovenskej provincie, ale bol Slovák. Bol významný pedagóg, spisovateľ, kazateľ. Zomrel vo veku 68 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 51 rokov, ako kňaz 45 rokov. Zomrel v Subotici, v Srbsku.

Čítať viac

20.10.

P. Dominik Michal Kešero, OFM (1931)

P. Dominik Michal Kešero, OFM. Pochádzal z Liptovskej Štiavnice. Bol významným národným buditeľom a spolkovým pracovníkom. Zomrel v Spišskom Podhradí v nemocnici Milosrdných bratov vo veku 76 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 57 rokov, ako kňaz 53 rokov. .

Čítať viac

P. Bohumír Ľudovít Radimský (1942)

P. Bohumír Ľudovít Radimský. Pochádzal zo Žiliny. Študoval teológiu na Antoniáne v Ríme. Zomrel v Kremnici na týfus vo veku 28 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 11 rokov, ako kňaz 2 roky. Pochovaný je v Kremnici.

Čítať viac

P. Roger Matúš Palinkás (1961)

P. Roger Matúš Palinkás. Pochádzal z Tešedíkova. Zomrel v Bratislave vo veku 79 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 62 rokov, ako kňaz 56 rokov. Pochovaný je v Bratislave na Martinskom cintoríne.

Čítať viac

21.10.

Fr. Zefyrín Viliam Boroš (1991)

Fr. Zefyrín Viliam Boroš. Pochádzal z Bíne nad Hronom. Zomrel v Trnave vo veku 76 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 55 rokov. Pochovaný je v Hlohovci.

Čítať viac

22.10.

P. Silvester Jozef Jankola (1975)

P. Silvester Jozef Jankola. Pochádzal z Trstenej. Bol dlhoročný misionár v Komisariáte USA. Zomrel vo Valparaiso vo veku 80 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 63 rokov, ako kňaz 56 rokov. Pochovaný je tamtiež.

Čítať viac

23.10.

Fr. Felix František Jurkovič (1961)

Fr. Felix František Jurkovič. Pochádzal z Veľkých Levár. Zomrel v Lučenci vo veku 61 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 46 rokov. Pochovaný je v Lučenci.

Čítať viac

24.10.

Fr. Bruno Štefan Bartal (1951)

Fr. Bruno Štefan Bartal. Pochádzal z Vašarútu. Zomrel vo veku 83 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 62 rokov.

Čítať viac

25.10.

Fr. Maximus Alexander Magáth (1936)

Fr. Maximus Alexander Magáth. Pochádzal z Nových Zámkov. Zomrel v Hlohovci vo veku 80 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 60 rokov. Pochovaný je v Hlohovci.

Čítať viac

26.10.

P. Anton Juraj Benčič (1808)

P. Anton Juraj Benčič. Pochádzal z Vištuka. Bol zakladajúci člen Slovenského učeného tovarišstva. Svojimi prekladmi z cudzích rečí pomohol k šíreniu bernolákovskej slovenčiny. Zomrel v Rožňave vo veku 63 rokov.

Čítať viac

P. Pantaleón Janotík (1860)

P. Pantaleón Janotík. Miesto a dátum narodenia je neznámy. Bol významný pedagóg a kazateľ. Zomrel v Beckove. Ako rehoľník slúžil bohu 35 rokov ako kňaz 28 rokov.

Čítať viac

P. Lukáš Ladislav Vrábeľ (2009)

P. Lukáš Ladislav Vrábeľ. Narodil sa v Nižnej Šebastovej. Po obnovení rehoľného života (r. 1989) pôsobil 20 rokov v Prešove. Bol obľúbeným spovedníkom. Stal sa laureátom Ceny mesta Prešov za rok 2000. Zomrel v Prešove vo veku 85 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 68 rokov, ako kňaz 60 rokov. Pochovaný je v Nižnej Šebastovej.

Čítať viac

27.10.

P. Rajmund Michal Foltín (1898)

P. Rajmund Michal Foltín. Pochádzal zo Skalice. Bol významný pedagóg a tvorca a zberateľ básni. Zomrel v Žiline vo veku 65 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 47 rokov, ako kňaz 41 rokov.

Čítať viac

28.10.

P. Anton Vančo (1801)

P. Anton Vančo. Pochádzal z Červeníka. Bol kazateľom. Zomrel v Beckove vo veku 82 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 60 rokov.

Čítať viac

30.10.

P. Baptista Jozef Chládecký (1982)

P. Baptista Jozef Chládecký. Pochádzal zo Žiliny. Zomrel v Pezinku vo veku 74 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 57 rokov, ako kňaz 52 rokov. Pochovaný je v Žiline.

Čítať viac

Fr. Rajmund Ľudovít Vöröš (1986)

Fr. Rajmund Ľudovít Vöröš. Pochádzal z Diakoviec, kde aj zomrel vo veku 75 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 56 rokov. Pochovaný je Diakovcich.

Čítať viac

31.10.

P. Augustín Pistoris (1749)

P. Augustín Pistoris. Miesto a dátum narodenia nepoznáme. Bol náboženským spisovateľom a formátorom terciárov. Zomrel v Skalici.

Čítať viac

P. Dominik Ján Valko (1967)

P. Dominik Ján Valko. Pochádzal z Trnavy. Angažoval sa v mládežníckych hnutiach za Slovenského štátu. Emigroval do Argentíny, kde pôsobil medzi vysťahovalcami. Zomrel v Buenos Aires vo veku 65 rokov, ako rehoľník slúžil Bohu 50 rokov, ako kňaz 40 rokov.

Čítať viac