P. Barnabáš Ján Revaj, OFM

Po skončení rétoriky vstúpil dňa 09.09.1737 v Pruskom do františkánskej rehole, kde prijal meno Barnabáš. V zázname o prijatí do rehole má poznačené, že je „Slavus Schemnicensis” a že ovláda aj maďarsky a nemecky jazyk. Teológiu študoval v košickom kláštore od r. 1742. V r. 1744 tam dvakrát obhajoval teologické tézy: De iure et iustitia, a De incarnatione. V tom roku bol pravdepodobne vysvätený za kňaza. Prvé miesta jeho pastoračnej činnosti sa nedajú zistiť. Isté je, že v r. 1752 bol slovenským kazateľom v Košiciach. Pre konflikt s tamojším farárom bol preložený do Hlohovca za kazateľa. V r. 1757 kázal v Skalici. Ďalej sa jeho dispozície v kláštoroch dali sledovať až od r. 1767. Toho roku bol v Stropkove s funkciou kaplána v Zborové. Nasledujúce tri roky bol kazateľom v Okoličnom (1768-1770) a ďalšie tri roky kazateľom v Beckove (1771-1773). Napokon v r. 1774 bol preložený opäť do kláštora v Hlohovci, s funkciou kaplána v Továrnikoch. V Hlohovci pôsobil až do smrti.

O literárnej činnosti P. Barnabáša Revaja sa nedá veľa hovoriť, pretože naporúdzi je len jedna jeho kázeň z r. 1752, keď bol v Košiciach slovenským kazateľom, ale práve táto zapríčinila veľmi vzrušujúce udalosti. V r. 1752 v košickom františkánskom kláštore zriadili Krížovú cestu. Prvá pobožnosť sa odbavovala na prvú pôstnu nedeľu. Pretože to bola v tých časoch nová pobožnosť a propagovali ju práve františkáni, bolo ju treba veriacim vysvetliť. Stalo sa tak v pôstnych kázniach. Kázne boli slovenské, nemecké a maďarské. Po slovensky kázal P. Barnabáš.

Na Smrtnú nedeľu mu prišlo kázať o ôsmom a deviatom zastavení. V ôsmom sa rozjíma o tom, ako Pán Ježiš napomínal jeruzalemské ženy, aby nie nad ním plakali, ale radšej nad sebou. P. Revaj v tejto kázni mal údajne nepriamo napádať košického farára Michala Toroka. Tak tomu rozumela istá žena, hoci ostatní vážení mešťania nič také v kázni nepostrehli. Farár klebete uveril a hneď to hlásil biskupovi v Jágri, Františkovi Barkoczymu. (V Košiciach vtedy ešte nebolo biskupstvo.) Aj tento falošnému udaniu uveril. Obžaloba na P. Barnabáša bola tak koncipovaná, že nielen farára urazil, ale aj veriacich pobúril, ktorí prestávali chodiť do farského kostola.

Biskup tri razy predvolal P. Barnabáša do Jágra, aby sa tam ospravedlnil, ale on tam nešiel, lebo sa necítil vinný, a tiež preto, že ako rehoľník nepodliehal pod biskupskú právomoc. To malo za následok, že biskup P. Barnabáša exkomunikoval (04.07.1752.) Ale keď františkáni i napriek tomu stáli na svojom stanovisku, biskup 09.08.1752 uvalil na františkánsky kláštor v Košiciach interdikt. V kostole sa nesmeli odbavovať bohoslužby. Františkáni sa obrátili na svoju najvyššiu vrchnosť v Ríme a na kardinálsku kongregáciu pri Svätej stolici. Tí, kvôli pokoju radili, aby sa P. Barnabáš podriadil biskupovi. Podriadil sa a 14.10.1752 prisahal, že bude biskupove nariadenia rešpektovať. Bol síce oslobodený od exkomunikácie, ale za pokánie bol odsúdený na trojdňové väzenie v biskupskej kúrii o chlebe a o vode a bolo mu zakázané bývať na území jágerského biskupstva. Nato sa presťahoval do kláštora v Hlohovci.

Podrobne a dokumentárne je to zaznačené v kronike košického kláštora na 23 str. veľkého formátu. (Historia domus OFM Košice I, s. 65-87.) Z toho vidno, že išlo o vážny prípad, ktorým bolo vzrušené celé mesto. Mestské vrchnosti i mešťania boli na strane františkánov. Originál spomínanej kázne je zachovaný. Pravdaže, inkriminované vety sa v nej nenachádzajú. P. Barnabáš spomína síce úpadok náboženstva v Jeruzaleme a zodpovednosť tamojších predstavených za zanedbávanie jeruzalemského chrámu. Otázne je, prečo si to košický farár Torok vzťahoval na seba? Kázeň je zaujímavá nielen pre uvedené tragické dôsledky, ale aj preto, že je rečnícky štylizovaná v peknej slovenčine, bez prvkov východoslovenských jazykových zvláštností. Rukopis je odfotografovaný pre Historický slovník slovenského jazyka.

BIBLIOGRAFIA:

Zastaweny Osme Hyerozolimitanske. (Kristus teší ženy nad sebu plačice.) — Zastaweny Dewate Jeruzalemské. (Kristus tretí krát pod krížom padá.) Košice 1752. Časť z cyklu slovenských pôstnych kázní. Prešitá zložka o štyroch listoch veľkosti 21,5×17 cm. Na poslednej strane provinciálny historik P. Vincent Blaho (zom. 1785 v Košiciach) poznamenal: ConcioSlavonica P. Barnabae Revai, quam 1752 Dom. Passian. dixit Cassoviae, cum offensione Parochi, et Episcopi Agr. Francisci Barkoczy. (Slovenská kázeň, ktorú v roku 1752 na Smrtnú nedeľu v Košiciach kázal P. Barnabáš Revaj s urážkou farára a jágerského biskupa Františka Barkoczyho.);

LITERATÚRA:

V. J. Gajdoš: Františkáni v slovenskej literatúre. Cleveland, Ohio, 1979, s. 151-152.

Nekrológy tento mesiac

01.05.

P. Polykarp Alojz Minárik, OFM (1992)

P. Polykarp Alojz Minárik. Pochádzal z Bolerázu. Bol lektor filozofie. Zomrel v Pezinku vo veku 78 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 61 rokov, ako kňaz 52 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac

03.05.

P. Serafín Ján Kocian, OFM (1825)

P. Serafín Ján Kocian. Narodil sa v Skalici. Zomrel vo veku 40 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 23 rokov, ako kňaz 16 rokov. Pochovaný je v Pruskom.

Čítať viac

P. Bartolomej František Kocháň, OFM (1942)

P. Bartolomej František Kocháň. Pochádzal zo Zelechovíc. Zomrel vo veku 77 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 60 rokov, ako kňaz 53 rokov. Pochovaný je v Pruskom.

Čítať viac

04.05.

P. Inocent Ján Vávrik, OFM (1902)

P. Inocent Ján Vávrik. Narodil sa v Mokrom Háji. Bol lektor teológie a kazateľ. Zomrel vo veku 59 rokov.

Čítať viac

P. Benignus Michal Stopka, OFM (1933)

P. Benignus Michal Stopka. Pochádzal zo Žiliny. Bol zaslúžilý lektor teológie. Zomrel v Nitre vo veku 82 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 65 rokov, ako kňaz 58 rokov. Pochovaný je v Žiline.

Čítať viac

05.05.

P. Cézar František Honza, OFM (1839)

P. Cézar František Honza. Narodil sa v Bytči. Bol vysokoškolským pedagógom, profesorom, provinciálom a kronikárom kláštora v Skalici. Zomrel ako 83 ročný v kláštore v Skalici.

Čítať viac

06.05.

P. Edmund Pascha, OFM (1772)

P. Edmund Pascha. Pochádzal z Kroměříža. Bol kazateľ, organista a hudobný skladateľ. Najznámejšia je jeho "Vianočná omša", klenot slovenskej barokovej hudby. Zomrel v Žiline vo veku 58 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 41 rokov. Pochovaný je v Žiline.

Čítať viac

P. Metod Jozef Gazdík, OFM (1872)

P. Metod Jozef Gazdík. Pochádzal z Rajca. V rokoch 1835 -1847 bol úspešným misionárom v Carihrade. Svoje skúsenosti opísal v časopise Cyril a Metod (1854 -1855). Horlivo účinkoval v pastorácii. V Malackách založil spolok Sedembolestnej Panny Márie. Zomrel v Nitre vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 49 rokov, ako kňaz 44 rokov. Pochovaný je v Nitre.

Čítať viac

Fr. Anastáz Jozef Kmeťo, OFM (1995)

Fr. Anastáz Jozef Kmeťo. Pochádzal z Veľkého Cetína. Zomrel na Moravci vo veku 78 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 60 rokov. Pochovaný je na Moravci.

Čítať viac

07.05.

Fr. Hugolín Vincent Belá, OFM (1995)

Pochádzal z Kolár. Náhle zomrel v Trnave vo veku 84 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 68 rokov. Pochovaný je v […]

Čítať viac

P. Bartolomej Jozef Koltner, OFM (1995)

P. Bartolomej Jozef Koltner. Pochádzal z Borovej. Z USA prišiel na návštevu svojej matky na Borovú a tam náhle zomrel vo veku 66 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 47 rokov, ako kňaz 41 rokov. Pochovaný je v Borovej.

Čítať viac

09.05.

P. Valent Ján Horecký, OFM (1849)

P. Valent Ján Horecký. Pochádzal zo Skalice. Zomrel v kláštore v Kremnici na choleru vo veku 68 rokov. Bol zaslúžilý kazateľ, novicmajster a náboženský spisovateľ.

Čítať viac

Fr. Vitalis Jozef Hanus, OFM (1968)

Fr. Vitalis Jozef Hanus. Pochádzal z Abraháma. Zomrel v Rúbani vo veku 84 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 57 rokov. Pochovaný je v Nových Zámkoch.

Čítať viac

10.05.

P. Ján Stas, OFM (1917)

P. Ján Stas. Pochádzal zo Zábiedova, okr. Tvrdošín. Zomrel 45 ročný v Taylor, PA, USA. Bol organizátor duchovného a národného života Slovákov v USA, novinár.

Čítať viac

11.05.

P. Vševlad Jozef Gajdoš, OFM (1978)

P. Vševlad Jozef Gajdoš. Pochádzal z Mane. Bol profesor gymnázia, význačný historik, autor vzácnej knihy "Františkáni v slovenskej literatúre". Vo väzení si odsedel 9 rokov. Zomrel v Bratislave vo veku 71 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 54 rokov, ako kňaz 46 rokov. Pochovaný je v Mani.

Čítať viac

P. Izidor Štefan Dobrovodský, OFM (1991)

P. Izidor Štefan Dobrovodský. Pochádzal z Malaciek. Od roku 1936 úspešne účinkoval v našom komisariáte v USA. Zomrel vo Valparaise vo veku 91 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 75 rokov, ako kňaz 68 rokov. Pochovaný je v USA.

Čítať viac

12.05.

P. Václav Ján Sedláčik, OFM (1981)

P. Václav Ján Sedláčik. Pochádzal z Bratislavy. Pôvodne bol členom Svätozemskej kustódie, od roku 1969 našej provincie. Zomrel v Dolných Plachtinciach vo veku 56 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 40 rokov, ako kňaz 30 rokov. Pochovaný je v Bratislave na Martinskom cintoríne.

Čítať viac

P. Cecilián Ľudovít Szigeti, OFM (2010)

P. Cecilián Ľudovít Szigeti. Narodil sa v Nových Zámkoch. Zomrel v Bratislave vo veku 92 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 76 rokov, ako kňaz 68 rokov. Pochovaný je na cintoríne v Trnave na Kamennej ceste.

Čítať viac

13.05.

P. Irenej Alexander Petrašovič, OFM (1972)

Pochádzal z Horných Orešian. Bol kazateľ, ľudový misionár. Zomrel v Trenčianskych Bohuslaviciach vo veku 84 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 65 rokov, ako kňaz 60 rokov. Pochovaný je v Žiline.

Čítať viac

14.05.

P. Benignus Štefan Pribiš, OFM (1779)

P. Benignus Štefan Pribiš. Pochádzal z Rozvadze, dnes súčasť Trenčianskych Stankoviec, okr. Trenčín. Zomrel v Beckove vo veku 61 rokov. Bol zaslúžilý kazateľ a exercitátor.

Čítať viac

Fr. Anton František Čermák, OFM (1856)

Fr. Anton František Čermák. Pochádzal z Jedlí, Česko. Do rehole vstúpil v Trnave. Ako organista a hudobný skladateľ pôsobil najmä v Bratislave a Malackách. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

15.05.

P. Honor Štefan Boehm, OFM (1889)

P. Honor Štefan Boehm. Pochádzal z Pruského. Pôsobil vo viacerých kláštoroch ako slovenský kazateľ a organista. Zomrel v Bratislave.

Čítať viac

16.05.

Fr. Jozef Ferdinand Rehák, OFM (1815)

Fr. Jozef Ferdinand Rehák. Pochádzal z Kalkoviec. Bol významný organista. Zostalo po ňom niekoľko hudobných zborníkov s gregoriánskymi i figurálnymi skladbami. Zomrel v Trnave vo veku 73 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 50 rokov.

Čítať viac

17.05.

P. Jaroslav Juraj Lipták, OFM (1972)

Pochádzal z Lótu. Po zrážke jeho bicykla s autom zomrel v Nových Zámkoch vo veku 57 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 39 rokov, ako kňaz 30 rokov. Pochovaný je v Nových Zám

Čítať viac

20.05.

Fr. Ferdinand Ignác Kassay, OFM (1973)

Fr. Ferdinand Ignác Kassay. Pochádzal z Plaveckého Sv. Petra. Zomrel v Rúbani vo veku 63 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 45 rokov. pochovaný je v Rúbani.

Čítať viac

Fr. Akvila Michal Slahúčka, OFM (1982)

Fr. Akvila Michal Slahúčka. Pochádzal z Dolnej Stredy. Zomrel náhle v Piešťanoch vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 48 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac

23.05.

P. Adalbert Štefan Macháček, OFM (1952)

P. Adalbert Štefan Macháček. Pochádzal zo Skalice. Zomrel vo Váhovciach vo veku 89 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 72 rokov, ako kňaz 66 rokov. Pochovaný je vo Váhovciach.

Čítať viac

24.05.

P. Hieronym Ostratický, OFM (1809)

P. Hieronym Ostratický. Pochádzal zo Skalice. Bol osvedčený pedagóg na františkánskych gymnáziách i teologických učilištiach. Zaslúžil sa aj o národnobuditeľské snahy bernolákovskej doby. Zomrel v Kremnici vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 51 rokov, ako kňaz 43 rokov.

Čítať viac

28.05.

P. Kamil Michal Chovan, OFM (1995)

P. Kamil Michal Chovan. Pochádzal z Dekýša. Bol kazateľ, ľudový misionár. Zomrel v Trnave vo veku 76 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 59 rokov, ako kňaz 51 rokov. Pochovaný je v Modranke.

Čítať viac

29.05.

P. Martin Leopold Otáhal, OFM (1981)

P. Martin Leopold Otáhal. Pochádzal z Brodského. Zomrel v Pezinku vo veku 87 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 69 rokov, ako kňaz 61 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac