P. Dominik Mokoš, OFM

Bližšie údaje o pôvode sa nedajú zistiť, ani krstné meno nepoznáme. Dominik je rehoľné meno, ktoré prijal v r. 1738 v Hlohovci, keď tam vstúpil do františkánskej rehole Salvatoriánskej provincie. Filozofické a teologické štúdiá odbavoval pravdepodobne v Okoličnom a Segedíne. Za kňaza ho vysvätili r. 1744. Najviac účinkoval v kláštoroch: Beckov, Okoličné, Kremnica, Pruské, Stropkov a Šebeš. Hlavnou jeho funkciou bolo kazateľstvo. No býval aj vikárom (zástupca predstaveného), učiteľom bratov a laikov, kronikárom kláštora a kveštárom. Umrel na srdcovú porážku.

Činnosť Dominika Mokoša ako kazateľa bola službou slovenskému ľudu. Náboženská roztržka, politické nepokoje, prenikanie osvietenských myšlienok a náznaky hospodárskych premien vplývali na vtedajšiu spoločnosť aj na Slovensku. Preto kázeň bola najvhodnejším prostriedkom, ako ľud poučovať a vychovávať. Mokoš kázaval nielen v kláštorných kostoloch, ale z titulu kveštára a ľudového misionára aj v kostoloch obcí Šariša, Spiša, Oravy, ba i na poľskej strane.

V kláštore v Nižnej Šebastovej, kde Ladislav Dubovaj, zemepán zo Šalgovíku, založil v r. 1757 misionársku fundáciu, pôsobil Dominik sprvoti ako pomocný misionár pri prvom tamojšom misionárovi, P. Kapistránovi Krajčinovskom. Po odchode Krajčinovského v r. 1762 stal sa hlavným misionárom Dominik Mokoš a v tejto funkcii účinkoval do r. 1769.

Kázne Dominika Mokoša, pokiaľ sa zachovali, sú tak z obsahovej ako i formálnej stránky dokonalým rečníckym dielom. Námety z Písma veľmi priliehavo aplikoval na živú skutočnosť. Videl pred sebou konkrétnych ľudí s ich slabosťami a pokleskami. Išlo mu o ich mravné povznesenie. Spoločnosť bola rozdelená na vládnucich a poddaných, na bohatých a chudobných. Všetkých rovnako karhal. Nemal rád kartárov, pijanov, vysedávanie v krčmách, leňošenie, sexuálnu bezuzdnosť, vyhýbanie sa kostolom a pod. To boli všeobecné hriechy a priestupky. Okrem toho pánov karhal pre pachtenie po majetkoch, prepych, hýrenie, bezcitnosť voči blížnym, nespravodlivé zaobchádzanie s poddanými, vykorisťovanie, prijímanie úplatkov a iné. Veľmi ostro sa staval proti sociálnej nespravodlivosti, na ochranu poddaných a chudobných. Účinok svojich kázní dosahoval aj osobitným štýlom a podaním. Používal príslovia, porekadlá a vtipné výrazy ľudovej múdrosti. Ak prihliadneme ešte aj na Mokošov jazyk s množstvom stredoslovenských slov a tvarov, možno ho s jeho kázňami zaradiť medzi tých slovenských kazateľov tej doby (Gavlovič, Bajan), ktorým popravde prislúcha pomenovanie: slovenský ľudový kazateľ.

Sú náznaky, že Dominik Mokoš vytvoril prinajmenej štrnásť zväzkov slovenských rukopisných kázní, ktoré písal hlavne v rokoch 1751-1774. Nateraz však poznáme iba šesť zväzkov slovenských kázní s dlhými latinskými titulmi. Pre informáciu ich tu podávam skrátene po slovensky.

BIBLIOGRAFIA:

Kázne vianočného okruhu a o svätých. 24 kázní na 181 stranách; Kázne na nedele adventné až pôstne. Poškodený zväzok s 29 kázňami na 231 stranách; Kázne na nedele svätodušného okruhu. 41 kázní na 294 stranách: Kázne oslavnopoučné, hlavne na sviatky vianočného okruhu. 32 kázní na 218 stranách; Kázne eschatoiogické a príležitostné. Prvá časť ma 18 kázní na 148 stranách, druhá časť 9 príležitostných kázní a prídavok “o prítomných a nynejších márnostech tohto bídneho sveta a o bídach človeka” na 67 stranách; (Kázne misionárske.) 17 kázní na 210 strartách. Ich autorom v skutočnosti bol P. Krajčinovský a Mokoš ich len upravil a prepísal.

LITERATÚRA:

Ľ. V. Rizner. Bibliografia ZS. 233; M. J. Slavský (Juraj Macák: Slovenské kázne v Nižnom Šebeši zo XVII -XVIII. storočia. Duchovný pastier 24, Trnava 1943, 477 n.; V. J. Gajdoš: Slovenský ľudový kazateľ Dominik Mokoš. Katolícke noviny 7. januára 1973.; V. J. Gajdoš; Františkáni v slovenskej literatúre. Cleveland. Ohio, 1979. s. 122-123.; LKKOS str. 951 spracoval Ľubomír V. Prikryl

Nekrológy tento mesiac

01.05.

P. Polykarp Alojz Minárik, OFM (1992)

P. Polykarp Alojz Minárik. Pochádzal z Bolerázu. Bol lektor filozofie. Zomrel v Pezinku vo veku 78 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 61 rokov, ako kňaz 52 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac

03.05.

P. Serafín Ján Kocian, OFM (1825)

P. Serafín Ján Kocian. Narodil sa v Skalici. Zomrel vo veku 40 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 23 rokov, ako kňaz 16 rokov. Pochovaný je v Pruskom.

Čítať viac

P. Bartolomej František Kocháň, OFM (1942)

P. Bartolomej František Kocháň. Pochádzal zo Zelechovíc. Zomrel vo veku 77 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 60 rokov, ako kňaz 53 rokov. Pochovaný je v Pruskom.

Čítať viac

04.05.

P. Inocent Ján Vávrik, OFM (1902)

P. Inocent Ján Vávrik. Narodil sa v Mokrom Háji. Bol lektor teológie a kazateľ. Zomrel vo veku 59 rokov.

Čítať viac

P. Benignus Michal Stopka, OFM (1933)

P. Benignus Michal Stopka. Pochádzal zo Žiliny. Bol zaslúžilý lektor teológie. Zomrel v Nitre vo veku 82 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 65 rokov, ako kňaz 58 rokov. Pochovaný je v Žiline.

Čítať viac

05.05.

P. Cézar František Honza, OFM (1839)

P. Cézar František Honza. Narodil sa v Bytči. Bol vysokoškolským pedagógom, profesorom, provinciálom a kronikárom kláštora v Skalici. Zomrel ako 83 ročný v kláštore v Skalici.

Čítať viac

06.05.

P. Edmund Pascha, OFM (1772)

P. Edmund Pascha. Pochádzal z Kroměříža. Bol kazateľ, organista a hudobný skladateľ. Najznámejšia je jeho "Vianočná omša", klenot slovenskej barokovej hudby. Zomrel v Žiline vo veku 58 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 41 rokov. Pochovaný je v Žiline.

Čítať viac

P. Metod Jozef Gazdík, OFM (1872)

P. Metod Jozef Gazdík. Pochádzal z Rajca. V rokoch 1835 -1847 bol úspešným misionárom v Carihrade. Svoje skúsenosti opísal v časopise Cyril a Metod (1854 -1855). Horlivo účinkoval v pastorácii. V Malackách založil spolok Sedembolestnej Panny Márie. Zomrel v Nitre vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 49 rokov, ako kňaz 44 rokov. Pochovaný je v Nitre.

Čítať viac

Fr. Anastáz Jozef Kmeťo, OFM (1995)

Fr. Anastáz Jozef Kmeťo. Pochádzal z Veľkého Cetína. Zomrel na Moravci vo veku 78 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 60 rokov. Pochovaný je na Moravci.

Čítať viac

07.05.

Fr. Hugolín Vincent Belá, OFM (1995)

Pochádzal z Kolár. Náhle zomrel v Trnave vo veku 84 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 68 rokov. Pochovaný je v […]

Čítať viac

P. Bartolomej Jozef Koltner, OFM (1995)

P. Bartolomej Jozef Koltner. Pochádzal z Borovej. Z USA prišiel na návštevu svojej matky na Borovú a tam náhle zomrel vo veku 66 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 47 rokov, ako kňaz 41 rokov. Pochovaný je v Borovej.

Čítať viac

09.05.

P. Valent Ján Horecký, OFM (1849)

P. Valent Ján Horecký. Pochádzal zo Skalice. Zomrel v kláštore v Kremnici na choleru vo veku 68 rokov. Bol zaslúžilý kazateľ, novicmajster a náboženský spisovateľ.

Čítať viac

Fr. Vitalis Jozef Hanus, OFM (1968)

Fr. Vitalis Jozef Hanus. Pochádzal z Abraháma. Zomrel v Rúbani vo veku 84 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 57 rokov. Pochovaný je v Nových Zámkoch.

Čítať viac

10.05.

P. Ján Stas, OFM (1917)

P. Ján Stas. Pochádzal zo Zábiedova, okr. Tvrdošín. Zomrel 45 ročný v Taylor, PA, USA. Bol organizátor duchovného a národného života Slovákov v USA, novinár.

Čítať viac

11.05.

P. Vševlad Jozef Gajdoš, OFM (1978)

P. Vševlad Jozef Gajdoš. Pochádzal z Mane. Bol profesor gymnázia, význačný historik, autor vzácnej knihy "Františkáni v slovenskej literatúre". Vo väzení si odsedel 9 rokov. Zomrel v Bratislave vo veku 71 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 54 rokov, ako kňaz 46 rokov. Pochovaný je v Mani.

Čítať viac

P. Izidor Štefan Dobrovodský, OFM (1991)

P. Izidor Štefan Dobrovodský. Pochádzal z Malaciek. Od roku 1936 úspešne účinkoval v našom komisariáte v USA. Zomrel vo Valparaise vo veku 91 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 75 rokov, ako kňaz 68 rokov. Pochovaný je v USA.

Čítať viac

12.05.

P. Václav Ján Sedláčik, OFM (1981)

P. Václav Ján Sedláčik. Pochádzal z Bratislavy. Pôvodne bol členom Svätozemskej kustódie, od roku 1969 našej provincie. Zomrel v Dolných Plachtinciach vo veku 56 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 40 rokov, ako kňaz 30 rokov. Pochovaný je v Bratislave na Martinskom cintoríne.

Čítať viac

P. Cecilián Ľudovít Szigeti, OFM (2010)

P. Cecilián Ľudovít Szigeti. Narodil sa v Nových Zámkoch. Zomrel v Bratislave vo veku 92 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 76 rokov, ako kňaz 68 rokov. Pochovaný je na cintoríne v Trnave na Kamennej ceste.

Čítať viac

13.05.

P. Irenej Alexander Petrašovič, OFM (1972)

Pochádzal z Horných Orešian. Bol kazateľ, ľudový misionár. Zomrel v Trenčianskych Bohuslaviciach vo veku 84 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 65 rokov, ako kňaz 60 rokov. Pochovaný je v Žiline.

Čítať viac

14.05.

P. Benignus Štefan Pribiš, OFM (1779)

P. Benignus Štefan Pribiš. Pochádzal z Rozvadze, dnes súčasť Trenčianskych Stankoviec, okr. Trenčín. Zomrel v Beckove vo veku 61 rokov. Bol zaslúžilý kazateľ a exercitátor.

Čítať viac

Fr. Anton František Čermák, OFM (1856)

Fr. Anton František Čermák. Pochádzal z Jedlí, Česko. Do rehole vstúpil v Trnave. Ako organista a hudobný skladateľ pôsobil najmä v Bratislave a Malackách. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

15.05.

P. Honor Štefan Boehm, OFM (1889)

P. Honor Štefan Boehm. Pochádzal z Pruského. Pôsobil vo viacerých kláštoroch ako slovenský kazateľ a organista. Zomrel v Bratislave.

Čítať viac

16.05.

Fr. Jozef Ferdinand Rehák, OFM (1815)

Fr. Jozef Ferdinand Rehák. Pochádzal z Kalkoviec. Bol významný organista. Zostalo po ňom niekoľko hudobných zborníkov s gregoriánskymi i figurálnymi skladbami. Zomrel v Trnave vo veku 73 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 50 rokov.

Čítať viac

17.05.

P. Jaroslav Juraj Lipták, OFM (1972)

Pochádzal z Lótu. Po zrážke jeho bicykla s autom zomrel v Nových Zámkoch vo veku 57 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 39 rokov, ako kňaz 30 rokov. Pochovaný je v Nových Zám

Čítať viac

20.05.

Fr. Ferdinand Ignác Kassay, OFM (1973)

Fr. Ferdinand Ignác Kassay. Pochádzal z Plaveckého Sv. Petra. Zomrel v Rúbani vo veku 63 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 45 rokov. pochovaný je v Rúbani.

Čítať viac

Fr. Akvila Michal Slahúčka, OFM (1982)

Fr. Akvila Michal Slahúčka. Pochádzal z Dolnej Stredy. Zomrel náhle v Piešťanoch vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 48 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac

23.05.

P. Adalbert Štefan Macháček, OFM (1952)

P. Adalbert Štefan Macháček. Pochádzal zo Skalice. Zomrel vo Váhovciach vo veku 89 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 72 rokov, ako kňaz 66 rokov. Pochovaný je vo Váhovciach.

Čítať viac

24.05.

P. Hieronym Ostratický, OFM (1809)

P. Hieronym Ostratický. Pochádzal zo Skalice. Bol osvedčený pedagóg na františkánskych gymnáziách i teologických učilištiach. Zaslúžil sa aj o národnobuditeľské snahy bernolákovskej doby. Zomrel v Kremnici vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 51 rokov, ako kňaz 43 rokov.

Čítať viac

28.05.

P. Kamil Michal Chovan, OFM (1995)

P. Kamil Michal Chovan. Pochádzal z Dekýša. Bol kazateľ, ľudový misionár. Zomrel v Trnave vo veku 76 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 59 rokov, ako kňaz 51 rokov. Pochovaný je v Modranke.

Čítať viac

29.05.

P. Martin Leopold Otáhal, OFM (1981)

P. Martin Leopold Otáhal. Pochádzal z Brodského. Zomrel v Pezinku vo veku 87 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 69 rokov, ako kňaz 61 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac