P. Kapistrán Krajčinovský, OFM

Narodil sa pravdepodobne v Prešove. Do františkánskej rehole vstúpil r. 1737. Po ukončení teológie ho vysvätili za kňaza. Ako kazateľ a spovedník pôsobil vo viacerých kláštoroch Salvatoriánskej provincie (Nižná Šebastová, Hlohovec). V r. 1762—1765 bol gvardiánom hlohoveckého konventu a v r. 1774—1777 provinciálom Salvatoriánskej provincie.

Väčšinu života strávil v kláštore Nižná Šebastová. V tomto kláštore dňa 20.04.1757 gróf Ladislav Dubovaj založil fundáciu vo výške 1.000 rýnskych florénov, aby sa z ich úrokov, ročne 60 zlatých, v kláštore ustanovil jeden páter misionár, ktorého povinnosťou bolo ročne získať pre Cirkev aspoň šesť duší z odpadlíkov. P. Kapistrán Krajčinovský v r. 1757-1762 účinkoval ako jeho prvý misionár. Na misiách vypomáhali aj iní pátri. Chodili po farnostiach, kam ich farári pozvali. Vydržiavali niekoľko denné misionárske kázne, duchovné cvičenia, vyučovali katechizmus, osobitne sa venovali mládeži. Už v prvom roku (1757) obrátili 17 luteránov. Nasledujúceho roku už 48 duší. Postupne sa im práca tak darila, že obyvatelia niektorých dedín hromadne sa vracali do katolíckej Cirkvi. (Klušovce, Šalgovík, Ličartovce, Hervartovce a iné.)

Z jeho misionárskej praxe sa v odpise P. Dominika Mokoša zachoval ucelený súbor kázní: „Pro gloria Dei, honore B. V. Mariae ac veneratione OO. SS. cedant Exercitia spiritualia seu Sermones pro ss. Missionibus et pro omni eventu inservientes, ex variis authoribus excerpti et compilati“ (Duchovné cvičenia alebo kázne pre najsvätejšie misie zostavené z diel rôznych autorov na slávu Boha, na počesť Blahoslavenej Panny Márie a úctu všetkých svätých). Titul je síce latinský, ale kázne sú slovenské. Je ich 17. Prvá je všeobecná pre začiatok misií. Kázne o smrti, o súde, o pekle a o nebi (kázne eschatologické) majú po dvoch schémach. Ďalšie kázne sú na témy: o smrteľnom hriechu, o pokání (2), o nekajúcnikoch, o malom počte vyvolených (2), o láske k blížnemu a záverečná misionárska. Pripisuje sa mu i autorstvo misionárskej príručky Vkracene Wiučenj Čloweka Krestianskeho Katolickeho z nekterych Katechysmusuw, Od Gedneho Pana Patra Franťiskana Missyonara Ssebeského na nowo wgedno zebrane… S pridawkem Pisňjček, a Modlitieb tych, ktere na Swatych Missyach temer giž gsu obecne, vydane v Košiciach r. 1763. Slúžila ako pomôcka pre veriacich, ktorí sa zúčastnili na františkánskych misiách. Obe diela patria medzi významné práce františkánskej proveniencie z obdobia rekatolizácie, na ktorej sa Krajčinovský aktívne podieľal ako misionár. Takto prebiehala rekatolizácia po dedinách Šariša a na Spiši. No misionári zachádzali aj do vzdialenejších dedín. Páter Kapistrán bol šebešským misionárom do apríla 1762, lebo potom bol zvolený za gvardiána do Hlohovca. Po ňom ako misionári vynikli Dominik Mokoš a Kvido Pery. Spomínaná misionárska činnosť trvala do roku 1788. Zakázala ju vláda cisára Jozefa II.

Krajčinovský bol v rokoch 1774 -1777 provinciálom Salvatoriánskej provincie. Posledné roky života strávil v Nižnej Šebastovej. Keď umrel, v nekrológu o ňom poznamenali, že bol zásluhami slávny a pre čnostný život všetkými obľúbený. Pochovali ho v kláštornej krypte pod hlavným oltárom.

BIBLIOGRAFIA: Kázne misionárskej Pro glória Dei, honore B. V. Mariae ac veneratione OO. SS. cedant Exercitia spiritualia seu Sermones pro ss. missionibus, et pro omni eventu inservientes, ex variis authoribus excerpti et compilati. P. Capistrani Krajcsinovszki, Ord. minor. strict. observ. S. P. Francisci, Provinciae Hungariae SS. Salvatoris professi. Rukopis slovenských kázní o rozmeroch 22,2×18 cm, strán 201. Kázne sú v kolekcii rukopisov Dominika Mokoša, nateraz v Literárnom archíve Matice slovenskej v Martine. Tvorí tam IX. zväzok: Kázne misionárske; Vkracene Wiučenj Čloweka Krestianskeho Katolickeho z nekterych Katechysmusuw, Od Gedneho Pana Patra Franťiskana Missyonara Ssebeskeho na nowo wgedno zebrane; A predne k wetssy Cti, a Slawe Boha W trech Osobach Gedneho Y tež Pana a Spasytele nasseho Gežisse Krysta Negprednessyho u Otce Nebeskeho Prostrednjka a Primluwce nasseho; potom pak k vžitku Duchovnemu, negwic Mledežj widane. Spridawkem Pisňjček, a Modliteb tych, ktere na Swatych Missyach temer giž gsu obecne. Wytisstene w Kossycach w Ympressyj Academicke, Leta 1763. 8, strán 100. Doteraz jediný známy exemplár. Autorstvo Krajčinovského je nepochybné.

LITERATÚRA: Slovenský biografický slovník III. Martin 19S9, s.227; V. J. Gajdoš: Slovenské rukopisy Dominika Mokoša. Strojopis; V. J. Gajdoš: Slovenský ľudový kazateľ Dominik Mokoš. Katolícke noviny, r.88. 1973, č.i, s.6; V. J. Gajdoš: Františkáni v slovenskej literatúre. Cleveland, Ohio. 1979, s. 103 a 104; LKKOS str. 749 sprac. RUDOLF HUDEC

Nekrológy tento mesiac

01.05.

P. Polykarp Alojz Minárik, OFM (1992)

P. Polykarp Alojz Minárik. Pochádzal z Bolerázu. Bol lektor filozofie. Zomrel v Pezinku vo veku 78 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 61 rokov, ako kňaz 52 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac

03.05.

P. Serafín Ján Kocian, OFM (1825)

P. Serafín Ján Kocian. Narodil sa v Skalici. Zomrel vo veku 40 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 23 rokov, ako kňaz 16 rokov. Pochovaný je v Pruskom.

Čítať viac

P. Bartolomej František Kocháň, OFM (1942)

P. Bartolomej František Kocháň. Pochádzal zo Zelechovíc. Zomrel vo veku 77 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 60 rokov, ako kňaz 53 rokov. Pochovaný je v Pruskom.

Čítať viac

04.05.

P. Inocent Ján Vávrik, OFM (1902)

P. Inocent Ján Vávrik. Narodil sa v Mokrom Háji. Bol lektor teológie a kazateľ. Zomrel vo veku 59 rokov.

Čítať viac

P. Benignus Michal Stopka, OFM (1933)

P. Benignus Michal Stopka. Pochádzal zo Žiliny. Bol zaslúžilý lektor teológie. Zomrel v Nitre vo veku 82 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 65 rokov, ako kňaz 58 rokov. Pochovaný je v Žiline.

Čítať viac

05.05.

P. Cézar František Honza, OFM (1839)

P. Cézar František Honza. Narodil sa v Bytči. Bol vysokoškolským pedagógom, profesorom, provinciálom a kronikárom kláštora v Skalici. Zomrel ako 83 ročný v kláštore v Skalici.

Čítať viac

06.05.

P. Edmund Pascha, OFM (1772)

P. Edmund Pascha. Pochádzal z Kroměříža. Bol kazateľ, organista a hudobný skladateľ. Najznámejšia je jeho "Vianočná omša", klenot slovenskej barokovej hudby. Zomrel v Žiline vo veku 58 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 41 rokov. Pochovaný je v Žiline.

Čítať viac

P. Metod Jozef Gazdík, OFM (1872)

P. Metod Jozef Gazdík. Pochádzal z Rajca. V rokoch 1835 -1847 bol úspešným misionárom v Carihrade. Svoje skúsenosti opísal v časopise Cyril a Metod (1854 -1855). Horlivo účinkoval v pastorácii. V Malackách založil spolok Sedembolestnej Panny Márie. Zomrel v Nitre vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 49 rokov, ako kňaz 44 rokov. Pochovaný je v Nitre.

Čítať viac

Fr. Anastáz Jozef Kmeťo, OFM (1995)

Fr. Anastáz Jozef Kmeťo. Pochádzal z Veľkého Cetína. Zomrel na Moravci vo veku 78 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 60 rokov. Pochovaný je na Moravci.

Čítať viac

07.05.

Fr. Hugolín Vincent Belá, OFM (1995)

Pochádzal z Kolár. Náhle zomrel v Trnave vo veku 84 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 68 rokov. Pochovaný je v […]

Čítať viac

P. Bartolomej Jozef Koltner, OFM (1995)

P. Bartolomej Jozef Koltner. Pochádzal z Borovej. Z USA prišiel na návštevu svojej matky na Borovú a tam náhle zomrel vo veku 66 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 47 rokov, ako kňaz 41 rokov. Pochovaný je v Borovej.

Čítať viac

09.05.

P. Valent Ján Horecký, OFM (1849)

P. Valent Ján Horecký. Pochádzal zo Skalice. Zomrel v kláštore v Kremnici na choleru vo veku 68 rokov. Bol zaslúžilý kazateľ, novicmajster a náboženský spisovateľ.

Čítať viac

Fr. Vitalis Jozef Hanus, OFM (1968)

Fr. Vitalis Jozef Hanus. Pochádzal z Abraháma. Zomrel v Rúbani vo veku 84 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 57 rokov. Pochovaný je v Nových Zámkoch.

Čítať viac

10.05.

P. Ján Stas, OFM (1917)

P. Ján Stas. Pochádzal zo Zábiedova, okr. Tvrdošín. Zomrel 45 ročný v Taylor, PA, USA. Bol organizátor duchovného a národného života Slovákov v USA, novinár.

Čítať viac

11.05.

P. Vševlad Jozef Gajdoš, OFM (1978)

P. Vševlad Jozef Gajdoš. Pochádzal z Mane. Bol profesor gymnázia, význačný historik, autor vzácnej knihy "Františkáni v slovenskej literatúre". Vo väzení si odsedel 9 rokov. Zomrel v Bratislave vo veku 71 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 54 rokov, ako kňaz 46 rokov. Pochovaný je v Mani.

Čítať viac

P. Izidor Štefan Dobrovodský, OFM (1991)

P. Izidor Štefan Dobrovodský. Pochádzal z Malaciek. Od roku 1936 úspešne účinkoval v našom komisariáte v USA. Zomrel vo Valparaise vo veku 91 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 75 rokov, ako kňaz 68 rokov. Pochovaný je v USA.

Čítať viac

12.05.

P. Václav Ján Sedláčik, OFM (1981)

P. Václav Ján Sedláčik. Pochádzal z Bratislavy. Pôvodne bol členom Svätozemskej kustódie, od roku 1969 našej provincie. Zomrel v Dolných Plachtinciach vo veku 56 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 40 rokov, ako kňaz 30 rokov. Pochovaný je v Bratislave na Martinskom cintoríne.

Čítať viac

P. Cecilián Ľudovít Szigeti, OFM (2010)

P. Cecilián Ľudovít Szigeti. Narodil sa v Nových Zámkoch. Zomrel v Bratislave vo veku 92 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 76 rokov, ako kňaz 68 rokov. Pochovaný je na cintoríne v Trnave na Kamennej ceste.

Čítať viac

13.05.

P. Irenej Alexander Petrašovič, OFM (1972)

Pochádzal z Horných Orešian. Bol kazateľ, ľudový misionár. Zomrel v Trenčianskych Bohuslaviciach vo veku 84 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 65 rokov, ako kňaz 60 rokov. Pochovaný je v Žiline.

Čítať viac

14.05.

P. Benignus Štefan Pribiš, OFM (1779)

P. Benignus Štefan Pribiš. Pochádzal z Rozvadze, dnes súčasť Trenčianskych Stankoviec, okr. Trenčín. Zomrel v Beckove vo veku 61 rokov. Bol zaslúžilý kazateľ a exercitátor.

Čítať viac

Fr. Anton František Čermák, OFM (1856)

Fr. Anton František Čermák. Pochádzal z Jedlí, Česko. Do rehole vstúpil v Trnave. Ako organista a hudobný skladateľ pôsobil najmä v Bratislave a Malackách. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

15.05.

P. Honor Štefan Boehm, OFM (1889)

P. Honor Štefan Boehm. Pochádzal z Pruského. Pôsobil vo viacerých kláštoroch ako slovenský kazateľ a organista. Zomrel v Bratislave.

Čítať viac

16.05.

Fr. Jozef Ferdinand Rehák, OFM (1815)

Fr. Jozef Ferdinand Rehák. Pochádzal z Kalkoviec. Bol významný organista. Zostalo po ňom niekoľko hudobných zborníkov s gregoriánskymi i figurálnymi skladbami. Zomrel v Trnave vo veku 73 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 50 rokov.

Čítať viac

17.05.

P. Jaroslav Juraj Lipták, OFM (1972)

Pochádzal z Lótu. Po zrážke jeho bicykla s autom zomrel v Nových Zámkoch vo veku 57 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 39 rokov, ako kňaz 30 rokov. Pochovaný je v Nových Zám

Čítať viac

20.05.

Fr. Ferdinand Ignác Kassay, OFM (1973)

Fr. Ferdinand Ignác Kassay. Pochádzal z Plaveckého Sv. Petra. Zomrel v Rúbani vo veku 63 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 45 rokov. pochovaný je v Rúbani.

Čítať viac

Fr. Akvila Michal Slahúčka, OFM (1982)

Fr. Akvila Michal Slahúčka. Pochádzal z Dolnej Stredy. Zomrel náhle v Piešťanoch vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 48 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac

23.05.

P. Adalbert Štefan Macháček, OFM (1952)

P. Adalbert Štefan Macháček. Pochádzal zo Skalice. Zomrel vo Váhovciach vo veku 89 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 72 rokov, ako kňaz 66 rokov. Pochovaný je vo Váhovciach.

Čítať viac

24.05.

P. Hieronym Ostratický, OFM (1809)

P. Hieronym Ostratický. Pochádzal zo Skalice. Bol osvedčený pedagóg na františkánskych gymnáziách i teologických učilištiach. Zaslúžil sa aj o národnobuditeľské snahy bernolákovskej doby. Zomrel v Kremnici vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 51 rokov, ako kňaz 43 rokov.

Čítať viac

28.05.

P. Kamil Michal Chovan, OFM (1995)

P. Kamil Michal Chovan. Pochádzal z Dekýša. Bol kazateľ, ľudový misionár. Zomrel v Trnave vo veku 76 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 59 rokov, ako kňaz 51 rokov. Pochovaný je v Modranke.

Čítať viac

29.05.

P. Martin Leopold Otáhal, OFM (1981)

P. Martin Leopold Otáhal. Pochádzal z Brodského. Zomrel v Pezinku vo veku 87 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 69 rokov, ako kňaz 61 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac