P. Ľudovít Andrej Kirkay, OFM

Po vyštudovaní fyziky sa hlásil k františkánom. Prijatý bol 09.11.1693 v kláštore Svätej Kataríny, kde bol noviciát pre slovenských kandidátov. Kirkay sa hlásil k slovenskej národnosti: natione Slavus. Prijal rehoľné meno Ľudovít. Za kňaza bol vysvätený okolo roku 1700, lebo diakonát prijal už v roku 1697, o čom jestvuje autentický záznam. Prvú správu o jeho kňazskom účinkovaní máme nie z kláštora, ale zo Šenkvíc, kde bol od konca roka 1708 a nevedno dokedy v roku 1709 správcom farnosti. Pravdepodobne tam bol kaplánom a po smrti miestneho farára prevzal načas administráciu. Potom bol gvardiánom v kláštoroch Ráb, Bratislava, Trnava, Nitra, Malacky a opäť Nitra, kde ho zastihla smrť.

Vo všetkých spomenutých kláštoroch zanechal rukopisné historické pamiatky. Sú dodnes cenným prameňom pre dejiny rehole, najmä však pre dejiny spomenutých kláštorov, no poučné sú aj pre najstaršie dejiny Slovenska, pre cirkevné dejiny a pre niektoré špeciálne otázky zo všeobecných dejín. Sú aj svedectvom Kirkayho slovenského národného zmýšľania. Na dôkaz jeho záujmu o históriu treba uviesť tie rukopisy alebo aj ukážky z nich, ktoré vlastnoručne písal. Niektoré Kirkayho rukopisy majú charakter kroník konkrétnych kláštorov. Preto pokračovali v nich aj iní kronikári. Všetko je písané po latinsky.

Keď bol Kirkay gvardiánom v Bratislave, v roku 1709 tam dokončili stavbu Loretánskej kaplnky, ktorá je tesne pristavená ku kláštornému kostolu. Kirkay vtedy vyhotovil pamätnú knihu: Protocollum aedificationis capellae Lauretanae, Posonii 1710. Sú v nej záznamy sponzorov stavby kaplnky. Desiatky uvedených dobrodincov tam majú pestro maľované rodinné erby. Tým je kniha cenným heraldickým dokumentom.

Za gvardiánstva v Rábe (Gyor v Maďarsku) v r. 1715 Kirkay dal základ kláštornej kronike: Prothocolum Conventus Jaurinensis. Má šesť častí. Najprv sú dejiny kláštora, potom záznamy o prijatých kandidátoch do kláštora, zoznam konvertovaných nekatolíkov a pod. Ďalší kronikári v knihe zapísali udalosti do roku 1782.

Pre nás je veľmi cenná kronika trnavského kláštora: Protocollorum venerabilis conventus Tyrnaviensis z roku 1717 (Zápisnica z ctihodného trnavského konventu). Sú v nej najstaršie dejiny kláštora, ale aj iných kláštorov na Slovensku. Aj tu v nej pokračovali ďalší.

Za prvého pobytu v nitrianskom kláštore napísal vyše 500 stranové dielo fóliového formátu: Arca chronologica antiquitatum, dokončená r. 1728. Kniha obsahuje všeobecné dejiny od najstarších čias, prechádza k cirkevným dejinám, pokračuje dejinami františkánov a končí dejinami Uhorska. Kirkay sa priznáva, že použil diela iných autorov. To sa vtedy všeobecne robilo. No kvôli dejinám františkánov preštudoval provinciálny archív v Bratislave a archív kláštora klarisiek v Bratislave. V úseku o pôvodných obyvateľoch Uhorska sa Kirkay stavia za autochtónnosť Slovákov v Uhorsku. Píše: „Slováci či Panóni (v tej dobe tiež uznávané pomenovanie Slovákov) boli prvými obyvateľmi Panónie (v zmysle Uhorska). Maďari, ktorí prišli zo Skýtie, si tu až neskoršie uzurpovali nielen sídla, ale aj panovanie.” Veľmi kriticky píše o Cigáňoch a o Židoch.

V Malackách v r. 1729 napísal: Historia universalis tam sacra, quam profana (Všeobecné dejiny náboženské i svetské). Obsahuje svetské i cirkevné dejiny. Kniha má osem častí. Osobitnú pozornosť venuje monasteriologii, hlavne kláštorom najrozličnejších reholí v Uhorsku. Aj keď to bola kompilačná práca, priniesol v nej veľa informácií o kláštoroch v Uhorsku i poznatkov o dejinách Slovákov.

Hoci páter Ľudovít Kirkay nenapísal diela, ktoré by sa dali zaradiť do slovenskej literárnej histórie, predsa ho treba spomenúť pre jeho historické práce, v ktorých je veľa poučného pre slovenskú minulosť. Písal o nej so zanietením, čím sa zaraďuje medzi nemnohých slovenských historikov a spisovateľov v prvej polovici 18. storočia, ktorí sebavedome písali o Slovákoch.

BIBLIOGRAFIA:

Protocollum aedificationis capellae Lauretanae. Posonii 1710. Fólio. Rukopis mal v provinciálnej knižnici v Bratislave značku: 6248; Protocolum Venerabilis Conventus Jaurinensis, Divo Stephano Protomartyri Dicati Honori, in quo continentur omnia acta memorabilia et notatu digna tam superioribus quam lectoribus. Conscriptore Patre Fratre Ludovico Kirkay, conventus huius venerabili immerito guardiano ac Provinciae Marianae indigno deffinitore habituali. Anno Domini 1715. Fólio. Pokračovalo sa do roku 1782. Strán 260. Rukopis bol v bibliotéke peštianskych františkánov: 1. 7. 14. K.; Protocolum Venerabilis Conventus Tyrnaviensis Ad Divum Iacobum Apostolum Patronum. In quo continentur omnia nová et vetera, quae sunt superioribus scitu necessaria. Conscripta Labore et Industria Adm. Vnd. Patris Ludovici Kirkay Guardiani, Provinciae sanctae Mariae Hungaricae Diffinitoris Habitualis. Anno Domini Currente 1717. Fólio. Pokračovalo sa skoro až do konca 19. storočia; Arca chronologica Antiquitatum. Continens mansiunculas rerum memorabilium Solo Pannonico Hungarici, ac in eo Ordinis Seraphici ab universali Diluvio mundi ad praesens Saeculum anni a Christo nato currentis 1728. Item Historia annalistica universalis ab Orbe condito ad Diluvium, ab eo ad praesens Saeculum, continens Seriem Imperatorum, Pontificum, Ordinum religiosorum, gentium et populorum ad Fidem salvificam Christi conversorum. Scriptore Fratre Ludovico Kirkay Franciscano, Provinciae Sanctae Mariae Hungaricae Professo. Fólio. Vyše 500 strán: Historia Universalis tam sacra, quam prophana, rerum memorabilium, ab Orbe condito usque od annum modernum currentem 1729. Tento názov je na druhom liste. Na prednom prídošti je poznámka: Pro Conventus Malaczkensis Archivio subscripsit Fr. Ludovicus Kirkay 1730. Fólio, strán 96 drobulinkého písma. Protokol Trnavského kláštora je v Okresnom archíve v Trnave.

LITERATÚRA:

V. J. Gajdoš: Františkáni v slovenskej literatúre. Cleveland, Ohio, 1979, s.98-100; LKKOS str. 664 sprac. Ľubomír V. Prikryl

Nekrológy tento mesiac

01.05.

P. Polykarp Alojz Minárik, OFM (1992)

P. Polykarp Alojz Minárik. Pochádzal z Bolerázu. Bol lektor filozofie. Zomrel v Pezinku vo veku 78 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 61 rokov, ako kňaz 52 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac

03.05.

P. Serafín Ján Kocian, OFM (1825)

P. Serafín Ján Kocian. Narodil sa v Skalici. Zomrel vo veku 40 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 23 rokov, ako kňaz 16 rokov. Pochovaný je v Pruskom.

Čítať viac

P. Bartolomej František Kocháň, OFM (1942)

P. Bartolomej František Kocháň. Pochádzal zo Zelechovíc. Zomrel vo veku 77 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 60 rokov, ako kňaz 53 rokov. Pochovaný je v Pruskom.

Čítať viac

04.05.

P. Inocent Ján Vávrik, OFM (1902)

P. Inocent Ján Vávrik. Narodil sa v Mokrom Háji. Bol lektor teológie a kazateľ. Zomrel vo veku 59 rokov.

Čítať viac

P. Benignus Michal Stopka, OFM (1933)

P. Benignus Michal Stopka. Pochádzal zo Žiliny. Bol zaslúžilý lektor teológie. Zomrel v Nitre vo veku 82 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 65 rokov, ako kňaz 58 rokov. Pochovaný je v Žiline.

Čítať viac

05.05.

P. Cézar František Honza, OFM (1839)

P. Cézar František Honza. Narodil sa v Bytči. Bol vysokoškolským pedagógom, profesorom, provinciálom a kronikárom kláštora v Skalici. Zomrel ako 83 ročný v kláštore v Skalici.

Čítať viac

06.05.

P. Edmund Pascha, OFM (1772)

P. Edmund Pascha. Pochádzal z Kroměříža. Bol kazateľ, organista a hudobný skladateľ. Najznámejšia je jeho "Vianočná omša", klenot slovenskej barokovej hudby. Zomrel v Žiline vo veku 58 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 41 rokov. Pochovaný je v Žiline.

Čítať viac

P. Metod Jozef Gazdík, OFM (1872)

P. Metod Jozef Gazdík. Pochádzal z Rajca. V rokoch 1835 -1847 bol úspešným misionárom v Carihrade. Svoje skúsenosti opísal v časopise Cyril a Metod (1854 -1855). Horlivo účinkoval v pastorácii. V Malackách založil spolok Sedembolestnej Panny Márie. Zomrel v Nitre vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 49 rokov, ako kňaz 44 rokov. Pochovaný je v Nitre.

Čítať viac

Fr. Anastáz Jozef Kmeťo, OFM (1995)

Fr. Anastáz Jozef Kmeťo. Pochádzal z Veľkého Cetína. Zomrel na Moravci vo veku 78 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 60 rokov. Pochovaný je na Moravci.

Čítať viac

07.05.

Fr. Hugolín Vincent Belá, OFM (1995)

Pochádzal z Kolár. Náhle zomrel v Trnave vo veku 84 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 68 rokov. Pochovaný je v […]

Čítať viac

P. Bartolomej Jozef Koltner, OFM (1995)

P. Bartolomej Jozef Koltner. Pochádzal z Borovej. Z USA prišiel na návštevu svojej matky na Borovú a tam náhle zomrel vo veku 66 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 47 rokov, ako kňaz 41 rokov. Pochovaný je v Borovej.

Čítať viac

09.05.

P. Valent Ján Horecký, OFM (1849)

P. Valent Ján Horecký. Pochádzal zo Skalice. Zomrel v kláštore v Kremnici na choleru vo veku 68 rokov. Bol zaslúžilý kazateľ, novicmajster a náboženský spisovateľ.

Čítať viac

Fr. Vitalis Jozef Hanus, OFM (1968)

Fr. Vitalis Jozef Hanus. Pochádzal z Abraháma. Zomrel v Rúbani vo veku 84 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 57 rokov. Pochovaný je v Nových Zámkoch.

Čítať viac

10.05.

P. Ján Stas, OFM (1917)

P. Ján Stas. Pochádzal zo Zábiedova, okr. Tvrdošín. Zomrel 45 ročný v Taylor, PA, USA. Bol organizátor duchovného a národného života Slovákov v USA, novinár.

Čítať viac

11.05.

P. Vševlad Jozef Gajdoš, OFM (1978)

P. Vševlad Jozef Gajdoš. Pochádzal z Mane. Bol profesor gymnázia, význačný historik, autor vzácnej knihy "Františkáni v slovenskej literatúre". Vo väzení si odsedel 9 rokov. Zomrel v Bratislave vo veku 71 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 54 rokov, ako kňaz 46 rokov. Pochovaný je v Mani.

Čítať viac

P. Izidor Štefan Dobrovodský, OFM (1991)

P. Izidor Štefan Dobrovodský. Pochádzal z Malaciek. Od roku 1936 úspešne účinkoval v našom komisariáte v USA. Zomrel vo Valparaise vo veku 91 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 75 rokov, ako kňaz 68 rokov. Pochovaný je v USA.

Čítať viac

12.05.

P. Václav Ján Sedláčik, OFM (1981)

P. Václav Ján Sedláčik. Pochádzal z Bratislavy. Pôvodne bol členom Svätozemskej kustódie, od roku 1969 našej provincie. Zomrel v Dolných Plachtinciach vo veku 56 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 40 rokov, ako kňaz 30 rokov. Pochovaný je v Bratislave na Martinskom cintoríne.

Čítať viac

P. Cecilián Ľudovít Szigeti, OFM (2010)

P. Cecilián Ľudovít Szigeti. Narodil sa v Nových Zámkoch. Zomrel v Bratislave vo veku 92 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 76 rokov, ako kňaz 68 rokov. Pochovaný je na cintoríne v Trnave na Kamennej ceste.

Čítať viac

13.05.

P. Irenej Alexander Petrašovič, OFM (1972)

Pochádzal z Horných Orešian. Bol kazateľ, ľudový misionár. Zomrel v Trenčianskych Bohuslaviciach vo veku 84 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 65 rokov, ako kňaz 60 rokov. Pochovaný je v Žiline.

Čítať viac

14.05.

P. Benignus Štefan Pribiš, OFM (1779)

P. Benignus Štefan Pribiš. Pochádzal z Rozvadze, dnes súčasť Trenčianskych Stankoviec, okr. Trenčín. Zomrel v Beckove vo veku 61 rokov. Bol zaslúžilý kazateľ a exercitátor.

Čítať viac

Fr. Anton František Čermák, OFM (1856)

Fr. Anton František Čermák. Pochádzal z Jedlí, Česko. Do rehole vstúpil v Trnave. Ako organista a hudobný skladateľ pôsobil najmä v Bratislave a Malackách. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

15.05.

P. Honor Štefan Boehm, OFM (1889)

P. Honor Štefan Boehm. Pochádzal z Pruského. Pôsobil vo viacerých kláštoroch ako slovenský kazateľ a organista. Zomrel v Bratislave.

Čítať viac

16.05.

Fr. Jozef Ferdinand Rehák, OFM (1815)

Fr. Jozef Ferdinand Rehák. Pochádzal z Kalkoviec. Bol významný organista. Zostalo po ňom niekoľko hudobných zborníkov s gregoriánskymi i figurálnymi skladbami. Zomrel v Trnave vo veku 73 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 50 rokov.

Čítať viac

17.05.

P. Jaroslav Juraj Lipták, OFM (1972)

Pochádzal z Lótu. Po zrážke jeho bicykla s autom zomrel v Nových Zámkoch vo veku 57 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 39 rokov, ako kňaz 30 rokov. Pochovaný je v Nových Zám

Čítať viac

20.05.

Fr. Ferdinand Ignác Kassay, OFM (1973)

Fr. Ferdinand Ignác Kassay. Pochádzal z Plaveckého Sv. Petra. Zomrel v Rúbani vo veku 63 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 45 rokov. pochovaný je v Rúbani.

Čítať viac

Fr. Akvila Michal Slahúčka, OFM (1982)

Fr. Akvila Michal Slahúčka. Pochádzal z Dolnej Stredy. Zomrel náhle v Piešťanoch vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 48 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac

23.05.

P. Adalbert Štefan Macháček, OFM (1952)

P. Adalbert Štefan Macháček. Pochádzal zo Skalice. Zomrel vo Váhovciach vo veku 89 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 72 rokov, ako kňaz 66 rokov. Pochovaný je vo Váhovciach.

Čítať viac

24.05.

P. Hieronym Ostratický, OFM (1809)

P. Hieronym Ostratický. Pochádzal zo Skalice. Bol osvedčený pedagóg na františkánskych gymnáziách i teologických učilištiach. Zaslúžil sa aj o národnobuditeľské snahy bernolákovskej doby. Zomrel v Kremnici vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 51 rokov, ako kňaz 43 rokov.

Čítať viac

28.05.

P. Kamil Michal Chovan, OFM (1995)

P. Kamil Michal Chovan. Pochádzal z Dekýša. Bol kazateľ, ľudový misionár. Zomrel v Trnave vo veku 76 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 59 rokov, ako kňaz 51 rokov. Pochovaný je v Modranke.

Čítať viac

29.05.

P. Martin Leopold Otáhal, OFM (1981)

P. Martin Leopold Otáhal. Pochádzal z Brodského. Zomrel v Pezinku vo veku 87 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 69 rokov, ako kňaz 61 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac