Fr. Jozef Ferdinand Rehák

Do františkánskej rehole vstúpil 15.06.1765 v Ostrihome, ktorý bol súčasťou Mariánskej provincie, do ktorej patrili i niektoré slovenské kláštory vo vtedajšom Uhorsku. V tamojšom františkánskom kláštore sa v tom čase kázalo po slovenský a odbavovali sa aj slovenské bohoslužby. Noviciát si vykonal v Stoličnom Belehrade (r. 1766-1767). Kňazom sa nestal. Pravdepodobne mal hudobné vzdelanie už z domu, lebo v rehoľných záznamoch sa od začiatku uvádza ako organista. Rozvoju jeho talentu prialo aj rehoľné prostredie ovplyvnene zákazom inštrumentálnej hudby v Mariánskej provincii z r. 1730 a preferovaním organu ako sprievodného nástroja pre jednohlasný chórový spev. Vyučoval klerikov gregoriánsky spev a hudbu na organe.

Existujú záznamy o tom, že bol aj krajčírom a podľa potreby vykonával aj iné práce v kláštore pivničiar a vrátnik. Účinkoval v týchto kláštoroch: Ostrihom (r. 1765), Stoličný Belehrad (r. 1766-1768), Šopron (r. 1769-1772 a 1778-1781), Malacky (r. 1773-1774), Frauenkirchen (r. 1788-1793), Svätý Ladislav (r. 1794), Trnava (r. 1795-1815). Pre neúplnosť údajov nebolo možné zistiť miesto jeho pobytu pre obdobie: r. 1775-1777 a 1781-1787.

Pretože Rehák pôsobil aj v kláštoroch, kde sa užívala maďarská či nemecká reč, predpokladá sa u neho znalosť týchto jazykov. Určite ovládal aj latinčinu, lebo tento jazyk potreboval pri zhotovovaní svojich hudobných zborníkov. Hlavnými funkciami fr. Jozefa Reháka bolo hranie na organ a chorálny spev. Napísal školu gregoriánskeho spevu a zborníky chorálnych a iných skladieb. Toto umenie dokonale ovládal. Vieme o štyroch hudobných zborníkoch Jozefa Reháka:

1. Počas prvého pobytu v Šopronskom konvente (r. 1772) zostavil zborník liturgických piesní Liber conventus Soproniensis ad Divam Virginem in coelos assumptam, continens diversas cantilenas et offertoria pro omni tempore (Kniha šopronského konventu Nanebovzatia Panny Márie, ktorá obsahuje rôzne piesne a ofertóriá na každý čas). Obsahuje rozličné piesne o Pánu Ježišovi, Svätej Trojici, Panne Márii, mučeníkoch a svätých, apoštoloch, piesne vianočné a veľkonočné a pod. Texty sú latinské. Notácia je moderná. Hoci Rehák zborník vyhotovil v šopronskom kláštore, v r. 1788 ho preniesli do kláštora v Trnave. Františkánsky kláštor v Šoprone bol za Jozefa II. zrušený (r. 1787), preto sa niektoré veci stade prenášali do iných kláštorov.

2. Popri komponovaní sa venoval i hudobnej teórii. R. 1793 napísal pre noviciát vo Frauenkirchene latinsko-nemeckú príručku o speve gregoriánskeho chorálu Gregorianum chorale decus (Pôvab gregoriánskeho chorálu), skladajúcu sa z dvoch častí. V prvej teoretickej časti podal stručný výklad notácie a štylistiky chorálového spevu žalmov, martyrológia, breviára, pašií a omšových textov. Druhá praktická časť obsahovala latinské spevy, ktoré sa spievali pri rozličných liturgických úkonoch: omšové piesne, obrady Veľkého týždňa, rôzne spôsoby odbavovania breviára, magnifikaty, štyri antifóny, rekviem a piesne na cezročné obdobie, spevy k sviatkom: Mariánskym, Petra a Pavla, Štefana kráľa, Anjelov strážnych, Sv. Františka, Sv. Didaka, Posvätenie chrámu, viaceré melódie na Benedicamus Domino, štyri rozličné antifóny, Stella coeli, Tota pulchra, Te Deum, Tantum ergo a iné. Osobitné miesto majú omše Requiem a šesť árií za mŕtvych. Veľmi pekná je úprava zborníka. Zvlášť vyniká pestrý titulný list. Tak na ňom ako aj vnútri je použitá čierna i červená farba. Písmo je napodobenina tlače. Nakoľko P. Jozef Rehák umrel v Trnave, zborník tam zostal. Choralisti ho tam ešte dlho po jeho smrti užívali. Napríklad aj organista a komponista fr. Václav Malinský, ktorý ho v r. 1831 dal previazať. Vo františkánskom chóre v Trnave z neho spievali ešte aj v r. 1876, kedy ho opäť preväzovali.

3. Tretím Rehákovým zborníkom je Liber continens diversa Requiem et varias cantilenas (Kniha obsahujúca rôzne rekviem a piesne, 1798), pôvodne slúžila ako autorova osobná bohoslužobná pomôcka. Obsahuje omše Requiem a rozličné piesne. Spevník je poškodený, čo dosvedčuje, že sa dlho užíval. Rehák ho vyhotovil v r. 1798 v Trnave, najprv pre svoju potrebu, potom ho zanechal pre kláštor.

4. Napokon štvrtý zborník Liber choralis conventus Tyrnaviensis (Chórová kniha trnavského konventu, r. 1800) zostavil pre chór tamojšieho konventu. Vpredu na šiestich stranách je index notovaných incipitov. Z obsahu: Te Deum, Gaude Dei Genitrix, Stella caeli, antifóna za dážď, vešpery a hymny, Alma redemptoris, Ave regina, Regina coeli, Salve regina figuralis, Miserere mei, litánie o Mene Ježiš, litánie loretánske (26 spôsobov), Tota pulchra pre dva hlasy (15 spôsobov), Kyrie eleison, ďalších 36 spôsobov loretánskych litánií, Tota pulchra (8 spôsobov), litánie o sv. Františkovi, Totus amor s. Francisce (2 spôsoby), litánie o sv. Antonovi (2 spôsoby). Aj listy tohto zborníka sú dochytané a poškodené, čo svedčí o ich častom užívaní. Niektoré piesne majú viacero variantov, aby pri každodennom užívaní nevyznievali monotónne. V barokovej dobe bolo bežné, že rehoľní organisti viaceré kompozície jednoducho odpisovali z uznaných hudobných príručiek a typických schválených zborníkov. A preto len podrobnejším rozborom by sa dalo zistiť, ktoré skladby skutočne skomponoval fr. Jozef Rehák.

Fr. Jozef Rehák obohatil repertoár františkánskych hudobnín v Mariánskej provincii nielen gregoriánskymi skladbami, ale aj figurálnymi. Záslužný čin vykonal najmä zborníkom so školou gregoriánskeho spevu. Svojimi prácami sa radí popri P. Roškovskom a G. Dettelbachovi k popredným osobnostiam slovenskej františkánskej hudby 18. storočia. I keď sa jeho pôsobenie v reholi spája zväčša s hudobnou tvorbou, prejavil sa i literárne. Napísal rozsiahle asketické dielo Erbaulich Betrachtungen in der Einsamkeit (Povznášajúce úvahy v samote), ktoré sa zachovalo v odpise Ľudovíta Bourgaloua z r. 1770. V trnavskom kláštore umrel v jedálni počas obeda. Keď zjedol polievku, náhle dostal mŕtvicu. Pochovali ho v kláštornej krypte pod kostolom.

BIBLIOGRAFIA

Liber conventus Soproniensis ad Divam Virginem in coelos assumptam, continens diversas cantilenas et offertoria pro ornni tempere. Descriptus per fratrem Joseph Rzehak sub felici gubernio admodum venerabiíis patris Januáru Wolff. MDCCLXXH (1772). Notovaný latinský rukopis, 40×26 cm, 4 listy s incipitmi a 193 strán. Je v hudobnom oddelení Slovenského národného múzea v Bratislave — Hrad;

Gregorianum chorale decus, id est brevis sed absoluta cantus choralis ex fundamento discendi docendive methodus. In usum tyronibus cunctis, peculiarem non nultis vero magistris in subsidium, ad novitios leviori negotio instituendos non minus opportunum. Additis etiam iis omnibus, quae per totius anni decursum in celebrandis cantu chorali divinis officiis perficienda occurrunt et requiruntur. Approbante R. P. Ianuario Wolf, Ordinis minorum S. P. Francisci Provinciae Marianae in Hungaria ss. theologiae lectore, consultore et custode emerito, nec non venerabilis ejusdem Provinciae conventus Mariano Pratensis guardiano colendissimo. Pro novitiatu edita per Fratrem Josephum Ržehak, ejusdem Ordinis et conventus organistom. MDCCXUllt. Frauenkinchen 1793. Notovaný latinský rukopis, 56,5x 34,5 cm, 133 strán. Je v uvedenom múzeu v Bratislave;

Liber continens diversa Requiem et varias cantUenas. Descriptus pro simplici usu fratris Josephi Rzehak anno 1798. Nunc autem pertinet ad venerabilem conventum Tyrnaviensem. Trnava 1798. Notovaný latinský rukopis, 38×25 cm, 42 strán (niekoľko listov chýba);

Liber choralis conventus Tyrnaviensis ad s. Jacobum, continens litanias, Tota pulchra et antiphonas per annum currentes. Descriptus per fratrem Josephum Rehak Ordinis minorum S. P. Francisci organistam. MDCCC. Trnava 1800. Notovaný latinský rukopis, 27,5×21 cm, 437 strán. Vpredu je na šiestich stranách index notovaných incipitov. — Všetky uvedené Rehákove hudobné zborníky sú v Slovenskom národnom múzeu, hudobného oddelenia. Bratislava – Hrad.

Našiel sa aj asketický rukopis zväzok: Ludovici Bourdalou Erbauliche Betrachtungen in der Einsamkeit. Abgeschrieben von Fráter Joseph Rzehak, der Marianischen Provintz in Ungarn Laybruder, und in den Oedenburger Kloster dermaligen Organisten Anno 1770. Rukopis 23×17,5 cm, 402 strán. Je v Univerzitnej knižnici v Bratislave, značka: Ms 655.

LITERATÚRA

D. Orel: Hudební památky františkánske knihovny v Bratislave. (Bratislava 1930, 13-15.); L. Burlas: Hudba na Slovensku v dobe barokovej. (Slovensko 16, 1951, s. 313); Československý hudební slovník osôb a institucí II. (Praha 1965, s. 455); Dejiny slovenskej hudby. (Bratislava 1957, s. 149; D. Orel v časopise Cyril 1937, s. 51); V. J. Gajdoš: Barokový hudobník Jozef Rehák. (Strojopis); Gajdoš, V. J.: Františkáni v slovenskej literatúre. (Cleveland, Ohio. 1979, s.147-150); LKKOS str.1187 spracoval Rudolf Hudec.

Nekrológy tento mesiac

01.01.

P. Anton Prešpurgský, OFM (1742)

P. Anton Prešpurgský, OFM. Narodil sa v Bratislave. Bol významný náboženský spisovateľ. Zomrel v Bratislave vo veku 64 rokov.

Čítať viac

P. Jozef František Xaver Király (pôvodne Kráľ) (1873)

P. Jozef František Xaver Király (pôvodne Kráľ). Narodil sa v Prešove. Bol významný pedagóg a národný buditeľ. Zomrel v Prešove vo veku 85 rokov života. Ako rehoľník slúžil Bohu 66 rokov, ako kňaz 62 rokov.

Čítať viac

02.01.

P. Ján Kapistrán Sebacher (Sebach) (1741)

P. Ján Kapistrán Sebacher (Sebach). Narodil sa v Mohuči v Nemecku. Zomrel vo veku 68 rokov v Bordeaux, vo Francúzsku. Bol významným cirkevným historikom.

Čítať viac

05.01.

P. Bernard Ferdinand Szilágyi (1970)

P. Bernard Ferdinand Szilágyi. Narodil sa v Bratislave. Bol aktuálny definítor Provincie. Zomrel v Bratislave vo veku 62 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 45 rokov, ako kňaz 40 rokov. Pochovaný je v Bratislave. Spomienky

Čítať viac

06.01.

P. Marek Anton Repkovič (1758)

P. Marek Anton Repkovič. Narodil sa v Častej, okr. Pezinok. Zomrel ako 64 ročný v Nitre. Bol významným hudobným skladateľom a pedagógom.

Čítať viac

Fr. Jozef Rudolf Dufek (1940)

Fr. Jozef Rudolf Dufek. Narodil sa v Trnave. Zomrel v Žiline vo veku 47 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 16 rokov. Pochovaný je v Žiline.

Čítať viac

P. Patrik Emil Kelemen (1945)

P. Patrik Emil Kelemen. Pochádzal z Chrenovej. Zomrel v Beckove vo veku 26 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 10 rokov, ako kňaz 1 rok. Pochovaný je v Bratislave.

Čítať viac

P. Cyriak Dominik Macák (2009)

P. Cyriak Dominik Macák. Narodil sa v Meleku. Zomrel v Diecéznom kňazskom domove vo Veľkom Šariši vo veku 90 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 73 rokov, ako kňaz 65 rokov. Pochovaný je vo Veľkom Šariši.

Čítať viac

07.01.

P. Justín Márnik (1878)

P. Justín Márnik. Narodil sa v Žiline. Zomrel v Žiline. Bol významným kazateľom.

Čítať viac

10.01.

P. Timotej Peter Povrazník (1982)

P. Timotej Peter Povrazník. Pochádzal z Behyniec. Nar. 04.07.1913 v Behynciach, ord. 26.06.1938. Bol v kláštoroch v Bratislave, Skalici, Trnave; kaplánom bol od r. 1950 Ba-Rača, 1960 Šaštín-Stráže, 1968 Skalica. Zomrel v Skalici 10.01.1982 vo veku 69 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 52 rokov, ako kňaz 44 rokov. Pochovaný je v Skalici. Spomienky

Čítať viac

11.01.

P. Ľudovít Andrej Kirkay (1747)

P. Ľudovít Andrej Kirkay. Pochádzal pravdepodobne zo Svätého Kríža nad Hronom, dnes Žiar nad Hronom. Bol významným cirkevným historikom. Zomrel vo veku 84 rokov v Nitre.

Čítať viac

Fr. Didak Imrich Závodný (1940)

Fr. Didak Imrich Závodný. Pochádzal z Malženíc. Zomrel v Báči - sv. Antone vo veku 89 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 71 rokov. Pochovaný je v Báči.

Čítať viac

P. Rufín Ladislav Finta (1987)

P. Rufín Ladislav Finta. Pochádzal z Chrenovej. Zomrel v Kendiciach vo 74 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 59 rokov, ako kňaz 51 rokov. Pochovaný je v Kendiciach.

Čítať viac

13.01.

P. Ernest Pavol Vaňura (1954)

P. Ernest Pavol Vaňura. Pochádzal z Bratislavy. Bol doktor teológie a profesor gymnázia v Malackách. V roku 1948 pôsobil v Báči ako administrátor. Zomrel v Bratislave vo veku 38 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 23 rokov, ako kňaz 14 rokov. Pochovaný je v Bratislave na Martinskom cintoríne.

Čítať viac

14.01.

Fr. Elzeár Juraj Jakubík (1983)

Fr. Elzeár Juraj Jakubík. Pochádzal zo Štiavnika. Bol organista, katechéta, písal divadelné hry pre deti a pospolitý ľud so sociálnym námetom. Zomrel v Rúbani vo veku 82 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 62 rokov. Pochovaný je v Štiavniku.

Čítať viac

16.01.

P. Rajmund Juraj Szentgyorgyi – Unínsky (1773)

P. Rajmund Juraj Szentgyorgyi - Unínsky. Narodil sa v Uníne, okr. Skalica. Zomrel v Trnave. Bol provinciálom a cestopiscom.

Čítať viac

17.01.

Fr. Hypolit Serafín Olašák (1979)

Fr. Hypolit Serafín Olašák. Pochádzal z Mútneho, kde aj zomrel vo veku 77 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 57 rokov. Pochovaný je v Mútnom.

Čítať viac

P. Ladislav Augustín Polák (1997)

P. Ladislav Augustín Polák. Narodil sa v Jakubove. Zomrel v Pezinku vo veku 79 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 63 rokov, ako kňaz 55 rokov. Pochovaný je v Jakubove.

Čítať viac

18.01.

P. Július Ladislav Tomančík (1976)

P. Július Ladislav Tomančík. Pochádzal z Kopčian. Zomrel v Beckove vo veku 74 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 59 rokov, ako kňaz 51 rokov. Pochovaný je v Beckove.

Čítať viac

19.01.

P. Pavol Ďaďovský (1849)

P. Pavol Ďaďovský. Pochádzal z Prešova. Zomrel v Závade vo veku 42 rokov. Zanechal slovenské kázne.

Čítať viac

P. Eliáš Eduard Šoltés (2005)

P. Eliáš Eduard Šoltés. Pochádzal z Kežmarku. Posledné tri roky teologických štúdii absolvoval v Jeruzaleme. Po ťažkej chorobe zomrel v Bratislave vo veku 41 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 12 rokov, ako kňaz 3 roky. Pochovaný je v Trnave na Kamennej ceste.

Čítať viac

21.01.

Fr. Florián František Lališ (1993)

Fr. Florián František Lališ. Pochádzal z Feneltonu. Zomrel v Pittsburghu vo veku 78 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 55 rokov. Pochovaný je v Pittsburghu v USA.

Čítať viac

Fr. Vít Ivan Domanický (2004)

Fr. Vít Ivan Domanický. Narodil sa v Kamennej Porube. Zomrel v misiách v Taldykorgane (Kazachstan) v 57. roku života a v 9. roku rehoľného života. Pochovaný je v Kazachstane.

Čítať viac

P. Fidél Ambróz Jurčovič (2004)

P. Fidél Ambróz Jurčovič. Narodil sa vo Vištuku. Počas totality odsedel 3 roky vo väzení. Bol provinciálom 23 rokov (1969-1992). Zomrel v Trnave v 88. roku života, v 73. roku rehoľného života a v 64. roku kňazstva. Pochovaný je vo Vištuku.

Čítať viac

22.01.

P. Ferdinand Karol Paulík (1883)

P. Ferdinand Karol Paulík. Narodil sa v Holíči. Zomrel v Beckove vo veku 70 rokov. Bol významný misionár, kazateľ a dlhoročný magister novicov - klerikov.

Čítať viac

P. Hyacint Anton Haverla (1976)

P. Hyacint Anton Haverla. Pochádzal z Hodruše. Bol hudobník a pedagóg. Zomrel v Sládečkovciach vo veku 81 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 65 rokov, ako kňaz 57 rokov. Pochovaný je v Hodruši. Malacké pohľady

Čítať viac

Fr. Joachim Ambróz Kučík (2003)

Fr. Joachim Ambróz Kučík. Narodil sa v Pavliciach (v Trnavskom kraji). Zomrel v charitnom domove v Pezinku vo veku 88 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 15 rokov (do rehole vstupoval už v roku 1948, ale jednoduché sľuby mohol obnoviť až r. 1988). Pochovaný je v Trnave na cintoríne na Kamennej ceste.

Čítať viac

23.01.

Fr. Efrém Šticay (1929)

Fr. Efrém Šticay. Pochádzal z Fiľakova. Bol terciár. Zomrel v Bratislave. Pochovaný je v Bratislave.

Čítať viac

24.01.

Fr. Alojz Sameliak (1936)

Fr. Alojz Sameliak. Bol terciár a kuchár. Zverený úrad zastával so serafínskou horlivosťou. Zomrel uprostred modlitieb svojich spolubratov v Trstenej vo veku 60 rokov. Pochovaný je v Trstenej.

Čítať viac

25.01.

P. Žigmund NYIRÕ (Nyürö) (1853)

P. Žigmund NYIRÕ (Nyürö). Pochádzal z Veľkých Úľan. Zomrel v Bratislave vo veku 49 rokov. Bol významný cirkevný historik.

Čítať viac

P. Áron Križan (1870)

P. Áron Križan bol predstaveným miestneho kláštora. Podľa záznamov z dňa 16. januára 1870 spadol uprostred izby počas večerných hodín. Ako ležal na dlážke, pichalo ho v ľavej nohe. Aj napriek urýchlenej lekárskej pomoci, deväť dní pretrvávala ostrá bolesť. Bol zaopatrený sviatosťami. Zomrel v 62. roku svojho života uprostred modlitieb svojich spolubratov a veriacich v Trstenej.

Čítať viac

P. Otto Andrej Orlovský (1952)

P. Otto Andrej Orlovský. Pochádzal z Bardejova. Zomrel v Prešove vo veku 59 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 43 rokov, ako kňaz 36 rokov. Pochovaný je v Prešove.

Čítať viac

27.01.

Fr. Adam Marmankovič (1788)

Fr. Adam Marmankovič. Pochádzal zo sv. Jura. Bol organista a hudobný skladateľ. Zomrel v Žiline vo veku 67 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 48 rokov. Pochovaný je v Žiline.

Čítať viac

P. Kilián Anton Komnánsky (1898)

P. Kilián Anton Komnánsky. Pochádzal z Modry. Bol kazateľ a literárne činný. Zomrel v Bratislave vo veku 74 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 56 rokov, ako kňaz 51 rokov. Pochovaný je v Bratislave.

Čítať viac

P. Florid Jozef Klimko (2005)

P. Florid Jozef Klimko. Narodil sa v Levoči. Zomrel v Bratislave vo veku 93 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 77 rokov, ako kňaz 68 rokov. Pochovaný je v krypte františkánskeho kláštora v Bratislave.

Čítať viac

28.01.

P. Imrich Štefan Šlandor (1801)

P. Imrich Štefan Šlandor. Pochádzal z Kysuckého Nového Mesta. Zomrel vo veku 70 rokov vo Vacove. Bol zaslúžilým slovenským kazateľom.

Čítať viac

Fr. Nikodém Ján Gugora (1965)

Fr. Nikodém Ján Gugora. Pochádzal zo Štiavnika, kde aj zomrel vo veku 69 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 45 rokov. Pochovaný je v Štiavniku.

Čítať viac

29.01.

P. Martin Juraj Hacaj (1771)

P. Martin Juraj Hacaj. Pochádzal z Považskej Bystrice. Bol generálny lektor a vzorný reholník. Zomrel v Malackách vo veku 55 rokovg. Ako rehoľník slúžil Bohu 37 rokov, ako kňaz 32 rokov. Pochovaný je v Malackách.

Čítať viac

P. Vavrinec Kramara (1836)

P. Vavrinec Kramara. Bol kazateľ. Zomrel v Nižnej Šebastovej vo veku 44 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 25 rokov, ako kňaz 19 rokov. Pochovaný je v Nižnej Šebastovej.

Čítať viac

30.01.

P. Matej Emil Linčovský (1934)

P. Matej Emil Linčovský. Pochádzal z Nitry. Zomrel v Okoličnom vo veku 83 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 66 rokov, ako kňaz 59 rokov. Pochovaný je v Okoličnom.

Čítať viac

Fr. Leopold Fridrich Baláž (1972)

Fr. Leopold Fridrich Baláž. Pochádzal z Pruského. Zomrel v Nitre vo veku 74 rokov. Ako reholník slúžil Bohu 53 rokov. Pochovaný je v Nitre.

Čítať viac

31.01.

P. Humilis Kianička (1873)

P. Humilis Kianička. Pochádzal zo Žiliny. Bol literárne činný, profesor gymnázia. Zomrel v Nižnej Šebastovej vo veku 73 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 53 rokov, ako kňaz 47 rokov. Pochovaný je v Nižnej Šebastovej.

Čítať viac

P. Matej Anton Murgaš (1974)

P. Matej Anton Murgaš. Pochádzal z Kordíkov. V roku 1948 pastoračne pôsobil ako kaplán v Trnave na Tulipáne. Zomrel v Nižnej Šebastovej vo veku 54 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 39 rokov, ako kňaz 30 rokov. Pochovaný je v Nižnej Šebastovej.

Čítať viac