P. Anton Juraj Benčič

Narodil sa vo Vištuku a tam bol aj pokrstený 06.03.1745. Do školy chodil v Modre, v Szombathelyi (Maďarsko, tu bol gvardiánom kláštora jeho strýc P. Demeter Benčič), po náhlej smrti P. Demetera pokračoval v štúdiách vo Svätom Jure pri Bratislave (u piaristov) kde v roku 1757 skončil základné vzdelanie. V roku 1758 ho poslali rodičia do Komárna, s úmyslom, aby sa zdokonalil v maďarčine. Po troch rokoch ho môžeme vidieť v v Stoličnom Belehrade (Maďarsko) kde študoval poéziu a rétoriku. Na radu P. Jána Lehockého šiel do Banskej Štiavnice opakovať rétoriku (k jezuitom). Keď ho predstavili P. Jonášovi Tajnaiovi, SJ chcel ho prijať do noviciátu, ale on sa necítil byť povolaný do Spoločnosti Ježišovej. Vyvolil si františkánsku reholu. Prijal meno Anton. Obliečku mal 01.07.1765 v kláštore v Leviciach. Noviciát odbavoval v niektorom maďarskom kláštore (Pravdepodobne Seczenyi), čo sa mu stalo osudné, lebo v roku 1770 pri súpise všetkých členov provincie podľa národnosti sa dostal do zoznamu maďarských pátrov, hoci národnosť mal správne uvedenú (Slavus).

Filozofiu študoval vo Veľkom Varadíne a teológiu v Košiciach. Za kňaza bol vysvätený v roku 1771. Pridelili mu správcovstvo farnosti v Sepši. No už v nasledujúcom roku sa stal domácim kaplánom v šľachtickej rodine Semsey v Šaci. Kaplánom tam bol až do roku 1784. V tom čase bol preložený do kláštora v Humennom, kde bol kazateľom. Keď bol tento kláštor v rámci jozefínskych reforiem v roku 1787 zrušený, určitú dobu vypomáhal okolitým farárom. V roku 1788 ho preložili do kláštora v Rožňave za slovenského kazateľa. Kázaval aj v kostoloch okolitých farností. Posledné roky svojho života v Rožňave bol postihnutý nervovou chorobou, z ktorej ho vyslobodila až mozgová porážka. V knižnici rožňavského kláštora boli ešte začiatkom 20 storočia knihy s vlastnoručnými podpismi Antona Benčiča, slovenské aj inorečové.

Anton Benčič nezanechal nijaký svoj originálny slovenský spis. Iba preklady z cudzích rečí do slovenčiny. I tak si vydobyl v slovenskej kultúre popredné miesto. Bol zakladajúcim členom Slovenského učeného tovarišstva (1792). Svojimi prekladmi veľmi napomáhal rozvoju novej Bernolákovskej slovenčiny. Bolo to v období, keď sa rozrástla vlna nadšenia pre nový pravopis. No bolo treba brániť aj katolícku vieru tak proti protestantom, ako aj pred liberálnym osvietenstvom. Benčič sa v týchto okolnostiach záslužne osvedčil. Z latinčiny a maďarčiny prekladal náboženské apologetické spisy. Dve diela vyšli tlačou: Manna spasiteľná a Kameň probujúci rozepre víry, čím sa rozmnožili slovenské knihy, vydané aj útratami predplatiteľov z okruhu Slovenského učeného tovarišstva. Ďalšie dva základné apologetické spisy arcibiskupa Petra Pázmánya: K pravde vedúci kalauz a za Tmavú dennicu blúdicích luteránov voditel, zostali len v rukopise. Takýto osud stihol aj viacerých františkánskych literátov, lebo sa ím nepodarilo nájsť sponzorov na ich vydanie. Benčič sa priznáva, že v tomto smere sa dosť namáhal, ale márne.

Pri prekladaní cudzojazyčných diel do slovenčiny nemal ľahkú prácu, lebo nebolo dosť vhodných príručiek, napríklad neexistovali slovenské slovníky. Bernolákov Slovár ešte nebol hotový. Keď si k tomu primyslíme veľký rozsah prekladaných diel, tým skôr treba uznať jeho neobyčajnú pracovitosť a horlivosť, no i zásluhu na rozširovaní kníh v novej spisovnej slovenčine. Preto sa tu vhodne môže odcitovať charakteristika jeho osobnosti: “Benčič bol príkladný rehoľník, v ktorom zrkadlila sa zbožnosť s nepretržitou pracovitosťou, ktorú podporovali silný duch a železná usilovnosť a zdobila nevšedná vzdelanosť. Vniesť, rozšíriť pravé učenie cirkvi i tam, kde ono nebolo dobre poznané, bolo jedinou túžbou Benčičovou, rozmnoženie chvály božskej jediným cieľom velikej jeho práce. Sám podpisuje sa ‘ponížený rehoľník’; na sebe si nič nezakladal, bez rady iných nič nekonal.” (S. M. Žilinský v Tovarišstve I, 67.) BIBLIOGRAFIA: Maňa Spasiteľná to gest: Pána Géžiša wlastného swatého Tela a Krwi Swátosť, s kterú . . . oprawďiwí Weríci pod ciťitedelními w Zákone Milosťi Znakmi … k žiwotú wečnému sa chowagú. Která prw skrze Gustíňi Gána . . . w uherskom Gaziku na Swetlo widaná; Včil aľe skrze Antona Benčiča z Rádu Bratruw menších … na slowenski Gazik k Poťešeňu a k Užitkú Ľudu kresťanského gest preložená. Trnava 1794-1795. Štyri diely; Kameň Probugicí Rozepre Wíri: Ukazugici, že w tri sto Článkoch rímski Katoľici rowno swaté Písmo nasledugú; Nekatoľíci aľe rowno tomu odporugú . . . Widal w laťinském Gaziku P. Gán Gonterius taurinenskí. Wčil aľe M. W. Otec Anton Bencsics, na slowensku reč preložil. W Tmawe. Witlačená z Útratami Pánow Predplaťitelow u Wáclawa Gel’inka. Roku 1797; V rukopisoch zostali tieto diela: Hodegus. K Prawde wedúcý Kalauz, kterého zpísal w Uherském gaziku . . . Kardinál Peter Pázmaň Ostrihomský Arcy-Biskup, a potretykrát MDCC LXVI roku, wytlačeného P. F. Antonín Benczicz z Rádu Bratruw Menssých … na žádost, a prosbu swých dwogy-ctyhodných Bratruw z Uherského Gazika Na Slovenský obrátil. Dva zväzky; Za tmawú dennicu blúdících Lutheránow woditel, kterí na cestu na prawuge Wittemberskég Akadémii, skrze Fridricha Balduina na Swetlo widané Odpowedi na Kalauza, Peter Pázmán, Ostrihomskí Arci-Biskup ho písal Uherskím Gazikom . . . Roku Pána 1775 w Gargi, znowu witlačeného, na Slowenski Gazik prenésol Anton Benčič, Menší Kragu Nagswategseho Spasitela. Strán 424.

LITERATÚRA: S. M. Žilinský: Pr. Anton Benčič (1745-1808). Tovarišstvo I, Ružomberok 1893, 65-70; Ľ. V. Rizner; Bibliografia I, 117; C. Lepáček: Benčičou preklad Pázmányovho Hodegusa. Turčiansky Sv. Martin 1944; I. Kotvan: Bibliografia Bernolákovcov. Martin 1957, 63 n.; V. J. Gajdoš: Poznámky k literárnemu dielu Antona Benčiča. Literárny archív 1969. Martin 1970, 257 n.; V. J. Gajdoš: Hodegus-Phosphorus. (Polemika luteránov s Kalauzom.) Trnavský sborník. K 300. výročiu založenia univerzity v Trnave. Bratislava 1935, 95-99; C. Rad vani: Anton Benčič, čelná osobnosť bernolákovho hnutia. Katolícke noviny 21. októbra 1973; V. J. Gajdoš: Františkáni v Slovenskej literatúre, str.40 – 42, Cleveland, Ohio r. 1979

Nekrológy tento mesiac

01.12.

P. Klement Habala, OFM (1847)

P. Klement Habala. Pochádzal zo Zvončína. Bol autorom viacerých učebníc. Zomrel v Bardejove vo veku 46 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 25 rokov, ako kňaz 19 rokov.

Čítať viac

02.12.

Fr. Vitalis Michal Šuplata (1952)

Fr. Vitalis Michal Šuplata. Pochádzal z Kráľovej pri Senci. Zomrel vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 41 rokov.

Čítať viac

Fr. Benedikt Dominimk Danišovič (1955)

Fr. Benedikt Dominimk Danišovič. Pochádzal z Bolerázu. Zomrel v Plaveckom Štvrtku vo veku 67 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 34 rokov. Pochovaný je v Bolerázi.

Čítať viac

P. Iluminát Imrich Šmida (1962)

P. Iluminát Imrich Šmida. Pochádzal z Gbelov. Bol dlhoročný magister novicov, literárne činný. Náhle zomrel v Báči vo veku 71 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 55 rokov, ako kňaz 48 rokov. Pochovaný je v Báči.

Čítať viac

04.12.

P. Ján Michal Janík (1949)

P. Ján Michal Janík. Pochádzal z Malaciek. Zomrel v Hlohovci vo veku 56 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 38 rokov, ako kňaz 30 rokov. Pochovaný je v Hlohovci.

Čítať viac

P. Titus František Bohnyák (1983)

P. Titus František Bohnyák. Pochádzal z Košíc - Šace. Zomrel v Košiciach vo veku 74 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 55 rokov, ako kňaz 47 rokov. Pochovaný je v Šaci.

Čítať viac

05.12.

Fr. Atanáz Dominik Nagy (1970)

Fr. Atanáz Dominik Nagy. Pochádzal z Bratislavy. Po dlhoročnej službe Generálnej kúrii v Ríme a Svätozemskej kustódii zomrel v Betleheme vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 42 rokov. Pochovaný je v Betleheme.

Čítať viac

07.12.

P. Radim Miloslav Jáchym, OFM (2013)

P. Radim Miloslav Jáchym. Patril do Českej provincie sv. Václava. Zaslúžil sa o teologickú formáciu slovenských františkánov v dobe totality. Ako rehoľník slúžil Bohu rokov, ako kňaz rokov. Pochovaný je v Liberci - Vratislavice. Spomienky

Čítať viac

09.12.

P. Jakub Vaxmanský (1793)

P. Jakub Vaxmanský. Pochádzal z Kacvinu v Polsku. Bol významný exercitátor. Zomrel vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 51 rokov.

Čítať viac

P. Ján Baptista Jozef Bárta (1982)

P. Ján Baptista Jozef Bárta. Patril do Českej provincie sv. Václava. Zaslúžil sa o teologickú formáciu slovenských františkánov v dobe totality. Mnoho rokov bol väznený pre Krista. Ako rehoľník slúžil Bohu rokov, ako kňaz rokov. Pochovaný je v Liberci.

Čítať viac

Fr. Eleutér Andrej Michalov (1994)

Fr. Eleutér Andrej Michalov. Pochádzal z Kochanoviec. Zomrel v Nových Zámkoch vo veku 79 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 18 rokov. Pochovaný je v Nových Zámkoch.

Čítať viac

16.12.

Fr. Bonifác Kravec (1930)

Fr. Bonifác Kravec. Bol terciár. Zomrel v Bardejove po 20 ročnej službe v kláštore. Pochovaný je v Bardejove.

Čítať viac

P. Agáp Augustín Malkušák (1956)

P. Agáp Augustín Malkušák. Pochádzal z Jablonky. Zomrel náhle v Trnave vo veku 61 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 42 rokov, ako kňaz 35 rokov. Pochovaný je v Trnave. Z histórie

Čítať viac

17.12.

P. Adjut Jozef Kľaček (1985)

P. Adjut Jozef Kľaček. Pochádzal z Fintic, kde aj zomrel vo veku 72 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 55 rokov, ako kňaz 47 rokov. Pochovaný je vo Finticiach.

Čítať viac

18.12.

P. Hermenegild M. Hradil (1938)

P. Hermenegild M. Hradil. Pochádzal z Nového Mesta nad Váhom. Zomrel v Žiline vo veku 49 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 31 rokov, ako kňaz 24 rokov. Pochovaný je v Novom Meste nad Váhom.

Čítať viac

19.12.

P. Augustín Michal Novický (1969)

P. Augustín Michal Novický. Pochádzal zo Šalgovíka. Bol ľudový misionár. Zomrel v Krivanoch vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 48 rokov, ako kňaz 44 rokov. Pochovaný je v Prešove.

Čítať viac

20.12.

P. Faustín Valášek (1809)

P. Faustín Valášek. Miesto narodenia nepoznáme. Bol originálnym filozofom, teológom a pedagógom. Zomrel v Skalici.

Čítať viac

22.12.

P. Dominik Mokoš (1776)

P. Dominik Mokoš. Pochádzal z Trstenej. Bol významný slovenský ľudový kazateľ, po ktorom sa zachovalo v rukopise 6 zväzkov formálne i rečnícky dokonalých diel. Zomrel v Beckove vo veku 58 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 38 rokov, ako kňaz 32 rokov. Pochovaný je v Beckove.

Čítať viac

23.12.

P. Václav František Straňák (1957)

P. Václav František Straňák. Pochádzal z Nivníc na Morave. Zomrel v Žiline vo veku 44 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 26 rokov, ako kňaz 19 rokov. Pochovaný je v Žiline. Obrázky z primícii

Čítať viac

26.12.

P. Gabriel Alex Gerhardt (1950)

P. Gabriel Alex Gerhardt. Pochádzal z Prešova - Šváby. Zomrel v Košiciach vo veku 48 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 33 rokov, ako kňaz 25 rokov. Pochovaný je v Košiciach.

Čítať viac

Fr. Faust Štefan Fandel (1970)

Fr. Faust Štefan Fandel. Pochádzal zo Zvončína. Zomrel v Rúbani vo veku 82 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 59 rokov. Pochovaný je v Nových Zámkoch.

Čítať viac

27.12.

P. Viktor Michal Masárik (1927)

P. Viktor Michal Masárik. Pochádzal z Nitry. Napísal podrobnú históriu Bratislavského františkánskeho kláštora a kostola v maďarčine. Po sprísnení rehole prešiel do diecézy. Zomrel vo veku 67 rokov na fare v Kostolnej pri Dunaji.

Čítať viac

Fr. Luchéz Imrich Molnár (1981)

Fr. Luchéz Imrich Molnár. Pochádzal z Nádsegu. Zomrel v Trsticiach vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 51 rokov. Pochovaný je v Trsticiach.

Čítať viac

28.12.

P. Vavrinec Ladislav Füredi (1983)

P. Vavrinec Ladislav Füredi. Pochádzal zo Žiliny. Zomrel v Bratislave vo veku 78 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 62 rokov, ako kňaz 53 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac

30.12.

P. Emanuel Jozef Cubínek (1965)

P. Emanuel Jozef Cubínek. Pochádzal z Polhory. Bol profesor na gymnáziu, literárny pracovník, prekladateľ, po r. 1950 činný v pastorácii. Ako správca fary vo Svätom Jure pri Bratislave zomrel rukou vraha vo veku 53 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 36 rokov, ako kňaz 28 rokov. Pochovaný je vo Svätom Jure pri Bratislave. Malacké pohľady

Čítať viac

P. Inocent Anton Mazan (1981)

P. Inocent Anton Mazan. Pochádzal z Bohuníc. Zomrel v Žiline vo veku 75 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 56 rokov, ako kňaz 48 rokov. Pochovaný je v Bohuniciach.

Čítať viac

P. Imrich Augustín Unger (1995)

P. Imrich Augustín Unger. Pochádzal z Budapešti. Zomrel v Bratislave vo veku 85 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 70 rokov, ako kňaz 61 rokov. Pochovaný je v Nových Zámkoch.

Čítať viac

31.12.

P. Vendelín Jozef Kučera (1937)

P. Vendelín Jozef Kučera. Pochádzal z Malaciek. Bol praktický organista a hudobný skladateľ. Zomrel v Malackách vo veku 45 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 29 rokov, ako kňaz 22 rokov. Pochovaný je v Malackách. Malacké pohľady

Čítať viac

Fr. Askán Imrich Maszár (1999)

Fr. Askán Imrich Maszár. Pochádzal z Hurbanova. Zomrel vo veku 78 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 58 rokov. Pochovaný je v Hurbanove.

Čítať viac