P. Edmund Juraj Beňovič

Pochádzal zo Závodu. V blízkych Malackách poznal činnosť františkánov, preto sa hlásil do františkánskej rehole. V Malackách vstúpil 11.12.1658 do noviciátu a prijal rehoľné meno Edmund. Filozofiu a teológiu študoval pravdepodobne v Trnave na františkánskom studiu generale. Za kňaza bol vysvätený v roku 1663. Ako kazateľ a organista pôsobil vo viacerých kláštoroch (Trnava, Malacky a iní) Mariánskej provincie. V pôvodnom nekrológu o ňom poznamenali, že za horlivú dušpastiersku prácu bol poctený hodnosťou definítora (poradcu) provincie. Ďalej tam čítame, že bol výtečným kazateľom.

Z kazateľskej činnosti nemáme nijaké Beňovičove slovenské kázne. No zachovala sa latinská rukopisná knižka: Scutum fidei orthodoxae (Štít pravej viery). Je to obrana základných článkov katolíckej viery, proti evanjelíckym a kalvínskym kazateľom: obrana základných článkov katolícjej viery, obrana úcty k ostatkom svätých, obrazov svätých, učenie o očistci, Písmo, omša, prijímanie, slobodná vôľa, sviatosti, pôst, rehoľné sľuby a pod. Z toho možno vyvodiť, že Beňovič sa aktívne zúčastňoval rekatolizácie v miestach s protestantským obyvateľstvom.

Okrem kazateľskej činnosti Edmund Benovič bol aj organistom a hudobným skladateľom. Zachovali sa nám od neho dva hudobné zborníky. Liber Sacrorum chorálium…(Kniha chorálových omší…) s tridsiatimi latinskými chorálnymi omšami, ktoré už v 17. storočí spievali v chóroch františkánskych kláštorov na Slovensku. Beňovič tento zborník vyhotovil v roku 1691 pre františkánský kláštor v Trnave. Ide o najstaršiu zbierku tohto druhu u nás, ktorá bola vzorom pre ďalších františkánskych hudobných skladateľov. Druhý zborník nemá titulný list, preto ho nazveme prosto Beňovičov zborník. Obsahuje latinské introity, prózy, hymny, antifóny, omšu Requiem, a kapitolu teórie chorálneho spevu. Pôvod tohto zborníka je tiež v Trnave na konci 17. storočia.

Edmund Beňovič si svojimi hudobnými zborníkmi vydobyl významné postavenie v dejinách barokovej hudby na Slovensku. Tobôž, keď práve jeho Liber Sacrorum svojou starobylosťou u nás predstavuje akoby prototyp pre hudobné zborníky neskorších františkánskych hudobných skladateľov. BIBLIOGRAFIA

Liber Sacrorum choralium sub guardianatu M. V. Patris Alexii Kostolany labore Fris Edmundi Benyovicz pro choro Tyrnaviensi conscriptus. Anno Domini 1691 permittente A. R. Patre Felice Miskey, ministro provinciali. Notovaný hudobný rukopis veľkého fóliového formátu, strán 156; Beňovičov zborník. Trnava z konca 17. storočia. Notovaný zborník fóliového formátu, 104 strán. Texty v obidvoch zborníkoch sú len latinské. Teraz sú v Okresnom archíve v Trnave. Scutum fidei orthodoxae. Labore Fris

Edmundi Benyovicz, anno 1665. 2. junii concinnatum ez diversis autoribus et utilissimum inter haereticos conversanti. Latinský apologetický rukopis rozmerov 14.5×9.5 cm, strán 193.

LITERATURA

V. J. Gajdoš: Dva hudobné zborníky zo 17. storočia. Musicofogica Slovaca 1-2, Bratislava 1969, 297-312. Edmund Juraj Beňovič

Nekrológy tento mesiac

01.12.

P. Klement Habala, OFM (1847)

P. Klement Habala. Pochádzal zo Zvončína. Bol autorom viacerých učebníc. Zomrel v Bardejove vo veku 46 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 25 rokov, ako kňaz 19 rokov.

Čítať viac

02.12.

Fr. Vitalis Michal Šuplata (1952)

Fr. Vitalis Michal Šuplata. Pochádzal z Kráľovej pri Senci. Zomrel vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 41 rokov.

Čítať viac

Fr. Benedikt Dominimk Danišovič (1955)

Fr. Benedikt Dominimk Danišovič. Pochádzal z Bolerázu. Zomrel v Plaveckom Štvrtku vo veku 67 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 34 rokov. Pochovaný je v Bolerázi.

Čítať viac

P. Iluminát Imrich Šmida (1962)

P. Iluminát Imrich Šmida. Pochádzal z Gbelov. Bol dlhoročný magister novicov, literárne činný. Náhle zomrel v Báči vo veku 71 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 55 rokov, ako kňaz 48 rokov. Pochovaný je v Báči.

Čítať viac

04.12.

P. Ján Michal Janík (1949)

P. Ján Michal Janík. Pochádzal z Malaciek. Zomrel v Hlohovci vo veku 56 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 38 rokov, ako kňaz 30 rokov. Pochovaný je v Hlohovci.

Čítať viac

P. Titus František Bohnyák (1983)

P. Titus František Bohnyák. Pochádzal z Košíc - Šace. Zomrel v Košiciach vo veku 74 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 55 rokov, ako kňaz 47 rokov. Pochovaný je v Šaci.

Čítať viac

05.12.

Fr. Atanáz Dominik Nagy (1970)

Fr. Atanáz Dominik Nagy. Pochádzal z Bratislavy. Po dlhoročnej službe Generálnej kúrii v Ríme a Svätozemskej kustódii zomrel v Betleheme vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 42 rokov. Pochovaný je v Betleheme.

Čítať viac

07.12.

P. Radim Miloslav Jáchym, OFM (2013)

P. Radim Miloslav Jáchym. Patril do Českej provincie sv. Václava. Zaslúžil sa o teologickú formáciu slovenských františkánov v dobe totality. Ako rehoľník slúžil Bohu rokov, ako kňaz rokov. Pochovaný je v Liberci - Vratislavice. Spomienky

Čítať viac

09.12.

P. Jakub Vaxmanský (1793)

P. Jakub Vaxmanský. Pochádzal z Kacvinu v Polsku. Bol významný exercitátor. Zomrel vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 51 rokov.

Čítať viac

P. Ján Baptista Jozef Bárta (1982)

P. Ján Baptista Jozef Bárta. Patril do Českej provincie sv. Václava. Zaslúžil sa o teologickú formáciu slovenských františkánov v dobe totality. Mnoho rokov bol väznený pre Krista. Ako rehoľník slúžil Bohu rokov, ako kňaz rokov. Pochovaný je v Liberci.

Čítať viac

Fr. Eleutér Andrej Michalov (1994)

Fr. Eleutér Andrej Michalov. Pochádzal z Kochanoviec. Zomrel v Nových Zámkoch vo veku 79 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 18 rokov. Pochovaný je v Nových Zámkoch.

Čítať viac

16.12.

Fr. Bonifác Kravec (1930)

Fr. Bonifác Kravec. Bol terciár. Zomrel v Bardejove po 20 ročnej službe v kláštore. Pochovaný je v Bardejove.

Čítať viac

P. Agáp Augustín Malkušák (1956)

P. Agáp Augustín Malkušák. Pochádzal z Jablonky. Zomrel náhle v Trnave vo veku 61 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 42 rokov, ako kňaz 35 rokov. Pochovaný je v Trnave. Z histórie

Čítať viac

17.12.

P. Adjut Jozef Kľaček (1985)

P. Adjut Jozef Kľaček. Pochádzal z Fintic, kde aj zomrel vo veku 72 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 55 rokov, ako kňaz 47 rokov. Pochovaný je vo Finticiach.

Čítať viac

18.12.

P. Hermenegild M. Hradil (1938)

P. Hermenegild M. Hradil. Pochádzal z Nového Mesta nad Váhom. Zomrel v Žiline vo veku 49 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 31 rokov, ako kňaz 24 rokov. Pochovaný je v Novom Meste nad Váhom.

Čítať viac

19.12.

P. Augustín Michal Novický (1969)

P. Augustín Michal Novický. Pochádzal zo Šalgovíka. Bol ľudový misionár. Zomrel v Krivanoch vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 48 rokov, ako kňaz 44 rokov. Pochovaný je v Prešove.

Čítať viac

20.12.

P. Faustín Valášek (1809)

P. Faustín Valášek. Miesto narodenia nepoznáme. Bol originálnym filozofom, teológom a pedagógom. Zomrel v Skalici.

Čítať viac

22.12.

P. Dominik Mokoš (1776)

P. Dominik Mokoš. Pochádzal z Trstenej. Bol významný slovenský ľudový kazateľ, po ktorom sa zachovalo v rukopise 6 zväzkov formálne i rečnícky dokonalých diel. Zomrel v Beckove vo veku 58 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 38 rokov, ako kňaz 32 rokov. Pochovaný je v Beckove.

Čítať viac

23.12.

P. Václav František Straňák (1957)

P. Václav František Straňák. Pochádzal z Nivníc na Morave. Zomrel v Žiline vo veku 44 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 26 rokov, ako kňaz 19 rokov. Pochovaný je v Žiline. Obrázky z primícii

Čítať viac

26.12.

P. Gabriel Alex Gerhardt (1950)

P. Gabriel Alex Gerhardt. Pochádzal z Prešova - Šváby. Zomrel v Košiciach vo veku 48 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 33 rokov, ako kňaz 25 rokov. Pochovaný je v Košiciach.

Čítať viac

Fr. Faust Štefan Fandel (1970)

Fr. Faust Štefan Fandel. Pochádzal zo Zvončína. Zomrel v Rúbani vo veku 82 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 59 rokov. Pochovaný je v Nových Zámkoch.

Čítať viac

27.12.

P. Viktor Michal Masárik (1927)

P. Viktor Michal Masárik. Pochádzal z Nitry. Napísal podrobnú históriu Bratislavského františkánskeho kláštora a kostola v maďarčine. Po sprísnení rehole prešiel do diecézy. Zomrel vo veku 67 rokov na fare v Kostolnej pri Dunaji.

Čítať viac

Fr. Luchéz Imrich Molnár (1981)

Fr. Luchéz Imrich Molnár. Pochádzal z Nádsegu. Zomrel v Trsticiach vo veku 70 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 51 rokov. Pochovaný je v Trsticiach.

Čítať viac

28.12.

P. Vavrinec Ladislav Füredi (1983)

P. Vavrinec Ladislav Füredi. Pochádzal zo Žiliny. Zomrel v Bratislave vo veku 78 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 62 rokov, ako kňaz 53 rokov. Pochovaný je v Pezinku.

Čítať viac

30.12.

P. Emanuel Jozef Cubínek (1965)

P. Emanuel Jozef Cubínek. Pochádzal z Polhory. Bol profesor na gymnáziu, literárny pracovník, prekladateľ, po r. 1950 činný v pastorácii. Ako správca fary vo Svätom Jure pri Bratislave zomrel rukou vraha vo veku 53 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 36 rokov, ako kňaz 28 rokov. Pochovaný je vo Svätom Jure pri Bratislave. Malacké pohľady

Čítať viac

P. Inocent Anton Mazan (1981)

P. Inocent Anton Mazan. Pochádzal z Bohuníc. Zomrel v Žiline vo veku 75 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 56 rokov, ako kňaz 48 rokov. Pochovaný je v Bohuniciach.

Čítať viac

P. Imrich Augustín Unger (1995)

P. Imrich Augustín Unger. Pochádzal z Budapešti. Zomrel v Bratislave vo veku 85 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 70 rokov, ako kňaz 61 rokov. Pochovaný je v Nových Zámkoch.

Čítať viac

31.12.

P. Vendelín Jozef Kučera (1937)

P. Vendelín Jozef Kučera. Pochádzal z Malaciek. Bol praktický organista a hudobný skladateľ. Zomrel v Malackách vo veku 45 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 29 rokov, ako kňaz 22 rokov. Pochovaný je v Malackách. Malacké pohľady

Čítať viac

Fr. Askán Imrich Maszár (1999)

Fr. Askán Imrich Maszár. Pochádzal z Hurbanova. Zomrel vo veku 78 rokov. Ako rehoľník slúžil Bohu 58 rokov. Pochovaný je v Hurbanove.

Čítať viac